Προς το περιεχόμενο

Οδηγός επιλογής κατάλληλης ψύκτρας/κατάλληλου ανεμιστήρα


Sheogorath

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Case: Ενα Thermaltake (Midi tower)

intel 2500k (no oc)

οι μνημες νομιζω οτι ειναι low profile

αερόψυκτρα

budget κανενα 50

Μέτρα απο την μητρική μέχρι το πλαινό πάνελ, πόσα cm έχεις ελέυθερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αυτό το ΣΚ σκοπεύω να υποβαθμίσω (sic) CPU, οπότε θέλω την βοήθεια σας σχετικά με ανεμιστήρες-ψύκτρα μιας και θα βγουν όλα.

Έχω το Lian Li PC-7F πολλά χρόνια και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος, φοβερό κουτί, αθόρυβο με χαμηλές θερμοκρασίες.

 

Τώρα τελευταία, κάποιος ανεμιστήρας κάνει παραπάνω θόρυβο (σαν κάπου να βρίσκει) αν κουνηθεί το κουτί πχ και πρέπει να χτυπήσεις το κουτί για να σταματήσει.

 

Υποπτεύομαι τον μπροστινό αλλά ίσως είναι και το φίλτρο.

Σκέφτομαι να τους βγάλω τελείως και να τους ξανατοποθετήσω μήπως δεν πατάνε καλά. Γενικά το ανοίγω κάθε 2-3 μήνες για καθάρισμα και δεν έχει σκόνη.

 

Θα προτείνατε να αλλάξω ανεμιστήρες κουτιού ή όχι, και αν ναι ακούω προτάσεις.

Noctua, Noiseblocker, άλλο? Απ'ότι θυμάμαι δουλεύουν κάτω απο 1000rpm.

H Lian Li χρησιμοποιεί Adda fans με ενα πρόχειρο ψάξιμο.

 

Ψύκτρα έχω επίσης πολλά χρόνια την Scythe Mugen 2 και επίσης πολύ ικανοποιημένος.

Αθόρυβη και αυτή ~900rpm, έχει ξεπεραστεί γενικά ή είναι ακόμα οκ;

Σε σχέση με Mugen 4 ή Noctua θα κερδίσω κάτι;

 

CPU έχω 8320FX και θα αλλάξω σε 8300FX λόγω 95tdp και μόνο.

 

Ο λόγος που ρωτάω είναι επειδή δεν είμαι σίγουρος αν και πότε οι ανεμιστήρες πρέπει να αλλάζονται γενικώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βαρύ ο/c, με 28 ευρώ ψυχτρα δεν γίνεται

ελεγα να βαλω στον φιλο μ την coolermaster 212 evo αλλα φοβαμαι μηπως η ψικτρα εβρισκε με το πανω φανακι που θα του εβαζα στο aerocool qs-240

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια καλη ετοιμη υδροψυξη cpu?μεχρι 100 ευρω,θα ψυχει έναν 4970κ στα 4.5 ghz.να μην κανει και πολύ θορυβο.

msi z97 mpower μητρικη-8 gb memory,case corsair 750d.κατά προτιμηση ησυχια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια καλη ετοιμη υδροψυξη cpu?μεχρι 100 ευρω,θα ψυχει έναν 4970κ στα 4.5 ghz.να μην κανει και πολύ θορυβο.

msi z97 mpower μητρικη-8 gb memory,case corsair 750d.κατά προτιμηση ησυχια.

Τον θόρυβο δεν τον αποφεύγεις και ιδιαίτερα εκτός αν πας σε custom.Ρίξε μια ματιά αλλα ας πούνε και άλλα παιδιά

 

http://www.skroutz.gr/s/6201979/NZXT-Kraken-X31.html

 

http://www.skroutz.gr/s/9177763/Antec-H1200-Pro.html

 

http://www.skroutz.gr/s/7283560/Silverstone-Tundra-TD02-Lite.html

 

http://www.skroutz.gr/s/8907012/Deepcool-Maelstrom-240.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ελεγα να βαλω στον φιλο μ την coolermaster 212 evo αλλα φοβαμαι μηπως η ψικτρα εβρισκε με το πανω φανακι που θα του εβαζα στο aerocool qs-240

Απαντα λιγο στα εξης αναλυτικα

-Κουτί: aerocool qs-240

-Επεξεργαστής: g3258

-Μνήμες (αν είναι low ή high profile) ?

-Budget:?

-Μητρική?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το ΣΚ σκοπεύω να υποβαθμίσω (sic) CPU, οπότε θέλω την βοήθεια σας σχετικά με ανεμιστήρες-ψύκτρα μιας και θα βγουν όλα.

Έχω το Lian Li PC-7F πολλά χρόνια και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος, φοβερό κουτί, αθόρυβο με χαμηλές θερμοκρασίες.

 

Τώρα τελευταία, κάποιος ανεμιστήρας κάνει παραπάνω θόρυβο (σαν κάπου να βρίσκει) αν κουνηθεί το κουτί πχ και πρέπει να χτυπήσεις το κουτί για να σταματήσει.

 

Υποπτεύομαι τον μπροστινό αλλά ίσως είναι και το φίλτρο.

