Προς το περιεχόμενο

Οδηγός επιλογής κατάλληλης ψύκτρας/κατάλληλου ανεμιστήρα


Sheogorath

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, Rottep είπε

Καλημέρα...εδώ το είδα

Κατι εκανε λαθος ,μαλλον προσπαθησε να τοποθετησει το ψυγειο μαζι με τους ανεμιστηρες απο την κατω μερια της λαμαρινας και οχι το ψυγειο κατω και τα Fans απο πανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή σε λιγο καιρο θα εχω ένα νέο υπολογιστή για να αντικαταστήσει τον παλιο μου (GA-B85M-HD3 R4/i5 4590 /Cooler ARCTIC FREEZER I32 CO/MEMORY 2x8 DDR3/TOWER COOLERMASTER K280/PSU COOLERMASTER G550M )  ο οποίος θα ειναι με MSI B365M PRO-VH/i5-9400F Box/2x8GB DDR4/GPU GT 710/Cougar MX330-X/Corsair CX550M θα ηθελα να ρωτησω ποιο συστημα αξιζει να του βαλω αντι για το Stock στον επεξεργαστη στα 20-25€ ??
Ή μηπως να κρατησω την ARCTIC FREEZER I32 CO απο τον παλιο ( 3 ξεκουραστα χρονια χρησης και ο παλιος και ο νεος Δεν ειναι για games κλπ ,μονο ταινιες , office και ιντερνετ )

 

 

Επεξ/σία από villasg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, villasg είπε

Επειδή σε λιγο καιρο θα εχω ένα νέο υπολογιστή για να αντικαταστήσει τον παλιο μου (GA-B85M-HD3 R4/i5 4590 /Cooler ARCTIC FREEZER I32 CO/MEMORY 2x8 DDR3/TOWER COOLERMASTER K280/PSU COOLERMASTER G550M )  ο οποίος θα ειναι με MSI B365M PRO-VH/i5-9400F Box/2x8GB DDR4/GPU GT 710/Cougar MX330-X/Corsair CX550M θα ηθελα να ρωτησω ποιο συστημα αξιζει να του βαλω αντι για το Stock στον επεξεργαστη στα 20-25€ ??
Ή μηπως να κρατησω την ARCTIC FREEZER I32 CO απο τον παλιο ( 3 ξεκουραστα χρονια χρησης και ο παλιος και ο νεος Δεν ειναι για games κλπ ,μονο ταινιες , office και ιντερνετ )

o 9400f είναι πολύ κρύος επεξεργαστής και η μέτρια μαμα ψύκτρα είναι ΥΠΕΡεπαρκής. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, villasg είπε

Επειδή σε λιγο καιρο θα εχω ένα νέο υπολογιστή για να αντικαταστήσει τον παλιο μου (GA-B85M-HD3 R4/i5 4590 /Cooler ARCTIC FREEZER I32 CO/MEMORY 2x8 DDR3/TOWER COOLERMASTER K280/PSU COOLERMASTER G550M )  ο οποίος θα ειναι με MSI B365M PRO-VH/i5-9400F Box/2x8GB DDR4/GPU GT 710/Cougar MX330-X/Corsair CX550M θα ηθελα να ρωτησω ποιο συστημα αξιζει να του βαλω αντι για το Stock στον επεξεργαστη στα 20-25€ ??
Ή μηπως να κρατησω την ARCTIC FREEZER I32 CO απο τον παλιο ( 3 ξεκουραστα χρονια χρησης και ο παλιος και ο νεος Δεν ειναι για games κλπ ,μονο ταινιες , office και ιντερνετ )

Για τη χρήση που γράφεις οτι θα κανεις, ο 9400 θα υπολειτουργεί, παρόλα αυτά εγω θα έβαζα την ARCTIC FREEZER I32 για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο (τα αυτιά μου )

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/11/2019 στις 11:48 ΜΜ, Rottep είπε

Χαίρετε...περιμένω να έρθουν x570 aorus master σε h500m . Είχα παραγγείλει h115i platinum αλλά διάβασα ότι δεν χωράει σε αυτό κουτί. Μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο aio 280 η 360 με καλό cfm και να χωράει σε αυτό το κουτί? 

