Προς το περιεχόμενο

Οδηγός επιλογής κατάλληλης ψύκτρας/κατάλληλου ανεμιστήρα


Sheogorath

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πες μου λίγο διάταξη να δοκιμάσω. Υπενθυμίζω: 1x200mm μπροστά ΒΑΖΕΙ, 1x120mm κάτω ΒΑΖΕΙ, 1x140mm πίσω ΒΓΑΖΕΙ, 1x140mm πάνω ΒΓΑΖΕΙ, 1x120mm πάνω ΒΓΑΖΕΙ

Το θέμα είναι να δεις τι CFM βάζει και τι βγάζει ο κάθε ανεμιστήρας. Για να δούμε τι airflow έχεις. Προτείνω να φτιάξεις ένα νέο topic ώστε να δούμε καλύτερα το θέμα. Ισως βοηθήσει και άτομα με παρόμοιο πρόβλημα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators

Το θέμα είναι να δεις τι CFM βάζει και τι βγάζει ο κάθε ανεμιστήρας. Για να δούμε τι airflow έχεις. Προτείνω να φτιάξεις ένα νέο topic ώστε να δούμε καλύτερα το θέμα. Ισως βοηθήσει και άτομα με παρόμοιο πρόβλημα.

Δεν είναι κάτι τόσο εύκολο να μετρήσεις δεν σημαίνει πχ αν βάλεις 300 cfm ανεμηστηρες να βάζουν και 280 να βγάζουν ότι θα πάρεις θετική πίεση, κάθε κουτί είναι διαφορετικό, μεγάλο ρόλο παίζει και ο χώρος που βρίσκεται ο Πύργος οπότε ακόμα και πως θα φτιάξεις το airflow ενός κουτιού είναι trial and error , ο πιο εύκολος τρόπος για δοκιμές είναι τα αρωματικά στικ που πουλάνε ανάβεις 3-4 και τα περνάς γύρω γύρω από το κουτί για να δεις συμπεριφορά του καπνού, έχει τύχει κουτί να έχω περίπου 400 cfm σύνολο είσοδο αέρα (χωρίς φίλτρα) και έξοδο είχε γύρω στα 180 το κουτί κατάφερνε και είχε αρνητική πίεση
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας, έχω το κουτί zalman z11 neo.http://www.e-shop.gr/case-zalman-z11-neo-atx-mid-tower-black-p-PER.815008

Και θέλω να του βάλω υδροψιξη στο πάνω μέρος το οποίο πέρνει 2 ανεμιστήρες 140mm.

 

Σκέφτομαι για αυτήν εδώ ή οποία είναι 280mm.

http://www.e-shop.gr/corsair-hydro-series-h110i-gt-high-performance-280mm-liquid-cpu-cooler-p-PER.642704

 

Θα την πάρει το κουτί ή πρέπει να δω κάποια 240mm ;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Πες μου λίγο διάταξη να δοκιμάσω. Υπενθυμίζω: 1x200mm μπροστά ΒΑΖΕΙ, 1x120mm κάτω ΒΑΖΕΙ, 1x140mm πίσω ΒΓΑΖΕΙ, 1x140mm πάνω ΒΓΑΖΕΙ, 1x120mm πάνω ΒΓΑΖΕΙ

είχα την εντύπωση οτι ο μπροστά ήταν 120mm εκτός άν το διόρθωσες. Εφόσον οι θερμοκρασίες σου σε gpu mobo δίσκους είναι προβλεπε μην πειράζεις τπτ.

Καλημέρα σας, έχω το κουτί zalman z11 neo.http://www.e-shop.gr/case-zalman-z11-neo-atx-mid-tower-black-p-PER.815008

Και θέλω να του βάλω υδροψιξη στο πάνω μέρος το οποίο πέρνει 2 ανεμιστήρες 140mm.

 

Σκέφτομαι για αυτήν εδώ ή οποία είναι 280mm.

http://www.e-shop.gr/corsair-hydro-series-h110i-gt-high-performance-280mm-liquid-cpu-cooler-p-PER.642704

 

Θα την πάρει το κουτί ή πρέπει να δω κάποια 240mm ;;;

 

Καλησπέρα φίλε, το κουτί σου την παίρνει το θέμα είναι εσύ γιατί να την πάρεις; Άν θες γράψε το υπόλοιπο σύστημά σου και γιατι την χρειάζεσαι. Είμαι σίγουρος οτι μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου με κόστος λιγότερο απο το 130% του κουτιού σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είχα την εντύπωση οτι ο μπροστά ήταν 120mm εκτός άν το διόρθωσες. Εφόσον οι θερμοκρασίες σου σε gpu mobo δίσκους είναι προβλεπε μην πειράζεις τπτ.

