Προς το περιεχόμενο

Οδηγός επιλογής κατάλληλης ψύκτρας/κατάλληλου ανεμιστήρα


Sheogorath

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα εφόσον έχεις την bequiet γιατί να πάρεις άλλη; Άν είναι μικρές οι γρατζουνιές δεν θα επηρεαστεί σημαντικά η απόδοση.

Άν πάλι δεν σε καλύπτουν οι θερμοκρασίες, μπορείς να λειάνεις την επιφάνεια της ψύκτρας με ψιλό γυαλόχαρτο βρεγμένο. Έχει βίντεο με τη διαδικασία στο youtube.

 

Τώρα πρέπει να δείς άν σε παίρνει στο ύψος, γιατί οι μνήμες σου είναι 4,4cm και πρέπει να σηκώσεις τον ανεμιστήρα. Νομίζω οτι θα σε πάρει οριακά.

σκεφτομαι μηπως το μεγάλο της μέγεθος πνιξει το airflow μεσα στο κουτι. Επίσης δεν χωράει και fan Πίσω της για να διωχνει τον αέρα έξω. Οριακά δεν χωράει δλδ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

σκεφτομαι μηπως το μεγάλο της μέγεθος πνιξει το airflow μεσα στο κουτι. Επίσης δεν χωράει και fan Πίσω της για να διωχνει τον αέρα έξω. Οριακά δεν χωράει δλδ.

Προτού κάνεις αγορά, δοκίμασέ τη. Την έβαλες καθόλου; Aν δεν σου χωράει πίσω fan είτε το βάζεις πάνω στην ψύκτρα(push-pull) είτε το κοτσάρεις οροφή.

Για να μην μπαίνεις σε έξοδα στο λέω.

Τώρα με ποια ψύκτρα είσαι;

edit νομίζω κάνεις λάθος εδώ βλέπω οτι χωράει ανετότατα

 

https://www.youtube.com/watch?v=unkot0e2uRw

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτού κάνεις αγορά, δοκίμασέ τη. Την έβαλες καθόλου; Aν δεν σου χωράει πίσω fan είτε το βάζεις πάνω στην ψύκτρα(push-pull) είτε το κοτσάρεις οροφή.

Για να μην μπαίνεις σε έξοδα στο λέω.

Τώρα με ποια ψύκτρα είσαι;

edit νομίζω κάνεις λάθος εδώ βλέπω οτι χωράει ανετότατα

 

https://www.youtube.com/watch?v=unkot0e2uRw

ναι έχεις δίκιο . τωρα έχω μια evo πάνω αλλά θέλω να την βάλω σε άλλο Pc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τούμπανο θα είναι ;)

απλά Push and pull δεν βλέπω να χωραέι μαζί με τον ανεμιστήρα του κουτιού.

πάντως σε 3570κ σε στοκ που την είχα την dark3 είχε idle 71-75C για αυτό και διστάζω να την βάλω.

Άσε που μου βγήκε ο πάτος να την βάλω. Παίζει να είναι απο τις πιο δυσκολες ψυχτρες να μπεί.... να δω σε mini itx Πως θα την βαλω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλά Push and pull δεν βλέπω να χωραέι μαζί με τον ανεμιστήρα του κουτιού.

πάντως σε 3570κ σε στοκ που την είχα την dark3 είχε idle 71-75C για αυτό και διστάζω να την βάλω.

Άσε που μου βγήκε ο πάτος να την βάλω. Παίζει να είναι απο τις πιο δυσκολες ψυχτρες να μπεί.... να δω σε mini itx Πως θα την βαλω

Καποιο λαθος ειχες κανει, δεν ειναι λογικα αυτα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

71-75 σε idle κάτι δεν είχες κάνει καλά.

 

σκέψου αυτή είναι η pro!

 

 

Αλλιώς μαζί με φίλο σου.

 

 

Καποιο λαθος ειχες κανει, δεν ειναι λογικα αυτα.

προφανώς κάποιο λάθος έκανα γι αυτό και έχω ενδιασμους να την ξαναβάλω. Να πω την αλήθεια ένας πλαστικός αποστατης δεν είχε μπεί σωστά. Ηταν σπασμένος

δεν ξέρω αν φταίει αυτό.