Είδα καποιους στο ίντερνετ που βάζουν το aio πίσω από τους 200mm στο μπροστά μέρος και επάνω βάζουν απλά fan.ποια η γνώμη σας για αυτό το set up?

Ευχαριστω

Από θέμα απόδοσης είναι το βέλτιστο. Αν δεν σ'αρέσει εκεί όμως η διαφορά με το να το βάλεις πάνω πχ δεν είναι σπουδαία. Κυκλοφορούν βίντεο με τέτοια συγκριτικά, δες και κρίνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, tasvar είπε

Εχετε κάποια πρόταση για 120mm PWM fan, για ψύκτρα, με μπλέ ή κόκκινο φωτισμό; 

Κατά προτίμηση όχι πάνω από 15€.

 

Επίσης αν γίνεται δώστε και μια πρόταση για 120mm rgb να μην ξεφεύγει σε τιμή. Θέλω να προσθέσω δύο ακόμα ανεμιστήρες εξόδου στο sharkoon puresteel rgb για να γεμίσει και πιο όμορφα. Θα τοποθετηθούν εδώ 

Σκέφτομαι για αυτούς για να ταιριάζουν με τους μαμά του κουτιού 

https://www.skroutz.gr/s/17733138/Sharkoon-Shark-Blades-RGB.html

 

IMG_20191123_123244.jpg

Επεξ/σία από Skrez1982
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλημερα.

Case: Fractal Design Define R6

CPU: Ryzen 5 2600

MOBO: PC Mate B350

RAM: G.Skill RipjawsV 16GB

Απο fans εχω μονο αυτα που ειχε το κουτι και ψυκτρα εχω τη μαμα του επεξεργαστη.  Εχετε να προτεινετε καποια αναβαθμιση ειτε σε fans ειτε σε ψυκτρα (κατα προτιμηση αεροψυξη)? Το budget ειναι μεταξυ 50-150 ευρω.

Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηρα το κουτι Lian Li PC-O11 Dynamic Black και η Thermalright macho Zero που ειχα στο Phanteks δεν χωραει στο Lian Li τι να παρω σε μαυρο χρωμα για AM4

Ημουν σε σκεψη για AIO με τριπλο ανεμιστηρα αλλα δεν μπορω με τιποτα τον θορυβο και ο υπολογιστης ειναι στην κρεβατοκαμαρα διπλα μου ακριβως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

40 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Ειναι λιγο τσουχτερη η τιμη της.

Πρεπει να ειναι Top Down?

 

Όχι απαραίτητα.Επειδή ανέφερες το μαύρο χρώμα όπως και AIO με 3πλό ανεμιστήρα , δέν φαντάστηκα οτι υπάρχει συγκεκριμένο budget.Οι topdown ψύκτρες βοηθάνε και τις θερμοκρασίες πέριξ του socket (vrm/ram). Πάντως οι ανεμιστήρες της Bequiet είναι εξαιρετικοί.

Αν θέλεις μαζεμένες tower ψύκτρες υπάρχει η Cryorig H7 και η Scythe Mugen 5.

Επεξ/σία από Tenshi
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει κανένας να προτείνει μία καλή  αερόψυξη για mini atx case, όπως το cougar spike;Οι θερμοκρασίες που παίρνω με την after market ψύκτρα της intel BXTS15A, πάνω σε έναν 9700κ δεν είναι καθόλου ικανοποιητικές... 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Fredman είπε

Έχει κανένας να προτείνει μία καλή  αερόψυξη για mini atx case, όπως το cougar spike;Οι θερμοκρασίες που παίρνω με την after market ψύκτρα της intel BXTS15A, πάνω σε έναν 9700κ δεν είναι καθόλου ικανοποιητικές... 

Δες σε αυτό το κανάλι 

 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...