Προς το περιεχόμενο

Οδηγός επιλογής κατάλληλης ψύκτρας/κατάλληλου ανεμιστήρα


Sheogorath

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εννοώ την βάση στο κουτί όπου βιδώνεις την μητρική επάνω, σε κάποια κουτιά υπάρχει κενό στην πίσω πλευρά της βάσης (ένα τετράγωνο είναι συνήθως).

 

Δεν έχω πρόβλημα στην εγκατάσταση τώρα, απλά ήθελα να μάθω αν έχει κοπεί κάνεις άλλος (στα δάχτυλα κυρίως) λόγο κάποιας ψύκτρας. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλημερα σε ολους τους φιλους. 

Να πω πως  εγκατεστησα τελικα την Thermalright αν και με παιδεψε λιγο η τοποθετηση του backplate.Επιπλεον   επεφτε  και πανω στην υποδοχη της καρτας γραφικων και της αλλαξα θεση. Οκ μικρο το κακό μπροστα στο αποτέλεσμα. Μου εχει ρίξει την θερμοκρασια 15+ βαθμούς και ειναι εντελώς αθόρυθη.  

Ευχαριστω ολα τα παιδια του φορουμ για την βοηθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα σε ολους τους φιλους. 

Να πω πως  εγκατεστησα τελικα την Thermalright αν και με παιδεψε λιγο η τοποθετηση του backplate.Επιπλεον   επεφτε  και πανω στην υποδοχη της καρτας γραφικων και της αλλαξα θεση. Οκ μικρο το κακό μπροστα στο αποτέλεσμα. Μου εχει ρίξει την θερμοκρασια 15+ βαθμούς και ειναι εντελώς αθόρυθη.  

Ευχαριστω ολα τα παιδια του φορουμ για την βοηθεια.

Πρόσεξε λογικά τρέχει σε Χ4 τώρα!

 

Δες με GPUZ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα lanes είναι. Θα έχεις πολύ μειωμένες επιδόσεις, τρέχει σε Χ4. Παίξε λίγο με την ψύκτρα να κάνεις την κάρτα να χωρέσει στο πάνω σλοτ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά η καρτα γραφικών χωρούσε στην σωστή θέση.

Το λάθος μου ηταν στην επανασυναρμολογηση, Έβαλα πρώτα την ψήκτρα με τον ανεμιστήρα και μετα πηγα να βαλω την καρτα γραφικών και με το μάτι φαινόταν πως δεν χωρούσε. Τώρα αφαίρεσα την ψήκτρα έβαλα την κάρτα γραφικών και μετά την ψήκτρα και τον ανεμιστήρα της.

Ευχαριστω φιλε Sheogorath.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να πω και γω γιατί από το φθινόπωρο θα πάω για 1060 ή 480 και πρέπει να κάνω OC τον i5 2500K και δεν έχω ιδέα ποια ψύκτρα να πάρω. Έχουμε και λέμε λοιπόν:

 

PSU: Corsair είναι αλλά δε θυμάμαι ποιο μοντέλο και το κουτί καλύπτει την πλευρά με τα στοιχεία του. Πάντως είναι μεταξύ 650 και 750W, οπότε δε νομίζω να έχω πρόβλημα γενικότερα.

Case: Lian Li PC-7 Plus (επισυνάπτω εικόνα του κουτιού, το έχω σε μαύρο)

Cpu: i5 2500K stock 3.3GHZ (ποτέ δεν τον έκανα OC,  target is 4.5 or little above depends)

M/B: MSI P67A-GD65 B3 stepping LGA 1155

RAM: Corsair Vengeance Pro 2x4GB at 2133MHZ (το maximum που υποστηρίζει η M/B)

GPU: MSI TwinFrozr III Geforce 660 GTX (ποτέ δεν την έκανα OC)

SSD: Samsung 250GB 850 EVO

HDD: Samsung 1.5TB

 

Τα λεφτά που μπορώ να διαθέσω είναι μέχρι 35€ το πολύ. Ίσως και 40 αλλά θα εξαρτηθεί.

