Προς το περιεχόμενο

Οδηγός επιλογής κατάλληλης ψύκτρας/κατάλληλου ανεμιστήρα


Sheogorath

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σωστά, 2.5mm, όσο ένα backplate δηλαδή :)

Με το χάρακα που το μετράω φαίνεται να είναι ίσα-ίσα μέχρι το slot (δεν έχω κάρτα)  :confused:

 

Το άλλο το μοντέλο "True Spirit 140 BW Rev. A" είναι έκκεντρο και αφήνει επιπλέον 8,5mm αλλά ούτε στη Γερμανία δεν υπάρχει (είναι και πιο κοντό και έχει 6mm heatpipes αντί 8mm).

 

Βρήκα ένα video με Z87 itx μητρική και ψύκτρα την Thermalright 120i. Το κενό που βλέπουμε στη φωτό είναι στα 31mm από την άκρη του επεξεργαστή, ενώ η 140 Power είναι 57,5mm (49mm η 140 BW).

 

post-289428-0-06919000-1472240821_thumb.jpg

 

Upd: Άκυρο το video! Η μητρική είναι η MSI Z87i Gaming και έχει το cpu πολύ κοντά στην κάρτα γραφικών.

 

Για καλό και για κακό λέω να καταλήξω στην "Thermalright Archon IB-E X2" που είναι ολόιδια με την έκκεντρη που δεν κυκλοφορεί, μόνο που έχει και 2ο fan και πάει στα 80€. Τα fan είναι TY-141 και όχι TY-147A (μάλλον έχουν και άλλο pwm curve εκτός από άλλο χρώμα).

Ίσως βγάλω το ένα ανεμιστηράκι από την ψύκτρα και το βάλω στο κουτί στην εξαγωγή για να καλύψω και την διαφορά στα λεφτά.

Επεξ/σία από Philippe
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

 

Όχι.

 

@ ts

Sheo πότε θα το καρφιτσώσουν το ρημάδι;

 

Δεν είμαι ιδιαίτερα δημοφιλής στην διαχειριστική ομάδα, οπότε δεν το βλέπω να γίνεται.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

Δεν είμαι ιδιαίτερα δημοφιλής στην διαχειριστική ομάδα, οπότε δεν το βλέπω να γίνεται.

 

 

i see..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά, 2.5mm, όσο ένα backplate δηλαδή :)

Με το χάρακα που το μετράω φαίνεται να είναι ίσα-ίσα μέχρι το slot (δεν έχω κάρτα)  :confused:

 

Το άλλο το μοντέλο "True Spirit 140 BW Rev. A" είναι έκκεντρο και αφήνει επιπλέον 8,5mm αλλά ούτε στη Γερμανία δεν υπάρχει (είναι και πιο κοντό και έχει 6mm heatpipes αντί 8mm).

 

Βρήκα ένα video με Z87 itx μητρική και ψύκτρα την Thermalright 120i. Το κενό που βλέπουμε στη φωτό είναι στα 31mm από την άκρη του επεξεργαστή, ενώ η 140 Power είναι 57,5mm (49mm η 140 BW).

 

attachicon.gifTY 120i.JPG

 

Upd: Άκυρο το video! Η μητρική είναι η MSI Z87i Gaming και έχει το cpu πολύ κοντά στην κάρτα γραφικών.

 

Για καλό και για κακό λέω να καταλήξω στην "Thermalright Archon IB-E X2" που είναι ολόιδια με την έκκεντρη που δεν κυκλοφορεί, μόνο που έχει και 2ο fan και πάει στα 80€. Τα fan είναι TY-141 και όχι TY-147A (μάλλον έχουν και άλλο pwm curve εκτός από άλλο χρώμα).

Ίσως βγάλω το ένα ανεμιστηράκι από την ψύκτρα και το βάλω στο κουτί στην εξαγωγή για να καλύψω και την διαφορά στα λεφτά.

Αυτό με την έκκεντρη που το είδες; Γιατί βλέπω ότι οι δύο ψύκτρες (Rev A vs Power) έχουν τις ίδιες διαστάσεις εκτός απ' το ύψος. Πάντως άμα πας τόσο πάνω έχεις κι άλλες αξιόλογες επιλογές..Phanteks, Noctua, BeQuiet

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ για τη βοήθεια παίδες!

 

Αυτό με την έκκεντρη που το είδες; Γιατί βλέπω ότι οι δύο ψύκτρες (Rev A vs Power) έχουν τις ίδιες διαστάσεις εκτός απ' το ύψος. Πάντως άμα πας τόσο πάνω έχεις κι άλλες αξιόλογες επιλογές..Phanteks, Noctua, BeQuiet

 

Το γράφει στην αρχή στη σελίδα της Rev A: Heat-sink fin stack shifted away from VGA to clear 1st PCI-E slot και επίσης στα specs έχει ένα σκίτσο με τις διαστάσεις (η άλλη διαφορά, εκτός του ύψους, είναι στη διάμετρο των heatpipes και στο TDP).

