Προς το περιεχόμενο

Οδηγός επιλογής κατάλληλης ψύκτρας/κατάλληλου ανεμιστήρα


Sheogorath

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν έχει αυτά της ψύκτρας.

Μηπως μπορω να δω κατι αλλο σε aftermarket (θα βγει πιο ακριβα βεβαια)

Στα 110 η νεπτον καλη τιμη δεν ειναι? Εσυ που την εχεις πως τη βλεπεις? Εγω εχω εμπειρια απο h100i δεν ξερω απο νεπτον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Είναι λίγο καλύτερη απο την Η100, εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένος.

 

πχ τώρα στα 4.25 ghz μόλις βγήκα απο το Fallout 4 είμαι εδώ 

fltemps.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι λίγο καλύτερη απο την Η100, εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένος.

 

πχ τώρα στα 4.25 ghz μόλις βγήκα απο το Fallout 4 είμαι εδώ 

fltemps.jpg

ε αμα ειναι και καλυτερη απο την h100i τοτε καλα θα ναι...110 νταξει δεν ειναι ουτε φθηνα ουτε πολυ ακριβα απο τα 100 που ηθελα να δωσω αρχικα. και δεν νομιζω να εχει καποια καλυτερη στα 110...κατι deepcool τις φοβαμαι ειναι η αληθεια...απλα θα ηθελα push pull. δεν ξερω που θα βρω ανεμηστηρες ιδιους ομως...αν πηγαινα σε αλλους ανεμηστηρες τελειως, τι μπορω να βαλω? τα noctua ειναι κορυφη απο οσο ακουω και διαβαζω αλλά το χρωμα τους ειναι απαισιο...τουλαχιστον να τα εβγαζαν τελειως μαυρα καλα θα ηταν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάλε αυτούς που πρότεινα, μια χαρά θα κάνεις την δουλειά σου.

μπηκα στο site της coolermaster και βρηκα αυτα : http://www.cmstore.eu/parts-replacements/cooling/cpu-cooling/nepton-120xl-fp-fan/

 

που πρεπει να ειναι αυτα που φοραει η νεπτον. θα βγει πιο ακριβα βεβαια αν τα παρω απο εδω γιατι εχει και μεταφορικα αλλα γραφουν 2400 rpm max αυτα αν δεν κανω λαθος. που σημαινει οτι ειναι σωστα πιθανον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα στειλω ενα μηνυμα και στην coolermaster για σιγουρια και θα τα παραγγειλω απο το site τους αν ειναι γιατι σε ελλαδα δεν βρηκα...σε λιγο καιρο ομως αρχικα θα την βαλω ετσι γιατι θελω να δω και διαφορα σε μονο Push και σε push pull.

κατι τελευταιο, η νεπτον εχει software που ρυθμιζω ενταση ανεμηστηρων κλπ οπως εχει η corsair h100i που ειχα??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα. Θα ηθελα να ρωτησω η cryorig m9 ειναι καλυτερη απο την  212 evo?Μπορει να κρατησει εναν i7 6700 στα 4.2 ?

 

Ευχαριστω εκ των προτερων

 

Το συγκεκριμένο cooler θα το χαρακτήριζα entry level. Θα έλεγα να πας σ' αυτό στα ίδια χρήματα. Αλλά περίμενε και μια δεύτερη γνώμη. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην ανοιγω άλλο θεμα, γραφω εδω. αν δεν ειναι το σωστο μερος πειτε μου να το γραψω αλλου.

θα παρω το phanteks eclipse p400 το οποιο ερχεται απο οτι διαβασα με ενα ανεμηστηρακι μπροστα και ενα πισω.
μπροστα θα βαλω καθετα μια nepton 240M αρχικα σε push και αργοτερα μετα απο λιγο καιρο θα την κανω push pull.

αρα θα εχω ενα πισω και την nepton 240M σε push αρχικα. λογικα μπροστα μαζι με την nepton 240M δεν θα χωραει αυτο το ανεμηστηρακι που ειχε αρχικα μπροστα ωστε να το αφηνα και αυτο εκει. (αν κανω λαθος και χωραει πειτε το μου ή αν καποιος το χει κιολας αυτο το κουτι ακομα καλυτερα ωστε να μου πει ακριβως.)

θα εχω ενα ανεμηστηρακι που θα περισευει και σκεφτομαι να παρω και αλλο ενα και να το βαλω απο πανω που εχει χωρο για αλλα 2 φανακια. (αυτο βοηθαει καταρχην ή να μην βαλω καν επανω?)

οσον αφορα την nepton 240M μπροστα που θα ειναι σε push και το πισω που θα το αφησω οπως ειναι (το οποιο λογικα θα βγαζει)...
θα ειναι καλο airflow? αν βαλω και απο πανω τι πρεπει να τα κανω να βγαζουν?, να βαζουν? γενικα σε αυτο το κουτι με βαση την nepton 240m που ειπα οτι θα την βαλω καθετα μπροστα σε push αρχικα και επειτα απο λιγο καιρο σε push pull, ποιο ειναι το καλυτερο airflow που μπορω να πετυχω? ευχαριστω προκαταβολικα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδή και δυο να βαλω επάνω (αυτο που θα περισσέψει και αν παρω ενα ακομα) και τα δυο να τα κανω να βγαζουν εξω?
θα τα αφησω επισης να βγαζουν ακομα και οταν παω σε push - pull στην υδροψυξη που θα εχω μπροστα?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τυχαία σειρά.

 

https://www.skroutz.gr/s/7881413/Arctic-Liquid-Freezer-240.html χρησιμοποιώντας δύο ή τρείς ανεμιστήρες και τον-τους περισσευούμενο-ους καβάτζα.

https://www.skroutz.gr/s/5720549/CoolerMaster-Nepton-240M.html

 

Έχεις επιλογές και σε δυνατή αερόψυξη σε χαμηλότερη τιμή όπως αυτή στα 50 χωρίς μεταφορικά απο εδώ http://diktyo.xyz/index.php?route=product/product&product_id=6387 αλλα είναι στο τσίμα και φυσικά ογκώδης.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...