Προς το περιεχόμενο

Οδηγός επιλογής κατάλληλης ψύκτρας/κατάλληλου ανεμιστήρα


Sheogorath

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 4,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τα εχω παιξει εντελως,μεχρι και καινουρια μοντελα βγαζω..!

Εμένα μου άρεσε ;)

Και οι δύο προτάσεις είναι πολύ καλές. Άν δεν σε ενοχλεί ο όγκος της αερόψυκτρας τσίμπα τη. Άν ναι η freezer είναι vfm!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Δεν έθεσες Budget και μπράβο σου για το setup, γιαυτό λοιπόν σου βάζω ακριβούτσικους  https://www.skroutz.gr/s/5210954/Phanteks-PH-F140SP-Black-White.html

 

2) Άν βάλεις splitter δεν θα έχεις πρόβλημα αλλα δεν στο προτείνω γιατί ήδη υπάρχουν θέσεις για να τους βάλεις. Χρησιμοποίησε για τον πάνω την cpu_opt.

 

Εναλλακτικά επειδή έχει θέση για fan extension card πάρε απο έξω. (Πολλά λεφτά.)

 

 

Ήρθαν μετά από αρκετές μέρες τα fans από το visionstudio.

 

Τα πέρασα και δουλεύουν άψογα! Δεν ακούγεται πραγματικά τίποτα.

 

Έβαλα τον μανίσιο Corsair 140 mm επάνω και στη θέση cpu_opt. Δυστυχώς δεν μπορείς να ελέγξεις τις στροφές σε αυτή τη θέση και δουλεύει στο φουλ, κάνοντας απίστευτο θόρυβο. Επίσης  προκαλεί τρίξιμο στο σασί του κουτιού καθώς δεν έχει μαλακό πλαστικό στις θέσης επαφής με το κουτί. Φυσικά τον έβγαλα και μάλλον θα πάρω ένα splitter.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήρθαν μετά από αρκετές μέρες τα fans από το visionstudio.

 

Τα πέρασα και δουλεύουν άψογα! Δεν ακούγεται πραγματικά τίποτα, ενώ ο 

 

Έβαλα τον μανίσιο Corsair 140 mm επάνω και στη θέση cpu_opt. Δυστυχώς δεν μπορείς να ελέγξεις τις στροφές σε αυτή τη θέση και δουλεύει στο φουλ, κάνοντας απίστευτο θόρυβο. Επίσης  προκαλεί τρίξιμο στο σασί του κουτιού καθώς δεν έχει μαλακό πλαστικό στις θέσης επαφής με το κουτί. Φυσικά τον έβγαλα και μάλλον θα πάρω ένα splitter.

 

Μεγειές!

Στα Bios δες πόσες στροφές έχεις ελάχιστο στο cpufan

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ!

 

178 rpm δείχνει στο fan expert της Asus για το cpu fan. 

 

Το cpu_opt δεν μπορείς να το ελέγξεις καθόλου, ούτε από το fan expert, ούτε από το bios.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμάζεις disable το qfan στο bios και ρυθμίζεις απο fan expert το cpufan.

Απο περιέργεια do it.

splitter άν δεν βγάλεις άκρη.

 

To cpu fan μπορώ να το κάνω ότι θέλω, το cpu_opt, δηλαδή τη δεύτερη θύρα που έβαλα τον 140άρη με τα 3 pin δεν μπορώ, δε μου το εμφανίζει καν διαθέσιμο.

 

Έκανα και ένα google search και είδα ότι χρειάζεται 4 pin fan για τη cpu_opt.

 

Εκτός αν δεν κατάλαβα κάτι από αυτά που γράφεις, δε βλέπω άλλη λύση εκτός από το splitter.

 

EDIT: 

 

Να προσθέσω ότι το μπροστά και κάτω fan που έβαλα βοήθησε απίστευτα την κάρτα γραφικών (όπως και περίμενα να γίνει). Η θερμοκρασία φτάνει σε load τους 69-70 βαθμούς (το στόχο από το wattman), αλλά με σημαντικά μειωμένες τις στροφές του ανεμιστήρα (1800-2000 rpm πριν, 1200-1400 rpm τώρα). Στο υπόλοιπο σύστημα δε βλέπω κάποια αξιοσημείωτη διαφορά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήρθαν μετά από αρκετές μέρες τα fans από το visionstudio.

