Προς το περιεχόμενο

Οδηγός επιλογής κατάλληλης ψύκτρας/κατάλληλου ανεμιστήρα


Sheogorath

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι, σωστή η σκέψη σου. Έτσι πρέπει να είναι η διάταξη αν και τους πλαϊνούς ίσως τους αφαιρουσα. Δε νομίζω ότι κάνουν ιδιαίτερη δουλειά, απλά προσθέτουν παραπάνω θόρυβο στο σύστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα παιδιά. Θέλω τα φώτα σας. Σκέφτομαι να πάρω αυτό το κουτί https://www.msystems.gr/index.php?category=1220&product=22483

Μπορείτε να μου πείτε αν θα χωράει την υδρόψυξη της Corsair H115i? (ελπίζω να ρωτάω στο σωστό μέρος :unsure: )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά. Θέλω τα φώτα σας. Σκέφτομαι να πάρω αυτό το κουτί https://www.msystems.gr/index.php?category=1220&product=22483

Μπορείτε να μου πείτε αν θα χωράει την υδρόψυξη της Corsair H115i? (ελπίζω να ρωτάω στο σωστό μέρος :unsure: )

αν γραφει στο site τησ coolermaster oti χωραει 240 radiator εισαι  κομπλε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Top λέει είτε 2*120mm, είτε 2*140mm οπότε μόνο για ανεμιστήρες κάνει. Για radiator λέει N/A πάνω. Παίρνει όμως μέχρι 240mm radiator (μέχρι 40mm χοντρό) μπροστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα παιδιά εχω το κουτάκι nzxt s340 μια καλή ψυκτρούλα για 8700k? μεχρι 50-60 ευρώ..

Κοιταξε στις αγγελιες εδω με αυτα τα λεφτα ισως παρεις κατι καλυτερο απο οτι θα αγοραζες καποια καινουρια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες και Arctic Liquid Freezer 240, ξεφεύγει λίγο αλλά είναι η πιο vfm AIO αυτή τη στιγμή - με κάποια (μικρή) παραχώρηση στο θέμα θορύβου με τα στοκ φανάκια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα παιδιά εχω το κουτάκι nzxt s340 μια καλή ψυκτρούλα για 8700k? μεχρι 50-60 ευρώ..

 

8700Κ ?? Και μόνο 50 για τη ψύξη? Ή μας τρολλάρεις ή έφυγαν όλα στον επεξεργαστή XD όπως και να έχει ορίστε η πρόταση μου για κάτι όμορφο και λειτουργικό σε υδρόψυξη.

 

Είχα αυτή https://www.skroutz.gr/s/8907082/Deepcool-Maelstrom-120T-Blue.html#reviews

σε i5 6600k και μου τον κρατούσε σε πολύ καλές θερμοκρασίες με overclock στα 4.5 τον έβλεπα μέχρι 60 βαθμούς max!

 

Αλλιώς γενικά οι αεροψύξεις είναι πιο οικονομικές απλά εμένα δεν μου αρέσουν εμφανισιακά στα κουτιά μου, σαν θερμοκρασίες και αποδόσεις υδρόψυξη και αερόψυξη όλες καλές είναι, είναι θέμα αισθητικό πιο πολύ τι σου αρέσει, σε αυτά τα χρήματα πάντως για υδρόψυξη μην κοιτάς αλλού, coolermaster, corsair κτλ ρίχνουν πολύ τη ποιότητα τους για να φτάσουν τα budget friendly των άλλων εταιριών και να έχουν το κέρδος που θέλουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8700Κ ?? Και μόνο 50 για τη ψύξη? Ή μας τρολλάρεις ή έφυγαν όλα στον επεξεργαστή XD όπως και να έχει ορίστε η πρόταση μου για κάτι όμορφο και λειτουργικό σε υδρόψυξη.

 

Είχα αυτή https://www.skroutz.gr/s/8907082/Deepcool-Maelstrom-120T-Blue.html#reviews

σε i5 6600k και μου τον κρατούσε σε πολύ καλές θερμοκρασίες με overclock στα 4.5 τον έβλεπα μέχρι 60 βαθμούς max!

 

Αλλιώς γενικά οι αεροψύξεις είναι πιο οικονομικές απλά εμένα δεν μου αρέσουν εμφανισιακά στα κουτιά μου, σαν θερμοκρασίες και αποδόσεις υδρόψυξη και αερόψυξη όλες καλές είναι, είναι θέμα αισθητικό πιο πολύ τι σου αρέσει, σε αυτά τα χρήματα πάντως για υδρόψυξη μην κοιτάς αλλού, coolermaster, corsair κτλ ρίχνουν πολύ τη ποιότητα τους για να φτάσουν τα budget friendly των άλλων εταιριών και να έχουν το κέρδος που θέλουν.

χαχα εφυγαν όλα και πιστευα οτι κάνει η παλιά αλλα την πάτησα.. κατέλειξα σε cryorig h7 ευχαριστώ! :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, λοιπόν χρειάζομαι την βοήθεια σας για αεροψυξη(Μαξ 70 ευρώ). Το σύστημα πρώτα:

 

Ryzen 1700x, low profile ram και από κουτί Corsair 600t.

 

Αυτή τη στιγμή έχω την dark rock 3 πάνω, είναι οκ αλλά έχω μερικά θέματα, όπως το ότι μπαίνει μόνο οριζοντια (exhaust προς τα πάνω) λόγω του mount και δεν μπορώ να προσθέσω ραμ. Επίσης είναι πολύ κοντά στην GPU κιόλας οπότε επιρεαζει λίγο και αυτό τις θερμοκρασίες.

 

OC δεν έχω κάνει και ούτε στον μελλον νομιζω, το pc πολλές φορές κάνει render και όλο το βράδυ οπότε είναι για τέτοια χρηση. Σκεφτόμουνα μήπως έπαιρνα την dark rock pro 3 που μπαίνει κάθετα μιας και είμαι πολυ ευχαριστημένος από άποψη ήχου από rock 3 (και έχω το am4 mount ήδη, αν βέβαια παίρνει το ίδιο και η pro) αλλά ίσως είναι κ overkill αφού δεν κάνω OC. Αλλιώς καμία noctua u12s?

Για πείτε την γνώμη σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, η Coolermaster 212 evo ειναι κατάλληλη για Ryzen επεξεργαστές;  Διαβάζω ότι υπάρχει θέμα με το bracket της σε  ΑΜ4 socket, έχει κάποιος σχετική εμπειρία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...