Προς το περιεχόμενο

Οδηγός επιλογής κατάλληλης ψύκτρας/κατάλληλου ανεμιστήρα


Sheogorath

Προτεινόμενες αναρτήσεις

δεν ξερω αν υπαρχει κατι σχετικο με αυτο που θελεις..

αλλα αν δεν υπαρχει πας σε ενα τζαμαδικο και ζητα plexyglass 3-4-5-χιλιοστα οτι σου κατσει καλα στο ματι

15 χ 15??  (πρεπει να μετρησεις μεσα στο κουτι να δεις τη χωραει)

και πεσ΄τους να σου κανουν και της τρυπες αν δεν μπορεις μονος σου..

και τελος βιδες σε κανα χρωματοπολειο :-)

μμμμ δε νομίζω να ασχοληθώ τόσο αν δεν υπάρχει κάτι στην αγορά σε εξευτελιστική τιμή τιμή. :ph34r:

 

Άλλες ερωτήσεις σχετικά με το CM Centurion 590 (το έχω χρόνια και κάθεται και λέω να το χρησιμοποιήσω τώρα σε ένα εγχείρημα, αν και γενικά προτιμώ να φτιάχνω PC με μικρά tower).

- επειδή θέλω να είναι γενικά ένα ήσυχο σύστημα, σκέφτομαι να του ενεργοποιήσω ΜΟΝΟ το μπροστά 120mm Fan που έχει (είναι και led) και να μην βάλω τίποτα στο πίσω μέρος. Έχει νόημα κάτι τέτοιο ή εφόσον ενεργοποιώ το μπροστά, πρέπει οπωσδήποτε να βάλω και πίσω;

- ο μπροστά ανεμιστήρας, by default εξάγει ή εισάγει αέρα στο κουτί (δείτε τις photos παρακάτω) ; Σε mode που δουλεύει μόνο αυτός, τι από τα δύο πρέπει να κάνει; (να υποθέσω ότι πρέπει να εξάγει; ).

- το κουτί έχει αυτό το cage (photo I / photo II) μπροστά από τότε που το πήρα πριν κάποια χρόνια (από αγγελίες) και δεν τον δούλεψα ποτέ. ελπίζω το led fan που έχει να μην είναι θορυβώδες. :-)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επιλογή ψήκτρας για επεξεργαστή Intel LGA 1151 skylake, μητρική asrock fatal1ty h170 performance, κουτί corsair spec alpha με στοκ ανεμιστηρακια.

Δεν πάω Overclocking.

Η Raijintek Aidos 28.87dB είναι πολλά??

Προτάσεις και άλλη ψήκτρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες την Arctic i32 αλλά να ξέρεις ότι είναι μόνο για Intel επεξεργαστές. Επίσης στα ίδια χρήματα περίπου είναι και η Raijintek Themis που κάνει και για Amd αλλά είναι 2mm μεγαλύτερο απ' όσο δέχεται το κουτί σου (156mm). Λογικά θα χωράει. Τέλος δες και την BeQuiet Pure Rock.

 

 

