Προς το περιεχόμενο

Οδηγός επιλογής κατάλληλης ψύκτρας/κατάλληλου ανεμιστήρα


Sheogorath

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 4,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κάνε ένα κόπο να μετρήσεις την απόσταση της μητρική μέχρι τον πλαϊνό ανεμιστήρα..κάπου διάβασα 14cm αλλά για σιγουριά μέτρησε το και συ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες αυτή

http://www.e-shop.gr/raijintek-aidos-black-heatpipe-cpu-cooler-pwm-92mm-p-PER.813211

 

..αν και θα έπαιρνες αρκετά καλύτερη ψύκτρα αν αφαιρούσες τον ανεμιστήρα. Βέβαια και μ' αυτή μια χαρά γίνεται δουλειά με τον συγκεκριμένο επεξεργαστή

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρίξ'το :-)

 

Άντε να το ρίξω :ph34r:

 

Λοιπόν έχω το Corsair 400C όπως ακριβώς είναι στην υπογραφή μου.

 

Το κουτί έχει έναν 120mm ανεμιστήρα πίσω να βγάζει και έναν 140mm να βάζει από μπροστά και ψηλά.

 

Η μητρική έχει τις παρακάτω θύρες για fans

 

 

  post-112644-0-38758200-1474210328_thumb.png    

 

 

Θέλω να βάλω 2 καινούργιους 140mm μπροστά και αυτόν που υπάρχει ήδη να τον πάω επάνω για να βγάζει.

 

1) Θέλω μια πρόταση για αθόρυβους αποδοτικούς 140άρηδες σε χρώμα μαύρο - λευκό - κόκκινο (οποιοδήποτε συνδυασμό - όχι μόνο λευκό-) με ή χωρίς λευκό Led.

 

2) Να βάλω ένα Y splitter σαν αυτό http://www.e-shop.gr/akasa-ak-cbfa04-15-black-braided-pwm-fan-splitter-p-PER.816484 στη θέση 3 και τον επάνω στη θέση 2 με μια προέκταση σαν αυτή  http://www.e-shop.gr/akasa-pwm-extension-cable-sleeved-30cm-p-PER.813074 ; Θα έχω πρόβλημα παροχής με τα διπλά 140άρια; Αν βάλω τον επάνω που θα βγάζει έξω στο CPU_OPT θα υπάρχει πρόβλημα;

 

3) Εάν είναι pwm πάνω στο splitter οι καινούργιοι θα τους βλέπει ως ξεχωριστούς το σύστημα ή σαν ένα; 

 

Το σύστημα είναι έτσι τώρα 

 

 

post-112644-0-91495500-1474211297_thumb.jpg   

 

 

Δεν ξέρω γιατί τη βγάζει ανάποδα τη φώτο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πραγματικά για την βοήθεια. Επιφυλάσσομαι για αλλαγή γενικότερη όταν έρθει η ώρα να αλλάξω επεξεργαστή/ mobo και μάλλον και κουτί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να βάλω 2 καινούργιους 140mm μπροστά και αυτόν που υπάρχει ήδη να τον πάω επάνω για να βγάζει.

 

1) Θέλω μια πρόταση για αθόρυβους αποδοτικούς 140άρηδες σε χρώμα μαύρο - λευκό - κόκκινο (οποιοδήποτε συνδυασμό - όχι μόνο λευκό-) με ή χωρίς λευκό Led.

2) Να βάλω ένα Y splitter σαν αυτό http://www.e-shop.gr/akasa-ak-cbfa04-15-black-braided-pwm-fan-splitter-p-PER.816484 στη θέση 3 και τον επάνω στη θέση 2 με μια προέκταση σαν αυτή  http://www.e-shop.gr/akasa-pwm-extension-cable-sleeved-30cm-p-PER.813074 ; Θα έχω πρόβλημα παροχής με τα διπλά 140άρια; Αν βάλω τον επάνω που θα βγάζει έξω στο CPU_OPT θα υπάρχει πρόβλημα;

3) Εάν είναι pwm πάνω στο splitter οι καινούργιοι θα τους βλέπει ως ξεχωριστούς το σύστημα ή σαν ένα; 

 1) Ας σου πουν άλλοι που ξέρουν!

 2, 3) Επειδή έχω κάνει κάτι παρόμοιο, πρέπει να δεις τα fans που έχεις συνδεμένα στο splitter να μην ξεπερνούν το 1Α(mpere) στο κάθε header (CHA_FANx). Προς το παρόν έχω 2 splitters σε 2 headers. Στο HWMonitor φαίνονται σαν ένας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άντε να το ρίξω :ph34r:

 

Λοιπόν έχω το Corsair 400C όπως ακριβώς είναι στην υπογραφή μου.

