Προς το περιεχόμενο

Οδηγός επιλογής κατάλληλης ψύκτρας/κατάλληλου ανεμιστήρα


Sheogorath

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παρομοίων επιδόσεων/κατηγορίας. Δε θα δεις ουσιαστικές διαφορές. Ότι χωράει στο κουτί.

 

Αν είσαι τολμηρός, δοκίμασε να αλλάξεις φαν στο στοκ ψυκτράκι και με πατέντα να βάλεις ένα άλλο ανάλογο μικρό ή λίγο μεγαλύτερο. Θα δεις διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και οι δυο χωράνε το κουτί σου παίρνει μέχρι 155mm. Πάρε την προσφορά κι αν δεν σε καλύψει την βάζεις στο άλλο pc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ευχαριστώ παιδιά!!1

η προσφορα δεν αξιζει..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η προσφορα δεν αξιζει απογοητευση.. δεν ξερω αυτη HYPER TX3 EVO για αυτα τα χρηματα.

Ειπώθηκε προηγουμένως, από την stock καλύτερη και έχει και δεύτερο PC να την εκμεταλλευτει αν δεν τον καλύψει. Συμπέρασμα λοιπον σιγά μην κλάψει :)

Όποιος έχει δοκιμάσει στο εικοσάρι κάποια πάντως ας παραθέσει γνώμη να έχουμε υπόψιν γενικοτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια συγνωμη αλλα κολλησα ασχημα,φταιει η μπυρα μαλλον και το σκακι. :devil:

Οι μητρικες 1155 και 1150 δεν εχουν ακριβως τις ιδιες τρυπες για ψυκτρα και αν ναι γιατι μερικα καταστηματα οπως το e-shop για παραδειγμα εχει τις ψυκτρες 1155 σε αλλη,διαφορετικη κατηγορια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια συγνωμη αλλα κολλησα ασχημα,φταιει η μπυρα μαλλον και το σκακι. :devil:

Οι μητρικες 1155 και 1150 δεν εχουν ακριβως τις ιδιες τρυπες για ψυκτρα και αν ναι γιατι μερικα καταστηματα οπως το e-shop για παραδειγμα εχει τις ψυκτρες 1155 σε αλλη,διαφορετικη κατηγορια?

Γιατι εχουν να ασχοληθουν με το site τους απο το 2010 με το 1155.

 

Ναι ιδιες τρυπες ειναι 1150-1151-1155-1156

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Edit :καλησπέρα στην παρέα και από μένα, βοηθάω τον κολλητό μου για επιλογή κομματιών για το νέο του pc (την βιασύνη μου μέσα), αναβάθμιση κάνουμε.

εκεί που θα ήθελα την βοήθεια σας είναι, ποια ψυχτρα είναι κατάλληλη/καλύτερη (στο μπατζετ εβο, θεμις κτλπ) για κουτί που έχει περιθώριο σε ψυχτρα με φαν στα 141mm? το κουτί είναι το NZXT Lexa S.

 

NZXT claims the Lexa S to have clearance of "141.0mm (with fan) 166.0mm (without fan)"

 

η προσωπική μου επιλογή ήταν η Cryorig Η7, και με ενημέρωσαν σε ερώτηση που έκανα στην εταιρία την ίδια, ότι πρέπει να βγει το πλαϊνό φαν

 

εναλλακτικά την Cryorig m9i, αλλα μου φαινόταν μικρή για i5 4690k (η διαφορα αγοράς non k και k είναι 5 ευρώ πάνω κάτω οποτε λέμε για τον k)

Επεξ/σία από BL4CK_T1G3R
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα στην παρέα και από μένα, βοηθάω τον κολλητό μου για επιλογή κομματιών για το νέο του pc.

εκεί που θα ήθελα την βοήθεια σας είναι, ποια ψυχτρα είναι κατάλληλη/καλύτερη (στο μπατζετ εβο, θεμις κτλπ) για κουτί που έχει περιθώριο σε ψυχτρα με φαν στα 141mm? το κουτί είναι το NZXT Lexa S.

 

NZXT claims the Lexa S to have clearance of "141.0mm (with fan) 166.0mm (without fan)"

 

η προσωπική μου επιλογή ήταν η Cryorig Η7, και με ενημέρωσαν σε ερώτηση που έκανα στην εταιρία την ίδια, ότι πρέπει να βγει το πλαϊνό φαν

 

εναλλακτικά την Cryorig m9i, αλλα μου φαινόταν μικρή για i5 4690k (η διαφορα αγοράς non k και k είναι 5 ευρώ πάνω κάτω οποτε λέμε για τον k)

Άσχετο γιατί όχι Skylake;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσχετο γιατί όχι Skylake;

 

ευχαριστώ για την παρατήρηση radio, λόγο βιασύνης έκανα λάθος και το διόρθωσα.