 

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες σας.

post-208244-0-67636000-1469112199_thumb.jpg

Επεξ/σία από mistac75
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αν φτάσει το τσιπάκι στα 4.5 ή παραπάνω (που το εύχομαι) εξαρτάται από διάφορους παράγοντες. Με αυτό το μπάτζετ δεν έχεις πολλές επιλογές.

 

Hyper 212 . Η πιο super value for money.

 

Η Thermalight 120 είναι πολύ καλή, όχι τόσο διαδεδομένη όπως την Hyper παρότι είναι παρομοίων επιδόσεων.

 

Στιβαρή φαίνεται και η Scythe Kotetsu. 4heatpipes, πολύ καλό φαν. Σε full στροφές θα κάνει λίγο θόρυβο. Δεν την έχω δει ποτέ σε σύστημα αλλά λογικά είναι κι αυτή στα ίδια επίπεδα ~ίσως και παραπάνω~ απ'τις άλλες δύο

 

 

Να βεβαιωθείς για τις διαστάσεις. Μπες στο site των επιλογών και βεβαιώσου ότι υπάρχει χώρος στο κουτί, μην έχεις θέματα και δεν κλείνει το καπάκι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα επίσημα sites που γράφουν τις διαστάσεις.

 

Καλό είναι να μετρήσεις και μόνος σου τι χώρο/ύψος έχει μέσα το κουτί για να έχεις μία πιο σφαιρική εικόνα.

 

Πολύ καλή επιλογή είναι και η πιο φθηνή Raijitek Themis. Να την έχεις στα υπόψιν σου.

 

Όλες αυτές οι ψύκτρες με 120αρη ανεμιστήρα έχουν πάνω κάτω τις ίδιες επιδόσεις. Η διαφορά τους είναι μερικοί βαθμοί και ο θόρυβος. Η 212 είναι απ'τις πιο ισορροπημένες αλλά όντως είναι μεγάλη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπίζω να σου χωρέσει το backplate πίσω απ' την μητρική και να μην στην πιέζει. Το κουτί σου δεν έχει κόψιμο στο πίσω μέρος. Δες και αυτή που έχει λεπτό backplate

 

https://www.skroutz.gr/s/7619822/Arctic-Freezer-I32.html

 

 

Πάντως θα σε συμβούλευα να δεις ποιο τροφοδοτικό έχεις ακριβώς. Επειδή είναι Corsair δε σημαίνει ότι είναι αυτομάτως καλό.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση παιδιά (ναι, ακόμα να στήσω το σύστημα! τελικά δε θα το προχωρήσω με το μικρών διαστάσεων κουτί και θα παραμείνω στο τωρινό μου, CoolerMaster Centurion 590).

Για επεξεργαστή i7 5960X, τι άποψη έχετε για την ψύκτρα NOCTUA NH-D15S ;

Διαβάζω ότι η αρχική έκδοση (χωρίς το S) δημιουργεί περισσότερα προβλήματα χώρου με τις μνήμες, γι' αυτό κοιτάω αυτήν.

 

Έλεγα και για ZALMAN CNPS12X, αλλά αν έχω καταλάβει καλά είναι μεγαλύτερη από την NOCTUA σε διαστάσεις και παίζει να έχω προβλήματα με τις RAM ή τη GPU.

 

edit: αν κρίνω από αυτή τη φωτογραφία, δέχεται ψύκτρα ύψους μέχρι 140mm; oohh god με τα θέματα της συμβατότητας!!

Μήπως αυτή η ψύκτρα είναι ok;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Ερώτηση:

 

Σκέφτομαι την ψήκτρα Arctic Freezer i32 σε mobo GA-Z170X-UD3 με 2 Dimm HyperX Fury DDR4

 

Υπάρχει ένα slot κενό ανάμεσα στο socket και τις μνήμες. Λέτε να βρίσκει το fan στην ψήκτρα της μνήμης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...