Προς το περιεχόμενο

Οδηγός επιλογής κατάλληλης ψύκτρας/κατάλληλου ανεμιστήρα


Sheogorath

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα, επειδή έχω ξεχάσει, θέλω να μου πείτε μια, με

πια προγράμματα κάνουμε στρες τεστ

για να δούμε τι αποδίδει η ψύχτρα.

ο κολλητός έβαλε i5 4690k με H80i και θέλω να δω τι βγάζει.

για να δω κιόλας μήπως κάναμε κάνα λάθος στην εγκατάσταση.

όπως επίσης πόση ώρα πρέπει να τρέχει κάποιο bench για πιο σίγουρα αποτελέσματα?

η ποσο πρέπει να τα τρέξω?
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μπορείτε να δοκιμάσετε με intel burn test , prime95 , aida64 ... Για πιο χαλαρά είναι το Intel burn test. Αν θέλετε να φτάσετε στα όρια τότε το Prime95 είναι καλύτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείτε να δοκιμάσετε με intel burn test , prime95 , aida64 ... Για πιο χαλαρά είναι το Intel burn test. Αν θέλετε να φτάσετε στα όρια τότε το Prime95 είναι καλύτερο.

 

Σε ευχαριστώ featherbrain. θα το κοιτάξω και ανάλογα τα αποτελέσματα θα ποστάρω εδώ για γνώμη. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκεφτομαι να παρω μια ψυκτρα γτ ο επεξεργαστης μου ανεβαζει λιγο θερμοκρασειες, πχ full load ειναι 67 βαθμους και σε idle 45+, βεβαια ειναι κ 6 χρονων επεξεργαστης.

εχω την συγκεκριμενη μητρικη ga-p55-ud3 κ επξεργαστη εναν i5 750 socket 1156.

case: thermaltake wingrs 201

 

Kοιταω για αυτην την ψυκτρα

http://www.e-shop.gr...vo-p-PER.806761

 

Kατα τα χρηστουγεννα ομως θα αλλαξω μητρικη κ επεξεργαστη κ θα παω ειτε σε 1150 η 1151. Θα ηθελα λοιπον να ξερω αν αυτη η ψυκτρα θα μπορει να κουμποσει πανω και στις 2 μητρικες; Κ επισης την εχει δοκιμασει κανεις σας αξιζει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την εργοστασιακή έχεις τώρα; Πόσα λεφτά θες να δώσεις; Τον έχεις καθαρίσει ποτέ και να έχεις αλλάξει θερμοαγωγιμη πάστα;

ναι εργοστασιακη της intel. Μεχρι 30 ευρω, αυτη ειναι στα 20 κ μου φανηκε καλη. Τον καθαριζω μια φορα τον μηνα κ αλλαζω παστα ανα 3ο καθαρισμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι prime 95 σε haswell!! Τον ζοριζει past its limits (ή ετσι λενε απλα)

 

Εγω μονο με IBT @HASWELL

 

ευχαριστώ για την αντίδραση σας (κάτι παραπάνω θα ξέρετε από μένα στο θέμα). δεν μιλάμε για oc, αλλα stock.

 

εγώ το χω κάνει ήδη στο σύστημα της υπογραφής μου.

αν θυμάμαι είχα ανεβάσει και φωτό αλλα άντε τις βρω τώρα.

 

όχι τίποτα άλλο, απλά για την ιστορία που λένε.

 

 

 

3145evo.jpg

 

f4mozt.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι εργοστασιακη της intel. Μεχρι 30 ευρω, αυτη ειναι στα 20 κ μου φανηκε καλη. Τον καθαριζω μια φορα τον μηνα κ αλλαζω παστα ανα 3ο καθαρισμα.

 

Καλά δε χρειάζεται για κανένα λόγο αλλαγή πάστας τόσο συχνά. Ειδικά άμα πάρεις κάποια λίγο καλή που να μην ξεραίνεται την κρατάς χρόνια. Προσωπικά χρησιμοποιώ την MX-4 και έχω να την αλλάξω από τον Μάρτιο του 2015. Τέλος πάντων η ψύκτρα που κοιτάς είναι ό,τι καλύτερο μπορείς να πάρεις αυτή τη στιγμή γιατί το κουτί σου λόγω του ότι δεν έχει κόψιμο πίσω απ' την μητρική δε σου επιτρέπει να βάλεις ψύκτρα με backplate, λογικά δε θα χωράει. Οπότε προχώρα άφοβα..είναι συμβατή με τις καινούργιες μητρικές μην αγχώνεσαι, απλά θα μπορούσες να πάρεις κάποια με διαστάσεις ανεμιστήρα 12-14cm που είναι πιο αποδοτικές. Αλλά λόγω του ότι είναι πιο βαριές έχουν και backplate