Ζητησα αλλαγή και απο τα κεντρικά της bequiet μου έστειλαν όλο το σετ βιδών της ψυχτρας δωρεαν... έμεινα λίγο βλάκας οταν το είδα.. και είναι και αυτές η μικρές χαρακιές.

 

edit. το είπε και ο ίδιος στο πρώτο βίντεο ότι η προτεινόμενη ,την οποία και ακολούθησα , είναι η χειρότερη διαδικασια που έχει δει σε manual... φτου

Δεν μπορείτε να φανταστεί κανεις πόσο εκνευρισμένος ήμουν καλοκαιριάτικα να προσπαθώ να την βαλω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δες προσεκτικά τα βίντεο και σιγά σιγά κάν'το.

Μετά βλέπεις θερμοκρασίες και συγκρίνεις.

Για τις χαρακιές άν δεν είναι χοντρή ζημιά δηλαδή να τρίβεις ένα μαλακό πανί και να σκαλώνει αγνόησέ τες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξανα ποσταρω καθως ειχα μια διαφορα στα λεφτα..πλεον μπορω να δοσω 100-150 μαχ τι προτεινεται; γενικα λεω καποια στιγμη να τον παω στα 5ghz αμα μπορω αυτη την στιγμη ειναι στα 4,4 με μια ψυκτρα σαν της μαμας περιπου και παω με Prim 80 βαθμους στα games ειμαι σχεδον κομπλε 70 max

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά χαρά παιδιά ! έχω 3 ερωτήσεις :

1) σε κουτί aerocool aero 500 τί 120αρια fan μπορώ να βάλω ; αθόρυβα κ φτηνά ψάχνω.

2) η asrock h110-hdv έχει 1 θέση για να ελέγχει αυτόματα τα case fans απ οτι καταλαβαίνω οπότε αν βάλω άλλα θα συνδεθούν απευθείας στο τροφοδοτικό, έτσι;

3) αξίζει να βάλω ψύκτρα στον i3 6100 ή η στοκ είναι οκ ; δεν ασχολούμαι με oc και τέτοια.

 

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Γειά χαρά παιδιά ! έχω 3 ερωτήσεις :

1) σε κουτί aerocool aero 500 τί 120αρια fan μπορώ να βάλω ; αθόρυβα κ φτηνά ψάχνω.

2) η asrock h110-hdv έχει 1 θέση για να ελέγχει αυτόματα τα case fans απ οτι καταλαβαίνω οπότε αν βάλω άλλα θα συνδεθούν απευθείας στο τροφοδοτικό, έτσι;

3) αξίζει να βάλω ψύκτρα στον i3 6100 ή η στοκ είναι οκ ; δεν ασχολούμαι με oc και τέτοια.

 

 

 

 

1/2) Στο δικό μου έχω 3 Αrctic F12 pwm https://www.skroutz.gr/s/4736584/Arctic-F12-PWM.html (Φτηνά και σχετικά χαμηλού θορύβου μέχρι το 50-60% των στροφών) στο ένα header της μητρικής μου με spliter σαν αυτό:

 

http://www.eworld.com.gr/products/details/2704

 

3) Στον i5-6500 με το stock cooler, από θερμοκρασίες είμαι σούπερ και από θόρυβο ακούγεται η κάρτα γραφικών πολύ περισσότερο. Κάποια στιγμή θα το αλλάξω μόνο για αισθητικούς λόγους. Φαντάζομαι τα ίδια ισχύουν και στην περίπτωσή σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας,

 

Εχω αυτό το κουτι http://www.skroutz.g...ck-Edition.html εχω αυτή την motherboard  https://www.msi.com/...0A-PC-MATE.html  και τον i5 6600k (1151).

 

Προτείνεται μου μια καλη υδροψηξη αλλα να χωραει στο συγκεκριμενο κουτι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια σκεφτομαι να παρω το κουτι aerocool aero 500 το οποιο ερχεται με εναν ανεμιστηρα και θελω να ρωτησω πρεπει να βαλω αλλο 1 ή 2 και ποιους εχετε να προτεινετε; (120mm)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...