Προς το περιεχόμενο

Οδηγός επιλογής κατάλληλης ψύκτρας/κατάλληλου ανεμιστήρα


Sheogorath

Προτεινόμενες αναρτήσεις

να σ πω αν του δωσω την δικια μ την εvo την αντικατεστησα με άλλη λες να εχει θεμα ?

Μεχρι 160mm λεει το κουτι,αρα την παιρνει..Αν παει τον g3258 στα 4,5 θα ειναι κομπλε?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

Ευχαριστώ,

 

Τελικά αγοράστηκαν:

 

Be Quiet Pure Wings 2 120mm PWM και Bitfenix Spectre 140mm LED PWM

 

Αλλά δυστυχώς η γ@%ω Asus M5A99FX PRO R20

παρόλο που έχει 3x4pin chassis fans δεν μπορεί να υποστηρίξει PWM για πάνω απο 2 fans.

CPU fan και ένας ακόμα σε cha_fan (ή CPU_Opt) είναι οκ με PWM, αλλά ο τρίτος τρέχει πάντα στις 1000rpm σε οποιαδήποτε υποδοχή (1,2,3).

Το ίδιο συμβαίνει και στην Sabertooth 990fx αφού είναι σχεδόν ίδιες, κατά τα άλλα 4 PWM connectors, στην ουσία 1xPWM & 2x3 pin.

 

Και οι δυο ανεμιστήρες ήταν πιο θορυβώδεις στις 1000rpm απο τον rear Lian Li που είχε το κουτί, οπότε αγόρασα Scythe GlideStream 140mm PWM να μπεί στην ψύκτρα (Mugen2) και ο 120άρης Slipstream που φοράει τώρα να μπει στο πίσω μέρος με PWM(~800rpm@Silent).

 

Ο μπροστινός default είναι 3 pin (~800rpm@Silent) και θα είμαι μια χαρά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, ψάχνω ψύκτρα για Cpu Καθώς στον νέο χώρο το PC έχει αναγκαστικά μειωμένο Airflow με αποτέλεσμα να μου ανεβάζει αρκετά θερμοκρασία με ελαφρύ load. Επίσης δέν έκανα καλή έρευνα όταν αγόρασα κάρτα γραφικών (R9 390) η οποία είναι αρκετά μεγάλη για το κουτί και κόβει πρακτικά πολύ κίνηση αέρα στο εσωτερικό.

 

 

Specs:

  1. ​Case: Link.png Site: AsusVento Chassis TA-M2
  2. CPU : Link.png Site: Intel i5-3450
  3. RAM: Link.png Site: KingstonTechnology Hyper X 4GB 1600MHz DDR3
  4. Mobo: Link.png Site: GA-H77-d3h
  5. $$$$: 30-60 (Για επιλογές μονόδρομο στην κατηγορία χρημάτων ανεβαίνουμε και πιο πάνω αλλα θεωρώ πως αυτό είναι ένα ικανοποιητικό budget για cooler)
  6. ΔΞ/ΔΑ (Καμία ιδέα για πλεονεκτήματα/μειονεκτήματα για αυτό και ζητάω βοήθεια)
  7. Both. Θα προτιμούσα κάτι VFM το οποίο να περιλαμβάνει κάτι ενδιάμεσο. Αν είχα οπωσδήποτε να επιλέξω θα διάλεγα ησυχία αλλα ταυτόχρονα με εμφανή διαφορά απο την stock ψύχτρα.

 

Ευχαριστώ!

 

P.S.: Έχω αλλάξει ήδη thermal paste σε Arctic Silver κάτι. Έχω ακόμα το εργαλείο να βάλω και άλλη οπότε μην το συμπεριλάβετε στο budget (εκτος αν suckάρει η πάστα που έβαλα)

 

Καλησπέρα και πάλι, παραθέτω το post που είχα κάνει τις προάλλες για τον λόγο οτι η παραγγελία μου ακυρώθηκε. Πρόκειται για ένα άκρως αναξιόπιστο μαγαζί το οποίο έχει για κατάστημα ένα σπίτι. Με φώναξαν να παραλάβω 15 ημέρες μετά την παραγγελία μου, καθώς επέλεξα παραλαβή απο το κατάστημα μιάς και μένω πειραιά. Όταν έφτασα εκεί μου είπαν πως τελικά δεν την έχουν. Τώρα, 25 ημέρες μετά δέν ξέρουν ακόμα που είναι η παραγγελία και μου είπαν μπορεί να έρθει τώρα, μπορεί και σε 1 μήνα.

 

Για να μήν το κουράζω, ψάχνω πάλι ψύχτρα καθώς αυτή δέν υπάρχει πλέον Skroutz.gr . Τα στοιχεία όπως budget κτλπ παραμένουν το ίδιο.

 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μήν το κουράζω, ψάχνω πάλι ψύχτρα καθώς αυτή δέν υπάρχει πλέον Skroutz.gr . Τα στοιχεία όπως budget κτλπ παραμένουν το ίδιο.

