Προς το περιεχόμενο

Οδηγός επιλογής κατάλληλης ψύκτρας/κατάλληλου ανεμιστήρα


Sheogorath

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 4,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

 

Υ.Γ: Συγγνώμη απο τον Sheo για την πρωτοβουλία.

Τι συγνώμη ωρέ, δικό μου είναι το thread? Όλα σχετικά είναι, και θα δω αν μπορώ να αλλάξω πλέον τον τίτλο να βάλω και για φανάκια. Μου διέφυγε αρχικά ;)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τη δουλειά σου θα την κάνεις με όλες..αν με ρωτάς ποια θα αγόραζα προσωπικά τότε θα σου απαντούσα μια απ' τις δύο Thermalright γιατί έχουν περισσότερα heatpipes και δεδομένου ότι η True Power Spirit 140 είναι ελάχιστα πιο ήσυχη απ' την Macho, θα έπαιρνα αυτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τη δουλειά σου θα την κάνεις με όλες..αν με ρωτάς ποια θα αγόραζα προσωπικά τότε θα σου απαντούσα μια απ' τις δύο Thermalright γιατί έχουν περισσότερα heatpipes και δεδομένου ότι η True Power Spirit 140 είναι ελάχιστα πιο ήσυχη απ' την Macho, θα έπαιρνα αυτή.

Άρα από απόδοση είναι όλες ισοδύναμες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδια, καταρχην μπραβο για το πολυ ωραιο thread που βοηθατε κοσμο, εκατσα και διαβασα τουλαχιστον 20 σελιδες.

 

Εχω εναν 4790Κ stock και θα ηθελα να παρω ψυκτρα για να αρχισω να τον ανεβαζω. Στην αρχη σκεφτομουνα για νερο στα 100Ε  γιατι εβλεπα τις γομαροψυκτρες με τα 3πλα fans και μου φαινοταν οτι "πνιγαν" το κουτι. Αλλα επεσε στην αντιληψη μου τυχαια μια Cryorig H5 και μπορω να πω μετα και απο reviews που διαβασα οτι μου αρεσε παρα πολυ και εμφανησιακα αλλα και σε επιδοσεις. Ειδικα το οτι ειναι σε τετοιο μεγεθος. Με το 50αρι που θα γλιτωσω μπορω να παω απο RX470 σε 480 και εκει νιωθω οτι θα ειναι πιο vfm :)

 

Εχω ενα Phanteks Evolv mATX, ram θα παρω τωρα νεες και σκεφτομουν για kingston fury ή savage (low δεν θεωρουνται?).

 

1) Η universal με την ultimate. Οσον αφορα τις ram απο οτι καταλαβα η universal δεν μπλοκαρει οσο ψηλες και να χω?  Απο αποδοση η Ultimate θα χει ενα μικρο προβαδισμα?
2) Δεν παιζει να εχω θεμα που εχω matx μητρικη με την gpu απο κατω ε ? Εχω Asus VII Gene.

3) Εχω τα fan που ηρθαν με το κουτι, ενα 140αρι πισω και ενα 200αρι μπροστα. Να παρω ακομη 1 για πανω(ή 2 για να μην φενεται ασχημο?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα khr1s. Αρχικά συμφωνώ μαζί σου στο θέμα του να πάρεις μια πιο οικονομική ψύκτρα εφόσον δε θα κάνεις extreme overclocking απ' ότι κατάλαβα και να κρατήσεις μερικά χρήματα παραπάνω για αγορά κάρτας γραφικών. Όποιες μνήμες και να πάρεις, fury είτε savage δε θα έχουν κάποιο θέμα με την ψύκτρα γιατί όπως είπες και εσύ είναι low profile, οπότε είσαι καλυμμένος. Τώρα όσον αφορά την H5 προφανώς η Ultimate θα έχει προβάδισμα λόγω καλύτερου ανεμιστήρα(έχει μεγαλύτερη ροή) και επιπλέον δεν υπάρχει κανένας λόγος να πας στην Universal τη στιγμή που θα πάρεις low profile μνήμες. Βέβαια εκτός απ' την Cryorig Ultimate θα σου πρότεινα να ρίξεις μια ματιά και στις δύο Thermalright που έχω αναφέρει στο πρώτο post αυτής της σελίδας καθώς είναι κάπως καλύτερες απ' την προηγούμενη λόγω περισσότερων heatpipes. Μην αγχώνεσαι για το ύψος της True Power Spirit 140..απ' ότι είδα το κουτί σου μπορεί να φιλοξενήσει οποιαδήποτε ψύκτρα μέχρι 192mm και απ' ότι ξέρω η συγκεκριμένη πρέπει να είναι απ' τις μεγαλύτερες με ύψος 171mm.