 

Το κουτί έχει έναν 120mm ανεμιστήρα πίσω να βγάζει και έναν 140mm να βάζει από μπροστά και ψηλά.

 

Η μητρική έχει τις παρακάτω θύρες για fans

 

 

  attachicon.gif400C fans.png    

 

 

Θέλω να βάλω 2 καινούργιους 140mm μπροστά και αυτόν που υπάρχει ήδη να τον πάω επάνω για να βγάζει.

 

1) Θέλω μια πρόταση για αθόρυβους αποδοτικούς 140άρηδες σε χρώμα μαύρο - λευκό - κόκκινο (οποιοδήποτε συνδυασμό - όχι μόνο λευκό-) με ή χωρίς λευκό Led.

 

2) Να βάλω ένα Y splitter σαν αυτό http://www.e-shop.gr/akasa-ak-cbfa04-15-black-braided-pwm-fan-splitter-p-PER.816484 στη θέση 3 και τον επάνω στη θέση 2 με μια προέκταση σαν αυτή  http://www.e-shop.gr/akasa-pwm-extension-cable-sleeved-30cm-p-PER.813074 ; Θα έχω πρόβλημα παροχής με τα διπλά 140άρια; Αν βάλω τον επάνω που θα βγάζει έξω στο CPU_OPT θα υπάρχει πρόβλημα;

 

3) Εάν είναι pwm πάνω στο splitter οι καινούργιοι θα τους βλέπει ως ξεχωριστούς το σύστημα ή σαν ένα; 

 

Το σύστημα είναι έτσι τώρα 

 

 

 

 

Δεν ξέρω γιατί τη βγάζει ανάποδα τη φώτο...

 

1) Δεν έθεσες Budget και μπράβο σου για το setup, γιαυτό λοιπόν σου βάζω ακριβούτσικους  https://www.skroutz.gr/s/5210954/Phanteks-PH-F140SP-Black-White.html

 

2) Άν βάλεις splitter δεν θα έχεις πρόβλημα αλλα δεν στο προτείνω γιατί ήδη υπάρχουν θέσεις για να τους βάλεις. Χρησιμοποίησε για τον πάνω την cpu_opt.

 

Εναλλακτικά επειδή έχει θέση για fan extension card πάρε απο έξω. (Πολλά λεφτά.)

 

 

3) Σαν έναν.

 

4) Όταν έβγαζα με το κινητό κάθετα photos είχα το ίδιο πρόβλημα. Τις βγάζω πλέον οριζόντια και λύθηκε :-)

 

Υ.Γ: Συγγνώμη απο τον Sheo για την πρωτοβουλία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίος ο Phanteks, εξαιρετικές κριτικές. Budget δεν έχω συγκεκριμένο, βλέπουμε και κάνουμε. Προφανώς αν υπάρχει κάτι καλύτερο σε value for money είναι ευπρόσδεκτο.

 

Βλέπω ότι είναι 0,2Α ο καθένας οπότε δε θα έχω πρόβλημα αν τα βάλω με splitter. Στο cpu_opt δε θα γίνει μπέρδεμα με την αναγνώριση από το mobo ως cpu fan;

 

Επίσης κάτι τελευταίο. Βλέπω είναι 3 pin, όπως και οι ενσωματωμένοι του κουτιού. Λογικά θα έχω έλεγχο των στροφών μέσω τάσης ή κάνω λάθος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Φυσικά και υπάρχουν απλά ταιριάζουν με αυτούς του κουτιού σου χρωματικά +5 χρόνια εγγύηση. Υπάρχει επίσης και το ενδεχόμενο να μην βάλεις τίποτα γιατί οι διαφορές στη θερμοκρασία δεν θα είναι όσο νομίζεις. Περισσότερο οπτική θα είναι η ικανοποίηση.

2)Μπέρδεμα δεν γίνεται απλά όταν ανεβάζει θερμοκρασίες ο επεξεργαστής μαζί με το fan της ψύκτρας θα ανεβάζει και αυτός στροφές πραγμα θετικό κατα τη γνώμη μου.

3)Η μητρική σου κατα 99.9% έχει αυτή την επιλογή στο bios. Τσέκαρέ το  άν θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Φυσικά και υπάρχουν απλά ταιριάζουν με αυτούς του κουτιού σου χρωματικά. Υπάρχει επίσης και το ενδεχόμενο να μην βάλεις τίποτα γιατί οι διαφορές στη θερμοκρασία δεν θα είναι όσο νομίζεις. Περισσότερο οπτική θα είναι η ικανοποίηση.