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά δε χρειάζεται για κανένα λόγο αλλαγή πάστας τόσο συχνά. Ειδικά άμα πάρεις κάποια λίγο καλή που να μην ξεραίνεται την κρατάς χρόνια. Προσωπικά χρησιμοποιώ την MX-4 και έχω να την αλλάξω από τον Μάρτιο του 2015. Τέλος πάντων η ψύκτρα που κοιτάς είναι ό,τι καλύτερο μπορείς να πάρεις αυτή τη στιγμή γιατί το κουτί σου λόγω του ότι δεν έχει κόψιμο πίσω απ' την μητρική δε σου επιτρέπει να βάλεις ψύκτρα με backplate, λογικά δε θα χωράει. Οπότε προχώρα άφοβα..είναι συμβατή με τις καινούργιες μητρικές μην αγχώνεσαι, απλά θα μπορούσες να πάρεις κάποια με διαστάσεις ανεμιστήρα 12-14cm που είναι πιο αποδοτικές. Αλλά λόγω του ότι είναι πιο βαριές έχουν και backplate

κ γω την mx-4 εχω. Ωραια ευχαριστω για την γνωμη σου, θα προχωρησω στην αγορα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά δε χρειάζεται για κανένα λόγο αλλαγή πάστας τόσο συχνά. Ειδικά άμα πάρεις κάποια λίγο καλή που να μην ξεραίνεται την κρατάς χρόνια. Προσωπικά χρησιμοποιώ την MX-4 και έχω να την αλλάξω από τον Μάρτιο του 2015. Τέλος πάντων η ψύκτρα που κοιτάς είναι ό,τι καλύτερο μπορείς να πάρεις αυτή τη στιγμή γιατί το κουτί σου λόγω του ότι δεν έχει κόψιμο πίσω απ' την μητρική δε σου επιτρέπει να βάλεις ψύκτρα με backplate, λογικά δε θα χωράει. Οπότε προχώρα άφοβα..είναι συμβατή με τις καινούργιες μητρικές μην αγχώνεσαι, απλά θα μπορούσες να πάρεις κάποια με διαστάσεις ανεμιστήρα 12-14cm που είναι πιο αποδοτικές. Αλλά λόγω του ότι είναι πιο βαριές έχουν και backplate

Το backplate της coolermaster χωραει και σε κουτια χωρις κοψιμο, ανετα. Απλα θα πρεπει να βγει η μητρικη προφανως.

Δοκιμασμενο στο δικο μου ντενεκεδοκουτι :P

 

Για αλλα backplate (περα απο ενα παλιο της asus) δεν γνωριζω γιατι δεν εχω δοκιμασει.

 

Οποτε μια 212/412 ισως κανει δουλεια.

ευχαριστώ για την αντίδραση σας (κάτι παραπάνω θα ξέρετε από μένα στο θέμα). δεν μιλάμε για oc, αλλα stock.

 

εγώ το χω κάνει ήδη στο σύστημα της υπογραφής μου.

αν θυμάμαι είχα ανεβάσει και φωτό αλλα άντε τις βρω τώρα.

 

 

 

όχι τίποτα άλλο, απλά για την ιστορία που λένε.

 

 

 

3145evo.jpg

 

f4mozt.jpg

 

Καλα για μια δυο φορες δεν εγινε κατι. Οι θερμοκρασιες οσο μπορω να δω ειναι μια χαρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σε όλους
Ψάχνω να βρω παθητική ψύκτρα για ένα single board computer που έχω ωστόσο δεν μπορώ να βρω τίποτα και πουθενά (πέραν από 2 τις artic). Μπορείτε να με κατευθύνετε για το που ακριβώς μπορώ να αγοράσω τέτοιο εξάρτημα; Ιδανικές διαστάσεις: 40x40 (mm) και ύψος όσο πιο μεγάλο τόσο καλύτερα.

Συγκεκριμένα θέλω να κάνω κάτι σαν το video εδώ 



Καμία ιδέα;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποση καταναλωση θα εχει, και δεν σε καλυπτει η αρτικ που ειναι και πανφθηνη? Μετα παμε σε τερατα με 50+ ευρω.

 

Η μια 80αρα tower χωρις φαν αν δεν σε πειραζει 80 αντι 40 πλατος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...