Προς το περιεχόμενο

Οδηγός επιλογής κατάλληλης ψύκτρας/κατάλληλου ανεμιστήρα


Sheogorath

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 4,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

http://www.e-shop.gr/deepcool-maelstrom-240t-liquid-cpu-cooler-p-PER.815931

Τοσο θα μου βγαινε και η H5 μεταφορικα και ειναι 10Ε παραπανω απο την macho, να κανω την κινηση για την απο πανω? σε bench την ειδα λιγο πιο ζεστη σε full load απο την H105 αλλα εχει fans με λιγοτερα rpm νομιζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Μaelstorm 240αρα είναι καλύτερη από οποιαδήποτε 120 υδρόψυξη σε απόδοση και όλες τις αεροψύξεις 50-70 ευρώ.

 

Τα βασικα που πρέπει να ψάξει κάποιος είναι :

α) να έχει το κουτί του ανοίγματα για 240 υδρόψυξη και βάσει διαστάσεων που αναγράφονται να βεβαιωθεί ότι δε θα έχει πρόβληματα με το κούμπωμα. Ανάλογα το κουτί, αν θέλετε πχ να βάλετε 2 έξτρα φανς, ίσως αντιμετωπίσετε πρόβλημα (θα βρίσκει στη μητρική).

β.) θόρυβος. ειδικώς σε φουλ στροφές. Αν βάλετε κι άλλα 2 φανς, δε θα παλεύεται η κατάσταση. Μπορεί βέβαια ο καθένας να κουμπώσει πιο αθόρυβα φανς...αλλά αν δε τα έχει ήδη, δε θα άξιζε μια τέτοια επένδυση για διάφορους λόγους.

 

Πάντως, εφόσον όπως είπα χωράει στο κουτί ...σε αυτή την τιμή δεν υπάρχει κάτι καλύτερο από αποψη επιδόσεων. Υπό αυτή την έννοια είναι χρυσή αγορά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά και να μην χωράει, ας μου στείλει π.μ για οδηγίες. Αν έχει μεράκι, όλα γίνονται!

 

Τι θα πει δεν χωράει...

 

 

20151205_212140.jpg

 

:P  :ph34r:

 

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φανάκια 120mm με κόκκινο led δεν μας ενδιαφέρει απόδοση είμαστε πολύ καλά σε θερμοκρασίες απλά μας ενδιαφέρει να είναι αθόρυβα και να φωτίζουν λίγο όσο δυνατόν φθηνότερα.Γενικότερα τα επίπεδα θορύβου που αναφέρονται τα λαμβάνουμε υπόψιν ή ..?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως γελάω με τους περιορισμούς. Φυσικά δεν θα έσφαζα κανα Corsair ή Fractal, NZXT κτλ.

 

Η πλάκα είναι ότι είχα ευκαιρία να τα βάλω σε ένα άσπρο 500R, αλλά το έδωσα στον πατέρα μου. Είναι άλλη φάση να κόβεις και να ράβεις στα μέτρα σου. Το συστήνω σε όποιον έχει όρεξη!

 

 

 

θεός!

Μπα, απλά λίγο redneck engineering  :P

2a367f5a13a6929a48366cbcf5adcdc5.jpgalmostpolitically.gif

 

 

 

 

 

Φανάκια 120mm με κόκκινο led δεν μας ενδιαφέρει απόδοση είμαστε πολύ καλά σε θερμοκρασίες απλά μας ενδιαφέρει να είναι αθόρυβα και να φωτίζουν λίγο όσο δυνατόν φθηνότερα.Γενικότερα τα επίπεδα θορύβου που αναφέρονται τα λαμβάνουμε υπόψιν ή ..?

 

Τα DB τα βλέπουμε, αλλά πιο πολύ αξία έχουν τα reviews απο τους χρήστες. 

 

Αλλά μην ξεχνάς ο θόρυβος είναι υποκειμενικός.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα θελω να αλλαξω τα φανακια που εχω στο  κουτι μ αυτά π εχω  τωρα είναι τα coolermaster sickle flow blue led  εχετε να μ πρωτηνετε καποιο φανακι που να μην κανει πολυ θοριβω δοδεκαρι το οποιο να βγαζει μπλε χρωμα sheogorath?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτά που έχεις τώρα σου κάνουν θόρυβο?

 

Δεν έχω δοκιμάσει προσωπικά κάποια με led, για αυτό δεν πρότεινα και στο παλικάρι παραπάνω ^^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπερτιμημένα κατ’εμέ ^^

 

 

 

απλος το corsair που κοιταξα εχει 11 ευρω το 1 γ αυτό και ρωτησα.. και τελος  το άλλο π σκεφτομουν είναι να κοιτάξω γ φαν κοντρολερ τι λες sheogorath?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγώ έχω αυτόν

ZM-MFC1%20Plus_01_b(0).jpg

εγω εχω σπιτι ένα φαν κοντρολερ το μπιτφενιξ ρεκον είναι καλο σαν φαν κοντρολερ το εχεις δουλεψει ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...