Σκέφτομαι να τους βγάλω τελείως και να τους ξανατοποθετήσω μήπως δεν πατάνε καλά. Γενικά το ανοίγω κάθε 2-3 μήνες για καθάρισμα και δεν έχει σκόνη.

 

Θα προτείνατε να αλλάξω ανεμιστήρες κουτιού ή όχι, και αν ναι ακούω προτάσεις.

Noctua, Noiseblocker, άλλο? Απ'ότι θυμάμαι δουλεύουν κάτω απο 1000rpm.

H Lian Li χρησιμοποιεί Adda fans με ενα πρόχειρο ψάξιμο.

 

Ψύκτρα έχω επίσης πολλά χρόνια την Scythe Mugen 2 και επίσης πολύ ικανοποιημένος.

Αθόρυβη και αυτή ~900rpm, έχει ξεπεραστεί γενικά ή είναι ακόμα οκ;

Σε σχέση με Mugen 4 ή Noctua θα κερδίσω κάτι;

 

CPU έχω 8320FX και θα αλλάξω σε 8300FX λόγω 95tdp και μόνο.

 

Ο λόγος που ρωτάω είναι επειδή δεν είμαι σίγουρος αν και πότε οι ανεμιστήρες πρέπει να αλλάζονται γενικώς.

 

Αν έχεις χαμηλές θερμοκρασίες και τα ανεμιστηράκια/ψύκτρα βρίσκονται σε καλή κατάσταση δεν υπάρχει λόγος να τα αντικαταστήσεις. Όσο για τον θόρυβο πρέπει να το ψάξεις λίγο παραπάνω μόνος σου. Την αλλαγή του επεξεργαστή για ποιο λόγο να την κάνεις; Αφού έχεις aftermarket ψύκτρα δεν υπάρχει λόγος να πετάξεις τα λεφτά σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις χαμηλές θερμοκρασίες και τα ανεμιστηράκια/ψύκτρα βρίσκονται σε καλή κατάσταση δεν υπάρχει λόγος να τα αντικαταστήσεις. Όσο για τον θόρυβο πρέπει να το ψάξεις λίγο παραπάνω μόνος σου. Την αλλαγή του επεξεργαστή για ποιο λόγο να την κάνεις; Αφού έχεις aftermarket ψύκτρα δεν υπάρχει λόγος να πετάξεις τα λεφτά σου.

 

Ευχαριστώ.

 

Μόλις άνοιξα το κουτί και διαπίστωσα οτι ακούγεται ο ανεμιστήρας του SeaSonic SS-650HT

το οποίο έκλεισε αισίως 7 χρόνια. Νομίζω οτι παλιότερα δεν ακουγόταν καν.

Ίσως ήρθε η ώρα για αλλαγή PSU.

 

Θα καθαρίσω με πεπιεσμένο αέρα και θα δω αν υπάρξει βελτίωση.

 

Δεν έχω κανένα πρόβλημα με θερμοκρασίες, για τον επεξεργαστή είναι ψυχολογικό το θέμα με το TDP και τα volts και ας είναι σχεδόν πάντα idle.

 

Αν αποφασίσω να αλλάξω case fans είμαι μεταξύ Arctic Cooling F12-F14 PWM και Scythe Slip Stream 120-140 PWM.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να αλλάξεις τον ανεμιστήρα του τροφοδοτικού αν δε θες να πάρεις καινούργιο. Εφόσον βέβαια το έχεις τόσα χρόνια ίσως μια αλλαγή να ήταν σωστή επιλογή. Αν αποφασίσεις να αλλάξεις τροφοδοτικό είτε ανεμιστηράκια πες μας πόσα λεφτά διαθέτεις για σου κάνουμε τις ανάλογες προτάσεις. Τα συγκεκριμένα fans είναι πολύ θορυβώδη..να προτιμήσεις κάποια με επίπεδο θορύβου <21db

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λεω να αλλαξω τα fan του κουτιου.

Παιρνει 5 120αρια.

Παιζει τιποτα με μετριο airflow(ειναι και midi το κουτι,οποτε πρεπει να μπορουν να κουνανε και λιγο αερα) και μετριο-χαμηλο θορυβο?

Αυτη τη στιγμη εχω 2 scythe πανω(αυτοι ειναι σχετικα αθορυβοι στις χαμηλες στροφες με το ρυθμιστη) και 3 του κουτιου που ειχε απο μαμα αλλα ψιλοκανουν θορυβο αυτοι.

Επισης κανα απλο fan controller που να μπαινει σε 2,5αρα για να τρεχει και τους 5 παιζει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικα οικονομικα.Σιγουρα οχι πανω απο 10Ε ο καθενας.

Αν υπαρχει κατι στα 6-7Ε καλοδεχουμενο.

Θα δοκιμασω τους scythe με τη μητρικη να δω αν τους καταφερνει να τους τρεξει αθορυβα και αν ναι,θα παρω 3 καινουργιους για το controller που εχω ηδη,ωστε να μην αλλαζω και controller.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απαντα λιγο στα εξης αναλυτικα

-Κουτί: aerocool qs-240

-Επεξεργαστής: g3258

-Μνήμες (αν είναι low ή high profile) ?

-Budget:?

-Μητρική?

μνημες θα παρω της crucial ballsitix sport δυο 4ares συνολο 8gb kai  μιτρικη θα παρουμε h97 pro 4 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...