 

Ευχαριστώ!

 

 Ως Scythe fan προτείνω την τιμιότατη και VFM Scythe Kotetsu

μιας και η Ashura είναι ακριβότερη χωρίς λόγο Ελλάδα.

 

Scythe Kotetsu CPU Cooler: A Compact King

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Ως Scythe fan προτείνω την τιμιότατη και VFM Scythe Kotetsu

μιας και η Ashura είναι ακριβότερη χωρίς λόγο Ελλάδα.

 

Scythe Kotetsu CPU Cooler: A Compact King

 

Με συγχωρείς ξέχασα να αναφέρω οτι υπάρχει πρόβλημα με περιορισμένο χώρο στο εσωτερικό του κουτιού. Λόγω του πάχους του κουτιού  + πλαινούς ανεμιστήρες έχω διαθέσιμα μόνο 13.5 cm. Η ψύχτρα που μου πρότεινες αποτι βλέπω είναι στα 16 οπότε δεν νομίζω να κάνει. Ευχαριστώ για την απάντηση πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με συγχωρείς ξέχασα να αναφέρω οτι υπάρχει πρόβλημα με περιορισμένο χώρο στο εσωτερικό του κουτιού. Λόγω του πάχους του κουτιού  + πλαινούς ανεμιστήρες έχω διαθέσιμα μόνο 13.5 cm. Η ψύχτρα που μου πρότεινες αποτι βλέπω είναι στα 16 οπότε δεν νομίζω να κάνει. Ευχαριστώ για την απάντηση πάντως.

 

Με συγχωρείς, δεν ρώτησα καν.

 

Πάλι scythe θα προτείνω:

Scythe Shuriken Rev. B (116 x 64 x 105 mm)

Η πιο ήσυχη ψύκτρα που είχα ποτέ...

 

Περιμένεις και άλλες προτάσεις απο τα παιδιά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έγραψες 60€ αλλα και παραπάνω το συζητάς. Σου φτάνουν λοιπόν για κουτί και ψύκτρα στα 70-75€

Όχι και να βγάλουμε την R9 390 κακή επιλογή για το παλιόκουτο ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κουτί και 2ος SSD είναι επόμενοι στόχοι. Προσπαθώ να περιορίζω τις μηνιαίες αγορές μου και να κανω allocate το εισόδημα μου σε άλλα πράγματα. Επομένως θεωρώ πως εφόσον θα γίνει sometime soon, η ψύχτρα δέν είναι κάτι που με καίει για OC απλα να ρίξει λίγο τα temps στην cpu ωστε να κυμαίνονται σε φυσιολογικά επίπεδα.

Είδα καλές κριτικές στο Amazon και εδώ :http://www.skroutz.gr/s/7106600/Be-Quiet-Shadow-Rock-LP.html καμία γνώμη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κουτί και 2ος SSD είναι επόμενοι στόχοι. Προσπαθώ να περιορίζω τις μηνιαίες αγορές μου και να κανω allocate το εισόδημα μου σε άλλα πράγματα. Επομένως θεωρώ πως εφόσον θα γίνει sometime soon, η ψύχτρα δέν είναι κάτι που με καίει για OC απλα να ρίξει λίγο τα temps στην cpu ωστε να κυμαίνονται σε φυσιολογικά επίπεδα.

 

Είδα καλές κριτικές στο Amazon και εδώ :http://www.skroutz.gr/s/7106600/Be-Quiet-Shadow-Rock-LP.html καμία γνώμη?

 

Τέτοια ψύκτρα θα έπαιρνα μόνο σε περίπτωση που είχα htpc και με περιόριζε ούτως ή άλλως το ύψος. Εφόσον τώρα δεν έχεις τέτοιο περιορισμό και πρόκειται να αλλάξεις και κουτί πάρε κάποια που να είναι καλύτερη και όχι low profile.

Τέλος πάντων εγώ πρώτα θα άλλαζα κουτί αλλα κρίνε εσύ τις προτεραιότητές σου.

Μια πρόταση χωρίς να βγάλεις ανεμιστήρα κουτιού https://www.skroutz.gr/s/8157684/Cryorig-M9i.html?keyphrase=cryorig+m9i

Άλλη μία με πανεύκολη εγκατάσταση http://www.e-shop.gr/coolermaster-rr-tx3e-22pk-r1-hyper-tx3-evo-p-PER.806761

Τρίτη βγάζοντας τον ανεμιστήρα του κουτιού https://www.skroutz.gr/s/4245030/Thermalright-Macho-120-Rev-A.html

Το ίδιο https://www.skroutz.gr/s/6398412/Cryorig-H7.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16cm δεν έχει χωρίς τον ανεμιστήρα;

Ναι έχω ακριβώς 16cm οριακά (2.5 το ανεμιστηράκι) υπάρχει πρόβλημα αν ακουμπάει στο πλαινό panel? Δέν με νοιάζει ιδιαίτερα η εμφάνιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...