 

 

Καλησπέρα φίλε, το κουτί σου την παίρνει το θέμα είναι εσύ γιατί να την πάρεις; Άν θες γράψε το υπόλοιπο σύστημά σου και γιατι την χρειάζεσαι. Είμαι σίγουρος οτι μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου με κόστος λιγότερο απο το 130% του κουτιού σου.

Psu corsair 750watt

Mobo asus 990 evo

Cpu fx8350

Cpu cooler coolermaster TX3.

Gpu nv970 asus.

 

Κουτί zalman z11 neo το οποίο έχει εγκατεστημένους 2χ120mm μπροστά, έναν 140αρη κάτω, δύο 120αριδες πάνω και έναν 120 πίσω.

 

Σκέφτομαι για την corsair h110 gt που έχει 280mm ψυγειο , και το κουτί μου έχει βάση ψηλά για δύο 140αριδες ανεμιστήρες. Αλλά δεν ξέρω αν θα βρουν τα ρακόρ απ το ψυγείο στο σασί.

 

Γιατί απ ότι είδα για να πάρω ένα έτοιμο σύστημα υδροψυξης θέλω κοντά στο 100€αρικο, οπότε σκέφτομαι να δώσω 150€ για να πάρω κάτι καλό, και να μην τρώει ζόρια ή τρόμπα νερού.

Για oc σκέφτομαι απ τον Σεπτεβριο.

Τουλαχιστον να έχω τα ίδια db και σε low όταν βλέπω ταινία αλλά και σε full load σε επεξεργασία βίντεο ή gaming

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήρθε και η δική μου η στιγμή να επιστρέψω σε αερόψυξη.Έχω το σύστημα της υπογραφής.

 

Με την 120αρα υδρόψυξη δεν έχω παράπονο και σε συνδυασμό με τα fans που της έχω βάλει, άγγιξα τα όρια της. Ωστόσο, επειδή αυτή τη στιγμή έχω τη δυνατότητα να επιλέξω δωρεάν ανάμεσα σε 3 αερόψυκτρες που δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ, θα ήθελα γνώμες.

 

True Spirit 140

Thermaltake Frio

Thermalight Macho x2

 

Την πρώτη τη γλυκοκοιτάζω περισσότερο απ'τις άλλες δύο,, έχω γνώση απτην 120mm έκδοση της και είχα μείνει ικανοποιημένος. Θα μπορέσει όμως, το χειμώνα κυρίως, να με κρατήσει στα επίπεδα υδρόψυξης; (1.41, 4.6 με οριακές θερμοκρασίες).Τα reviews την αποθεώνουν και ισχυρίζονται πως στα υψηλά ρεύματα και ρολόγια φαίνεται η δυναμική της. 

 

Η δεύτερη είναι σχετικά παλιά, δεν την γνωρίζω αλλά φαίνεται αρκετά καλή. Οφείλω να πω με συγκινεί λιγότερο απ'τις άλλες δυο. (κουμπώνει σε αμ3+ άραγε; )

 

Η τρίτη φαίνεται στιβαρή, δεν έχω γνώμη.

 

Το κουτί δεν είναι θέμα, έχω μεγαλύτερο (deepcool lanking) που χωράει σχεδόν τα πάντα μέσα.

 

Αξίζει η αλλαγή; Όπως είπα θέλω να είμαι τουλάχιστον στα ίδια επίπεδα ~που δεν είναι ανέφικτο καθώς μιλάμε για 120 ΑΙΟ~

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αργησα λιγο, αλλα για να δωσω ενα Update απο την κατασταση μου,

πραγματικα εχω μεινει με το στομα ανοιχτο με την themis. Δεν περιμενα με ΤΙΠΟΤΑ τετοιες θερμοκρασιες, με μια ψυκτρα των 27ευρω.

Σε idle εχω απο 26, εως και 30 αναλογα τον πυρηνα, και σε full load(cinebench) εχω απο 36 εως και 40, παλι αναλογα τον πυρηνα(x5460 χωρις overclock).

Ειπα οτι θα βαλω και δευτερο fan μπας και ριξω τις θερμοκρασιες αλλους 2-3 βαθμους, αλλα για τωρα δεν βλεπω τον λογο να το κανω. 