 

Τα πέρασα και δουλεύουν άψογα! Δεν ακούγεται πραγματικά τίποτα.

 

Έβαλα τον μανίσιο Corsair 140 mm επάνω και στη θέση cpu_opt. Δυστυχώς δεν μπορείς να ελέγξεις τις στροφές σε αυτή τη θέση και δουλεύει στο φουλ, κάνοντας απίστευτο θόρυβο. Επίσης  προκαλεί τρίξιμο στο σασί του κουτιού καθώς δεν έχει μαλακό πλαστικό στις θέσης επαφής με το κουτί. Φυσικά τον έβγαλα και μάλλον θα πάρω ένα splitter.

Ποια fans πήρες τελικά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To cpu fan μπορώ να το κάνω ότι θέλω, το cpu_opt, δηλαδή τη δεύτερη θύρα που έβαλα τον 140άρη με τα 3 pin δεν μπορώ, δε μου το εμφανίζει καν διαθέσιμο.

 

Έκανα και ένα google search και είδα ότι χρειάζεται 4 pin fan για τη cpu_opt.

 

Εκτός αν δεν κατάλαβα κάτι από αυτά που γράφεις, δε βλέπω άλλη λύση εκτός από το splitter.

σου στέλνω Pm γιατί έχουμε ρημάξει το θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα. Φιλος ψαχνει για ψυκτρα. Θα μπει πανω σε rampage ii με i7 975.

Εχει την ψυκτρα της intel σε αρκετα ζεστο δωματιο και εχει 50C σε idle :P

Το budget ειναι 40ευρω. 

Η raijintek themis evo ειναι καλη για λεφτα της?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστα. το ξεχασα τελιως.

Μνημες

το κουτι ειναι custom greek patenda, αλλα το side panel ειναι παντα ανοιχτο. αρα δεν μας νοιαζει. 

στανταρ θα ξεχασα κατι παλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστα. το ξεχασα τελιως.

Μνημες

το κουτι ειναι custom greek patenda, αλλα το side panel ειναι παντα ανοιχτο. αρα δεν μας νοιαζει. 

στανταρ θα ξεχασα κατι παλι

 

https://www.skroutz.gr/s/4254816/Thermalright-TRUE-Spirit-120M-BW-Rev-A.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

Μετά απο δυο παιδιά και 4 χρόνια ήρθε η ώρα να φτιάξω ένα gaming PC για να χαλαρωνει ο μπαμπάς ... εγώ δηλαδή ... μετά τις 10.

 

Τα παιχνίδια θα είναι LoL, Gw2, WoW, Diablo 3 ... και βλέπουμε.

 

Κουτί: Phanteks P400S

CPU: I5 6600k

Mobo: MSI Z170A KRAIT GAMING 3X ATX LGA1151

Μνήμη: Corsair Vengeance LED 16GB

 

Το ερώτημα μου είναι τη ψύκτρα να βάλω για την CPU.

 

Υδροψυξη

 

http://www.e-shop.gr...mm-p-PER.811331

 

ή κλασική

 

http://www.e-shop.gr...r1-p-PER.807776

 

Πιο πολύ την υδροψυξη την θέλω για αισθητικούς λόγους. Το κουτί είναι με γυαλί όποτε φαίνεται πιο όμορφο με την υδροψυξη. Αλλά δεν έχω ιδέα αν ο θόρυβος της υδροψυξης είναι σημαντικός.

 

Γενικά όλο το κουτί, κάρτα γραφικών, ανεμιστήρες και τροφοδοτικό έχουν επιλέγει να είναι ήσυχο, γιατί το να κοιμάται το σπίτι και το pc να κάνει σαν ελικόπτερο μέσα στη νύχτα ... φέρνει παντόφλα και στρες ... όχι την χαλάρωση του μπαμπά.

 

Απόψεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...