Προς το περιεχόμενο

Οδηγός επιλογής κατάλληλης ψύκτρας/κατάλληλου ανεμιστήρα


Sheogorath

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μια ερώτηση εκανα παραγγελιά  γ εναν φιλο την raijintek themis , διαβασα στο site οτι κανει και γ am4 .Το ερωτημα μ ειναι το bracket το συμπεριλαμβανει μεσα στην συσκευασία η θα πρεπει να το παραγγείλω από την raijintek ?

Αναλογα το στοκ του προμηθευτη που θα το παρεις. Ρωτας λοιπον στο καταστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα στην παρέα ,  ως καινούριος κάτοχος 7700k αντιμετωπίζω και εγώ τα γνωστά προβλήματα θερμοκρασίας. Προς το παρόν έχω μια μούφα ψυχτρούλα αντιγραφή της coolermaster 212 και προβληματίζομαι με το τι να αγοράσω. Προς το παρόν δεν με απασχολεί να τον κάνω oc απλως θελω να ειναι κομπλε σε θεμα θερμοκρασιας. Απο υδροψυξη κοιταω της corsair h100i v2 και απο αεροψυκη κατι σε cryorig h5. Εσεις τι λετε? Ευχαριστω πολυ

 

 

Pc specs : 

 

Case : Phanteks P400S

Cpu : Intel i7 7700k

Mobo : MSI z270 gaming m7

Ram : 16gb 2x8 corsair low profile

 

 

Budget ~100e

Αερόψυξη υπερ υδροψυξης γιατι πιστευω οτι δεν θα πιεσω παρα πολυ τον επεξεργαστη ποτε μου και οσο για τον θόρυβο σε νορμαλ πλαισια , κυριως gaming ειναι το pc οποτε σε load με headset δεν θα με ενοχλει αν μιλαμε για idle ομως θα ηθελα να εχει και 0 rpm αν γινεται  B)

 

Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην παρέα ,  ως καινούριος κάτοχος 7700k αντιμετωπίζω και εγώ τα γνωστά προβλήματα θερμοκρασίας. Προς το παρόν έχω μια μούφα ψυχτρούλα αντιγραφή της coolermaster 212 και προβληματίζομαι με το τι να αγοράσω. Προς το παρόν δεν με απασχολεί να τον κάνω oc απλως θελω να ειναι κομπλε σε θεμα θερμοκρασιας. Απο υδροψυξη κοιταω της corsair h100i v2 και απο αεροψυκη κατι σε cryorig h5. Εσεις τι λετε? Ευχαριστω πολυ

 

 

Pc specs : 

 

Case : Phanteks P400S

Cpu : Intel i7 7700k

Mobo : MSI z270 gaming m7

Ram : 16gb 2x8 corsair low profile

 

 

Budget ~100e

Αερόψυξη υπερ υδροψυξης γιατι πιστευω οτι δεν θα πιεσω παρα πολυ τον επεξεργαστη ποτε μου και οσο για τον θόρυβο σε νορμαλ πλαισια , κυριως gaming ειναι το pc οποτε σε load με headset δεν θα με ενοχλει αν μιλαμε για idle ομως θα ηθελα να εχει και 0 rpm αν γινεται  B)

 

Ευχαριστω!

 

Με όσα περιγράφεις δεν χρειάζεται να χαλάσεις παραπάνω απο όσα ζητάει αυτή https://www.skroutz.gr/s/7619822/Arctic-Freezer-I32.html

Μετά ανεβαίνεις https://www.skroutz.gr/comparelists/673?compare=5282970%2C12479861

 

(Τον απο πάνω μη του δίνεις σημασία)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Radiohead αν εχεις τον 7700κ κ του προτεινεις αυτη τη ψυξτρα τι να πω

Με h110 καλοκαιρι μ τουρμπο 4.5 βαρουσε 70-75 μεχρι που εγινε delid κ ηρθε στα ισα του

Παιχτη παρε μια διπλη καλη υδροψυξη η καλη ψυκτρα τυπου d14 d15 κ παρεμφερη ψυκτρες εγω προσωπικα θα σου προτεινα 360 η. 280 αεροψυξη αν δεν θες ν κανεις deluding

Αν κανεις delid θα σε καλυπτε ακομα κ η ψυκτρα που σου προτεινε ο φιλος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Radiohead αν εχεις τον 7700κ κ του προτεινεις αυτη τη ψυξτρα τι να πω

Με h110 καλοκαιρι μ τουρμπο 4.5 βαρουσε 70-75 μεχρι που εγινε delid κ ηρθε στα ισα του

Παιχτη παρε μια διπλη καλη υδροψυξη η καλη ψυκτρα τυπου d14 d15 κ παρεμφερη ψυκτρες εγω προσωπικα θα σου προτεινα 360 η. 280 αεροψυξη αν δεν θες ν κανεις deluding

Αν κανεις delid θα σε καλυπτε ακομα κ η ψυκτρα που σου προτεινε ο φιλος

 

Σου λέει δε τον απασχολεί να κάνει oc και θέλει 0rpm. Δεύτερον έχω άλλες δύο απο κάτω.