Αναρωτιεμαι ποσο μακρυα μπορω να παω με θερμοκρασιες κατω απο 60C.

I guess i'll find out xD

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήρθε και η δική μου η στιγμή να επιστρέψω σε αερόψυξη.Έχω το σύστημα της υπογραφής.

 

Με την 120αρα υδρόψυξη δεν έχω παράπονο και σε συνδυασμό με τα fans που της έχω βάλει, άγγιξα τα όρια της. Ωστόσο, επειδή αυτή τη στιγμή έχω τη δυνατότητα να επιλέξω δωρεάν ανάμεσα σε 3 αερόψυκτρες που δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ, θα ήθελα γνώμες.

 

True Spirit 140

Thermaltake Frio

Thermalight Macho x2

 

Την πρώτη τη γλυκοκοιτάζω περισσότερο απ'τις άλλες δύο,, έχω γνώση απτην 120mm έκδοση της και είχα μείνει ικανοποιημένος. Θα μπορέσει όμως, το χειμώνα κυρίως, να με κρατήσει στα επίπεδα υδρόψυξης; (1.41, 4.6 με οριακές θερμοκρασίες).Τα reviews την αποθεώνουν και ισχυρίζονται πως στα υψηλά ρεύματα και ρολόγια φαίνεται η δυναμική της. 

 

Η δεύτερη είναι σχετικά παλιά, δεν την γνωρίζω αλλά φαίνεται αρκετά καλή. Οφείλω να πω με συγκινεί λιγότερο απ'τις άλλες δυο. (κουμπώνει σε αμ3+ άραγε; )

 

Η τρίτη φαίνεται στιβαρή, δεν έχω γνώμη.

 

Το κουτί δεν είναι θέμα, έχω μεγαλύτερο (deepcool lanking) που χωράει σχεδόν τα πάντα μέσα.

 

Αξίζει η αλλαγή; Όπως είπα θέλω να είμαι τουλάχιστον στα ίδια επίπεδα ~που δεν είναι ανέφικτο καθώς μιλάμε για 120 ΑΙΟ~

Την πρώτη θα έπαιρνα και γω γιατί η Macho έχει πολύ χαμηλές στροφές με μόνο 45cfm airflow και απ' όσα έχω ακούσει η True Spirit 140 είναι πολύ καλή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Psu corsair 750watt

Mobo asus 990 evo

Cpu fx8350

Cpu cooler coolermaster TX3.

Gpu nv970 asus.

 

Κουτί zalman z11 neo το οποίο έχει εγκατεστημένους 2χ120mm μπροστά, έναν 140αρη κάτω, δύο 120αριδες πάνω και έναν 120 πίσω.

 

Σκέφτομαι για την corsair h110 gt που έχει 280mm ψυγειο , και το κουτί μου έχει βάση ψηλά για δύο 140αριδες ανεμιστήρες. Αλλά δεν ξέρω αν θα βρουν τα ρακόρ απ το ψυγείο στο σασί.

 

Γιατί απ ότι είδα για να πάρω ένα έτοιμο σύστημα υδροψυξης θέλω κοντά στο 100€αρικο, οπότε σκέφτομαι να δώσω 150€ για να πάρω κάτι καλό, και να μην τρώει ζόρια ή τρόμπα νερού.

Για oc σκέφτομαι απ τον Σεπτεβριο.

Τουλαχιστον να έχω τα ίδια db και σε low όταν βλέπω ταινία αλλά και σε full load σε επεξεργασία βίντεο ή gaming

 

 

Radiator dimensions: 140mm x 322mm x 27mm

Για να είσαι σίγουρος μέτρα στο επάνω μέρος του κουτιού, απο το σημείο που θα μπουν οι βίδες αριστερά για να κρατήσουν τον πρώτο ανεμιστήρα, μέχρι το cage των οπτικών. Εφόσον έχεις >=33cm μπαίνει.

Η gtx έχει ένα εκατοστό μικρότερο μήκος.

Επίσης ρίξε μια ματιά σε αυτή που την προτείνουν πολλοί συμφορουμίτες και είναι σίγουρα πιο αθόρυβη https://www.skroutz.gr/s/7881413/Arctic-Liquid-Freezer-240.html?keyphrase=Arctic+Liquid+Freezer+240

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Αργησα λιγο, αλλα για να δωσω ενα Update απο την κατασταση μου,

πραγματικα εχω μεινει με το στομα ανοιχτο με την themis. Δεν περιμενα με ΤΙΠΟΤΑ τετοιες θερμοκρασιες, με μια ψυκτρα των 27ευρω.