 

post-289428-0-08879000-1472268270_thumb.jpg

 

 

Βρήκα και ένα διάγραμμα με διαστάσεις για την Maximus Impact, ίδια με τη δικιά μου και με την Z170A μάλλον (καταλήγω στο ότι όλες αυτές οι μητρικές της Asus έχουν την πρώτη pci στα 93mm από το κέντρο του επεξεργαστή για compatibility), άρα είχατε δίκιο απ' την αρχή - λογικά είμαι κομπλέ και με την Power :) :) :)

 

post-289428-0-13402600-1472272279_thumb.jpg

 

 

Δυστυχώς δεν μπορώ να πάω άνετα σε αυτές που λες (TC14, D14/15, Pro 3 υποθέτω εννοούσες) γιατί δε θα μου χωράει πίσω ανεμιστήρας στο κουτί μετά. Μόνο η U14S είναι στα μέτρα μου, αλλά έχει έναν ανεμιστήρα λιγότερο από την Archon. Και εγώ θα χρειαστώ έτσι κι αλλιώς ανεμιστήρα για το κουτί. Ένας 140mm πίσω και 2x120mm static pressure μπροστά θα είναι όλο το airflow μου. Γιατί αν θέλω να βάλω και πάνω ανεμιστήρες πάω αναγκαστικά σε Cryorig H7 που είναι κοντή.

 

Οι επιλογές μέχρι στιγμής:

  • TS-140 Power 55€ + ΤΥ-147Α fan 15€ = 70€
  • Archon με δύο fans = 80€
  • U14S 75€ + fan 15€ = 90€

Το δίλλημά μου είναι κυρίως αν έχει νόημα να δώσω τα 10€ παραπάνω για την 2η επιλογή μόνο και μόνο για να μην έρχεται πολύ κοντά η ψύκτρα στην gpu. Άσε που και το χρώμα των ανεμιστήρων θα είναι λαδί και χάνω και σε απόδοση λόγω heatpipes  :unsure:

 

PS: Για τα ανεμιστηράκια της Thermalright διαβάζω πολύ καλά λόγια εδώ και εδώ για παράδειγμα και έχω ψηθεί.

 

post-289428-0-80746100-1472367916_thumb.gif

 

 

Επεξ/σία από Philippe
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως άμα δε βρίσκει πάνω στην gpu δεν υπάρχει λόγος να μην επιλέξεις την Power, γιατί και πιο φθηνά θα σου βγει και μεγαλύτερο tdp έχει. Στην τελική αφού έχεις άνοιγμα στο πάνω μέρος του κουτιού και low profile μνήμες? την γυρνάς και οριζόντια.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως άμα δε βρίσκει πάνω στην gpu δεν υπάρχει λόγος να μην επιλέξεις την Power, γιατί και πιο φθηνά θα σου βγει και μεγαλύτερο tdp έχει. Στην τελική αφού έχεις άνοιγμα στο πάνω μέρος του κουτιού και low profile μνήμες? την γυρνάς και οριζόντια.

Σωστός, και έτσι είσαι καλυμμένος όπως και να έχει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@elfineon
Ποιο κουτί έχεις, ποιες μνήμες και μέχρι πόσα λεφτά θες να διαθέσεις;

 

Eχω σαν αυτο το κουτακι μοιαζει δε βρισκω το συγκεκριμενο http://www.e-shop.gr/case-coolermaster-rc-k350-kwn2-en-k350-window-midi-tower-p-PER.807677

ψαχνω για socket 775 κατι καλυτερο απο την εργοστασιακη για χρηματα,, δεν θα τον ανεβασω αντε μεχρι 3GHz

Cpu http://ark.intel.com/products/33924/Intel-Core2-Quad-Processor-Q9550-12M-Cache-2_83-GHz-1333-MHz-FSB

 

Ram CORSAIR XMS3 DDR3 1600MHZ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να μετρήσεις την απόσταση από την μητρική μέχρι το πλαϊνό του κουτιού για να έχουμε μια ιδέα. Δώσε ένα ποσό για να ξέρουμε που πάμε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να μετρήσεις την απόσταση από την μητρική μέχρι το πλαϊνό του κουτιού για να έχουμε μια ιδέα. Δώσε ένα ποσό για να ξέρουμε που πάμε

Καλημερα,

 

Απλα ενημερωτικα ρωταω δεν θελω να παω σε κατι τετοιο για παραδειγμα http://www.e-shop.gr/raijintek-themis-evo-p-PER.811683

ουτε σε χρηματα ουτε σε ογκο αντε να σου πω μεχρι 15ε κατι λιγο καλυτερο απο την εργοστασιακη να μην εχει φασαρια .. που καποιος το εχει δοκιμασει και ααξιζει γι αυτο ρωταω εδω..ας πουμε αυτο το χω δοκιμασει καλο ειναι http://www.e-shop.gr/coolermaster-rr-x117-18fp-r1-xdream-i117-p-PER.806762 κατι αλλο εχετε δοκιμασει και νασας αρεσε??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα,

 

Απλα ενημερωτικα ρωταω δεν θελω να παω σε κατι τετοιο για παραδειγμα http://www.e-shop.gr/raijintek-themis-evo-p-PER.811683

ουτε σε χρηματα ουτε σε ογκο αντε να σου πω μεχρι 15ε κατι λιγο καλυτερο απο την εργοστασιακη να μην εχει φασαρια .. που καποιος το εχει δοκιμασει και ααξιζει γι αυτο ρωταω εδω..ας πουμε αυτο το χω δοκιμασει καλο ειναι http://www.e-shop.gr/coolermaster-rr-x117-18fp-r1-xdream-i117-p-PER.806762 κατι αλλο εχετε δοκιμασει και νασας αρεσε??

 

http://www.e-shop.gr/deepcool-gammaxx-200t-p-PER.807806

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

Δεν είμαι ιδιαίτερα δημοφιλής στην διαχειριστική ομάδα, οπότε δεν το βλέπω να γίνεται.

 

 

Θέμα με 34 σελίδες απαντήσεις που συνέχεια αυξάνονται....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...