Τρίτον άν είχες 75 βαθμούς idle τότε δεν ξέρεις να κάνεις τοποθέτηση.

Φιλικά!

Επίσης να ενημερώσω τον φίλο οτι στο κουτί του τα θηρία d15-dark pro3 πέρα απο το μπούκωμα θα φλερτάρουν ή θα ακουμπάνε στο πλαινό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγαλε το OC boost που εχει να παιξεις σταθερα 4.2ghz και κανε Undervoltage

 

Επειδη μου ειναι ολα λιγο καινουρια , το μονο που καταφερα να βρω και να κανω ειναι να κατεβασω τα multiplier για να δουλευει στα 4.2 μεσα απο το intel extreme tuning utility http://prntscr.com/h9ac4k  undervoltage πως θα κανω? και τι θα καταφερω?

Με όσα περιγράφεις δεν χρειάζεται να χαλάσεις παραπάνω απο όσα ζητάει αυτή https://www.skroutz.gr/s/7619822/Arctic-Freezer-I32.html

Μετά ανεβαίνεις https://www.skroutz.gr/comparelists/673?compare=5282970%2C12479861

 

(Τον απο πάνω μη του δίνεις σημασία

Ανεβαινω στην Scythe εννοεις? ειχα την Η5 ηδη στο μυαλο μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανεις αυτα που ζητας με την φθηνη. Αν θελεις κατι παραπανω λεω ανεβαινεις σε budget και πας στην καλη επιλογη που εβαλες H5 η στην scythe. Αν θες ακομα παραπανω πας σε thermalright macho noctua u12s κλπ κλπ. Υδροψυξη θα σου προτεινα μονο αν ηθελες να χρονισεις πολυ ψηλα 24/7 αλλιως τζαμπα θορυβος.

 

Επαναλαμβανω σου αρκει η φθηνοτερη με οσα περιεγραψες.

Μην κανεις undervolt και μη χαμηλωνεις τπτ ασε στοκ οπως ηταν.

Αυτα εν ολιγοις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανεις αυτα που ζητας με την φθηνη. Αν θελεις κατι παραπανω λεω ανεβαινεις σε budget και πας στην καλη επιλογη που εβαλες H5 η στην scythe. Αν θες ακομα παραπανω πας σε thermalright macho noctua u12s κλπ κλπ. Υδροψυξη θα σου προτεινα μονο αν ηθελες να χρονισεις πολυ ψηλα 24/7 αλλιως τζαμπα θορυβος.

 

Επαναλαμβανω σου αρκει η φθηνοτερη με οσα περιεγραψες.

Μην κανεις undervolt και μη χαμηλωνεις τπτ ασε στοκ οπως ηταν.

Αυτα εν ολιγοις.

Θα προχωρησω σε scythe γιατι η arctic freezer μου καθεται λιγο "φτωχη" και σαν αυτη που εχω τωρα οποτε φανταζομαι δεν θα εχει τρελη διαφορα. Οσο για παστα τι προτινεις? με καποια reviews που ειδα σκεφτηκα να αγορασω αυτη https://www.skroutz.gr/s/7628714/Coollaboratory-Liquid-Ultra.html?from=catspan&keyphrase=liquid+ultra αξιζει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα games αγορι ανεβαζε μεχρι 70+ οχι στοκ και πιστεψε με κατι ξερω ο δολιος απο τοποθετησεις μην τον παρετε τον ανθρωπο στον λαιμο σας καλικαιρι θα του βαραει 80 + με τις ψυκτρουλες για τον συγκεκριμενο χωρις delid τον εχω κ τα εχω δοκιμασει αυτα που γραφω δεν λεω υποθεσεις

Οσο για τις παστες liquid μην βαζεις πανω στι CPU κυριως ειναι για το die αυτες κατω απο το καπακι oταν τον ανοιγεις κ κανεις ,deliding οτι κ ν βαλεις χωρις delid στον 7700 δεν θα δεις μεγαλες διαφορες παρε μια καλη normal noctua h1 promilatech κλπ

http://www.tomshardware.co.uk/answers/id-3316993/7700k-high-temps.html

Και δες ποια ψυκτρα θες κ γραψε 7700k την ψυξτρα κ temps να δεις τι παιζει αν πας σε αεροψυξη επιμενω να πας σε κατι σε noctua d15 η παρομοια αν θες να εχεις κ λιγο περιθοριο oc να τον χαρεις τον CPU παει για πλακα 5.0

Υπαρχει κ η c14 αν δεν σε χωρα σε υψος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...