Σε idle εχω απο 26, εως και 30 αναλογα τον πυρηνα, και σε full load(cinebench) εχω απο 36 εως και 40, παλι αναλογα τον πυρηνα(x5460 χωρις overclock).

Ειπα οτι θα βαλω και δευτερο fan μπας και ριξω τις θερμοκρασιες αλλους 2-3 βαθμους, αλλα για τωρα δεν βλεπω τον λογο να το κανω.

Αναρωτιεμαι ποσο μακρυα μπορω να παω με θερμοκρασιες κατω απο 60C.

I guess i'll find out xD

για να stressaris δοκίμασε κάποιο άλλο bench, xtu, prime, aida,
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετρεξα prime95 στα 3.8ghz με 1.225v(bios) και μετα απο 4test επιασα 43C σε cpu package και 46C στον πιο ζεστο πυρηνα.

Δεν ειχα χρονο να το τρεξω παραπανω, και δεν ηθελα να το αφησω μονο του να τρεχει.

Η themis εχει το respect μου. Απειρα ευχαριστω στο παλικαρι που μου την προτεινε. 

 

edit: @sheogorath τελικα την πηρα εγω την p5q d. τσαμπα :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[offtopic] μου ειχες στειλει πμ :P ηταν να την πουλησει ενας φιλος, και ρωτησα στο αλλο θεμα, ποσο να την δωσει. και μου ειπες οτι την θελεις :P [/offtopic]

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα (νεος στην παρέα) θα ήθελα την βοηθεία σας και να πάρω γνώμες για την επιλογή ψύξης του υπολογιστή μου.
​Δυστυχώς βρήσκεται στο πιο ζεστό δωμάτιο του σπιτιού 2-3 βαθμούς πάραπάνω απ ολο το υπόλοιπο σπίτι και είναι τελευταίο όροφο με αποτέλεσμα ο ήλιος να το ψήνει κυριολεκτίκα. Οι τελευταίες μετρίσεις με αγχώσαν λιγάκι 62-72 βαθμούς χωρίς να τρέχω κατι πέρα από σεφάρισμα οπότε αποφάσισα ότι χρειάζομαι ψύξη.
​Κουτί  : Corsair Graphite 230T
​CPU   :  Intel i5-4690k @ 3.5Ghz
​Ram   : High profile
(1150 so​cket)

​Σκέφτομαι για υδρόψυξη, δεν υπάρχει πρόβλημα με τον θόρυβο αρκεί να υπάρχει απόδοση.
​Δυστυχώς δεν διαθέτω μεγάλο πόσο για μια σοβαρή και δυνατή υδρόψυξη. Ως τόσο σκέφτομαι για μια Coolermaster NEPTON 120XL (80ευρώ)
​Τι λέτε και τι προτείνετε? Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Καλησπέρα (νεος στην παρέα) θα ήθελα την βοηθεία σας και να πάρω γνώμες για την επιλογή ψύξης του υπολογιστή μου.

​Δυστυχώς βρήσκεται στο πιο ζεστό δωμάτιο του σπιτιού 2-3 βαθμούς πάραπάνω απ ολο το υπόλοιπο σπίτι και είναι τελευταίο όροφο με αποτέλεσμα ο ήλιος να το ψήνει κυριολεκτίκα. Οι τελευταίες μετρίσεις με αγχώσαν λιγάκι 62-72 βαθμούς χωρίς να τρέχω κατι πέρα από σεφάρισμα οπότε αποφάσισα ότι χρειάζομαι ψύξη.

​Κουτί  : Corsair Graphite 230T

​CPU   :  Intel i5-4690k @ 3.5Ghz

​Ram   : High profile

(1150 so​cket)

​Σκέφτομαι για υδρόψυξη, δεν υπάρχει πρόβλημα με τον θόρυβο αρκεί να υπάρχει απόδοση.

​Δυστυχώς δεν διαθέτω μεγάλο πόσο για μια σοβαρή και δυνατή υδρόψυξη. Ως τόσο σκέφτομαι για μια Coolermaster NEPTON 120XL (80ευρώ)

​Τι λέτε και τι προτείνετε? Ευχαριστώ.

 

Καλησπέρα φίλε, με την stock ήσουν έως τώρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...