 

αναβάθμιση κάνουμε, είχαν γίνει αγορές z97 πριν καν βγει το skylake.

 

αλλο ενα εντιτ,

 

οφ τοπικ

 

 

 

για να κάνει την δουλειά του και για αρχή είχαμε πάρει έναν pentium 3258

όπως επίσης τροφοδοτικό, κουτί, ram 1 ντιμ 4gb και συμπληρώσαμε τα παλιά κομμάτια ssd, hdd, μια παλιά κάρτα γραφικών που κατά τον απρίλη κάηκε και τότε πήραμε μια gtx 960, dvd-rw. και τώρα που μπορεί οικονομικά είπαμε να αλλάξουμε cpu, ψυχτρα, να βάλουμε άλλο ένα ντιμ ram και αυτά για την ώρα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ για την παρατήρηση radio, λόγο βιασύνης έκανα λάθος και το διόρθωσα.

 

αναβάθμιση κάνουμε, είχαν γίνει αγορές z97 πριν καν βγει το skylake.

 

αλλο ενα εντιτ,

 

οφ τοπικ

 

 

 

για να κάνει την δουλειά του και για αρχή είχαμε πάρει έναν pentium 3258

όπως επίσης τροφοδοτικό, κουτί, ram 1 ντιμ 4gb και συμπληρώσαμε τα παλιά κομμάτια ssd, hdd, μια παλιά κάρτα γραφικών που κατά τον απρίλη κάηκε και τότε πήραμε μια gtx 960, dvd-rw. και τώρα που μπορεί οικονομικά είπαμε να αλλάξουμε cpu, ψυχτρα, να βάλουμε άλλο ένα ντιμ ram και αυτά για την ώρα.

 

 

OK ωραία. Λοιπόν αν δεν σε πειράζει να βγάλεις τον πλαϊνό ανεμιστήρα του κουτιού μπορείς να βάλεις οποια θες από όσες είπες. Επισηςμπορεις την H7 αντικαθιστωντας τον stock του κουτιού με έναν slim. Τέλος για τον συγκεκριμένο επεξεργαστή εφόσον κλοκαρεις ανεβαίνει budget και παει σε νερό. Δεν θα σου πρότεινα κάτι άλλο. Κάτσε μήπως έχουν τα παιδιά καμιά λύση βέβαια σε αυτό το budget αν και νομίζω δύσκολα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OK ωραία. Λοιπόν αν δεν σε πειράζει να βγάλεις τον πλαϊνό ανεμιστήρα του κουτιού μπορείς να βάλεις οποια θες από όσες είπες. Επισηςμπορεις την H7 αντικαθιστωντας τον stock του κουτιού με έναν slim. Τέλος για τον συγκεκριμένο επεξεργαστή εφόσον κλοκαρεις ανεβαίνει budget και παει σε νερό. Δεν θα σου πρότεινα κάτι άλλο. Κάτσε μήπως έχουν τα παιδιά καμιά λύση βέβαια σε αυτό το budget αν και νομίζω δύσκολα.

 

ευχαριστώ radio. το πιθανότερο είναι, να μην γίνει ποτε overclock. απλά λόγο χρηματικής διαφοράς 5 euro θα πάρουμε ξεκλείδωτο. (με την λογική του, αχρείαστο να ναι το ξεκλείδωτο κομμάτι)

 

αναμένω φυσικά, να ακούσω και άλλες επιλογές για vfm ψυχτρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε Gigabyte EP35-DS4 τι επιλογές έχουμε? Πήρα πρόσφατα την zalman cnps5x performa αλλά δεν χωράει λόγω του μεγάλου heatsink pipe που έχει η μητρική (τα σημεία με τις βίδες έβρισκαν πάνω στο heatsink).

 

Στην Gigabyte P965DS4 που είναι σχεδόν ίδια

685_m.jpg

Χωράει και 212 evo. Θεωρητικά οτιδήποτε μικρότερο.

hyper-212-2d-drawing.gif

 

Αν και δεν θα την βρεις παρά μόνο μεταχειρησμένη, χωράει και μια Asus Silent Knight. Λέω τις συγκεκριμένες γιατί είναι δοκιμασμένες και αρκετά μεγάλες.

 

Sheo λογικά και με αυτήν δεν θα έχω πρόβλημα για την παραπάνω μητρική σωστά; http://www.e-shop.gr/zalman-cnps8x-optima-high-performance-cpu-cooler-p-PER.815003 . Από ύψος χωράει σίγουρα στο κουτί μου, απλά θέλω να σιγουρευτώ ότι δεν θα βρίσκει πάνω στο heatpipe :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...