 

 

Καλές αγορές :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστω για την βοηθεια.

Με την GPU σιγουρα δεν θα εχω θεμα ? Εκτος απο αυτο η Mobo μου εχει και κουμπωμενο πανω της το audio chip:

 

http://images.bit-tech.net/content_images/2014/07/asus-maximus-vii-gene-review/maximus-vii-gene-2-1280x1024.jpg

 

Λες να δημιουργησει κανενα θεμα? Οσο το εψαξα δεν βρηκα να εχει κανεις παρομοιο προβλημα στο internet. Λεω να δοκιμασω το origami που εχει η cryorig, αλλα δεν εχω εκτυπωτη σπιτι για να το κανω γρηγορα:/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ' ότι βλέπω το audio chip έχει το μέγεθος μιας low profile ram οπότε δε θα υπάρχει θέμα. Στην έσχατη περίπτωση που κάτι μποδίζει στο στήσιμο μπορείς να γυρίσεις την ψύκτρα να φυσάει προς τα πάνω. Όσο για το fan πάρε ένα 140mm και θα είσαι εντάξει, μη προσθέτεις επιπλέον θόρυβο στα αυτιά σου

 

140mm fans

http://www.e-shop.gr/be-quiet-pure-wings-2-pwm-140mm-p-PER.643254

http://www.e-shop.gr/enermax-uctb14p-tbsilence-pwm-140mm-fan-p-PER.663623

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ' ότι βλέπω το audio chip έχει το μέγεθος μιας low profile ram οπότε δε θα υπάρχει θέμα. Στην έσχατη περίπτωση που κάτι μποδίζει στο στήσιμο μπορείς να γυρίσεις την ψύκτρα να φυσάει προς τα πάνω. Όσο για το fan πάρε ένα 140mm και θα είσαι εντάξει, μη προσθέτεις επιπλέον θόρυβο στα αυτιά σου

 

140mm fans

http://www.e-shop.gr/be-quiet-pure-wings-2-pwm-140mm-p-PER.643254

http://www.e-shop.gr/enermax-uctb14p-tbsilence-pwm-140mm-fan-p-PER.663623

 

Εισαι ωραιος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Καλησπερα φιλε,τωρα που μπηκα να παραγγειλω την TRUE spirit τσεκαρα για τελευταια φορα αν ολα ειναι οκ,στο skroutz ομως δεν αναφερει πουθενα οτι ειναι συμβατη με am3+ ποσο μαλλον AMD,στο επισημο site αναφερει γενικα και αοριστα "AMD"??

 

EDIT: ζητω συγγνωμη βιαστικα να απαντησω :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλημέρα βρήκα την παρακάτω υδοψηξη 

DEEPCOOL MAELSTROM 240T LIQUID CPU COOLER στην τιμή 60,00 ευρώ και μία 

CoolerMaster Seidon 120V Ver.2 στα 54,00 είναι καλές να της πάρω άλλα προς το παρόν δεν μου χέριαζε ώμος  σε  λίγο καιρό κάνω αναβάθμιση και μαλών θα χρειαστεί

Επεξ/σία από chrkain
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ προσωπικά δεν θα έδινα χρήματα για κάτι που ίσως να μου χρειαστεί σε ένα τετράμηνο. Πρώτον υπάρχει περίπτωση τότε να τις βρεις πιο φθηνά και δεύτερον να μην σου χρειαστούν ποτέ :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...