2)Μπέρδεμα δεν γίνεται απλά όταν ανεβάζει θερμοκρασίες ο επεξεργαστής μαζί με το fan της ψύκτρας θα ανεβάζει και αυτός στροφές πραγμα θετικό κατα τη γνώμη μου.

3)Η μητρική σου κατα 99.9% έχει αυτή την επιλογή στο bios. Τσέκαρέ το  άν θες.

 

1) Ο 140άρης που θα μπει μπροστά και κάτω, θα φυσάει απευθείας την gpu και θα σπρώχνει τον αέρα έξω από το πίσω πλέγμα. Ελπίζω να δω μια ικανοποιητική βελτίωση. Η αλήθεια είναι ότι ένας 140άρης πίσω θα ήταν μάλλον αρκετός, αλλά επειδή βλέπω το εσωτερικό του κουτιού καθημερινά, θα ήθελα να έχει μια ομοιομορφία. Έτσι και αλλιώς είναι το τελευταίο πράγμα που θα αγοράσω για αυτό το build.

 

2) Οκ, οπότε μάλλον θα το βάλω σε αυτή τη θύρα.

 

3) Έχει, αφού και οι "μαμά" ανεμιστήρες είναι με 3 pins και τους ελέγχω κανονικά και από το bios και από διάφορα utilities. Απλά ρωτάω για επιβεβαίωση, γιατί είχα χρόνια να ασχοληθώ με το hardware και δε θέλω να πετάω άδικα 30άρια από εδώ και από εκεί.

 

Σε ευχαριστώ για τον κόπο σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο ίδιο ακριβώς κουτί ενός φίλου έβαλα πριν δύο βδομάδες τον παρακάτω (4pin) ο οποίος έχει αποσπώμενη φτερωτή για εύκολο καθαρισμό

http://www.e-shop.gr/enermax-uctb14p-tbsilence-pwm-140mm-fan-p-PER.663623

 

..με την διαφορά ότι αυτός έχει συνολικά 3 fans οπότε μπήκαν όλα πάνω στη μητρική. Νομίζω πάντως και το cpu_opt, όπως και τα cha_fan, μπορείς να το βάλεις manual οπότε δε θα επηρεάζεται απ' την θερμοκρασία του επεξεργαστή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα ρωτήσει για ψύξη στο σύστημα που ετοιμαζόμουν να φτιάξω και μου πρότειναν κάποιες ιδέες τα παιδιά και είχα καταλήξει το bequiet shadow rock 2 αλλα επειδή έκανε πάνω από 10 μέρες να έρθει και βιαζόμουν να πάρω τα αλλα κομμάτια που ήταν ετοιμοπαράδοτα κατέληξα στο coolermaster 412s. Μετά από ένα δεκάλεπτο stress με το aida64 η το prime95 είδα πως δεν ανεβάζω πάνω από 45c και έμεινα κατάπληκτος. Ήθελα απλά να μεταδώσω τις εμπειρίες μου με το cm 412s και cpu i5 6600k και πως πιστεύω ότι θα το πάω άνετα 4.2ghz. :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα στην ομαδα,εχω κανει λιγο παραπανω κιαλλο ποστ αλλα απο οτι φαινεται αποτυχημενο αφου εγραψα οτι ψαχνω για μεταχειρισμενο cooler στο Insomnia αλλα μετα απο αγγελια ζητησης και αρκετες σελιδες στην συγκεκριμενη κατηγορια δε βρηκα σχεδον τιποτα.Τωρα ψαχνω κυριως skroutz αλλα και οποιοδηποτε αλλο μαγαζι ειναι δεκτο.Ξαναγραφω σπεκς κτλπ.

-cpu fx 8320

-mobo sabertooth 990fx r2

-ram kingston hyperx fury

-kouti giagabyte gz -x8 αλλα δεν παιζει ρολο αφου σχεδον μονιμα το καπακι ειναι ανοιχτο και σε λιγο καιρο μαλλον θα παρω αλλο κουτι οποτε οποιοδηποτε υψος ειναι δεκτο.

 

Τελος να προσθεσω το budget ειναι μεχρι 50+-10 (Μονο αν υπαρχει μεγαλη διαφορα σε αυτα τα 10 ευρω)

επιπλεον προτιμω καλη αποδοση παρα την φασαρια που θα κανει,ακομη και αν κανει σαν αεροπλανο σε απογειωση, 

ναι σκεκφτομαι να κανω overclock, για αρχη χαλαρο αλλα μετα οσο καταφερω.

Ευχαριστω,sorry for the long post

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...