Υ.γ: Δε βάζω links γιατί έχει σκαλώσει το skroutz  :wacko:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα από μένα. Την άποψη μου για τον Noctua 200mm PWM να σας μεταφέρω. Μόλις σήμερα τον  παρέλαβα και έγινε η τοποθέτηση όπως μπορείτε να δείτε. Δεν υπήρξε κανένα θέμα μιας και ο stock της thermaltake είναι ακριβώς στις ίδιες διαστάσεις ακόμη και στο πάχος. Με την ως τώρα δοκιμή έχω να πω τα εξής...dead quiet και το εννοώ...το μόνο που κάνει αρκετό θόρυβο στον υπολογιστή πια είναι ο μηχανικός σκληρός, ο οποίο σύντομα θα μπει σε ένα nas και θα ησυχάσω από μηχανικούς δίσκους στα μηχανήματά μου. Αποσύνδεσα τον μηχανικό λοιπόν και έβαλα το κουτί πάνω στο γραφείο δοκιμαστικά να ακούσω παρότι η σαπιοκάρτα μου (750ti) δεν κλείνει ανεμιστήρες σε idle δεν ακούγεται ιδαίτερα...σε idle λοιπόν έβγαλα το μπροστινό καπάκι να δω αν λειτουργεί ο 200άρης!!! Τόσο ήσυχος...τον έχω στο 50% και ανάλογα με τις θερμοκρασίες αυξάνει...δοκιμάζοντας με την επιστημονική μέθοδο του χεριού ακριβώς πίσω από τον ανεμιστήρα διαπίστωσα ότι παρότι θεωρητικά μετακινεί 87cmf αέρα περίπου ενώ ο thermaltake 130cmf, ο noctua σαφώς και νοιώθω ότι ρίχνει περισσότερο αέρα στα υποσυστήματα του κουτιού. Γιατί αυτό; Λόγω σαφέστατα μεγαλύτερης στατικής πίεσης που δημιουργεί σε σχέση με τον stock. Μιας και το κουτί έχει ένα σχετικά πυκνό φίλτρο μπροστά και κάποια καλώδια από πίσω από τον ανεμιστήρα ο noctua έχει διαφορά από τον άλλο. Σε stress test 20λέπτου έχει διαφορά περίπου 2-3 βαθμούς χαμηλότερα σε σχέση με τον stock που μπορείς να πεις ότι είναι και στατιστικό λάθος...όμως ο noctua ξεκινάει από 400 στροφές και ανεβάζει σιγά σιγά ενώ ο stock ξεκινούσε από τις 550 και πήγαινε κατευθείαν στις 800 σε load...Επίσης PWM...συνολικά σαν αγορά ναι μεν έχει υψηλή σχετικά τιμή στην Ελλάδα, (εγώ τον πήρα από amazon και noctua), όμως αν δεν ενοχλεί αυτό το 30-35άρι είναι εξαιρετικός και ποιοτικά και στον αέρα που κινεί και στην ησυχία του. Προτείνεται! :-)

post-238445-0-44826800-1507571992_thumb.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια υλοποίηση της 750ti έχεις? Τσέκαρε το softaware που έχει και από εκεί ρύθμισε τους ανεμιστήρες σε ποιες στροφές τις θέλεις ή να τους κλείσεις εντελώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Gigabyte είναι δεν κλείνουν τελείως με τίποτα... Τους έχω στις χαμηλότερες στροφές που είναι στο 30% όμως το υπόλοιπο θηρίο μου είναι τόσο ήσυχο που ακούγεται η κάρτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να παίζει bios mod που να μπορεί να κλείσει τα φαν ή να τα πάει πιο κάτω, ψάξε. Μόνο των Pascal το bios δεν έχει κρακαριστεί, για όλες τις προηγούμενες υπάρχουν λύσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω ιδέα καν πως να πειράξω το bios της κάρτας ρε σεις...μην γίνει καμιά πατατιά και την χάσω την σαπίλα μου, με βόλεψε έτσι μικρή που είναι μέχρι να πάρω καινούργια χωράει στο κουτάκι...αν και θα ήταν καλή φάση να μπορώ να κλείσω τα φουρφούρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.overclock.net/t/1469814/nvidia-gtx-750ti-750-maxwell-owners-club/3120#post_25851944

 

Αυτός εδώ το κατάφερε. Αλλά πρέπει να διαβάσεις ακριβώς πως να το κάνεις. Ουσιαστικά η φάση είναι περίπου: κάνεις dump το bios της κάρτας σου με το gpuz, το κάνεις edit με το Maxwell bios editor, φλασάρεις το καινούργιο με μια έκδοση nvflash που δίνουν σε εκείνο το thread, φτιάχνεις το fan curve στο msi afterburner όπως το έχει και αυτός. Λογικά θα δουλεύει, αλλά δεν ξέρω τι παίζει σε περίπτωση καινούργιων drivers κτλ, μήπως υπάρχει θέμα με το signature του modded bios.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια καλημερα σας.Εχω το κουτι Zalman z11 plus.Οπως θα δειτε στην φωτο διπλα αποτο τροφοδοτικο εχει χωρο για ανεμιστηρα.Αγορασα εναν .Το θεμα ειναι οτι το κουτι εχει 2 ανεμιστηρες στο πανω μερος και βγαζουν αερα προς τα εξω,εναν μπροστα που βαζει αερα,διπλα στο πλαι που βγαζουν αερα και εναν στο πισω μερος που βγαζει αερα.Αυτος που εβαλα στο τροφοδοτικο διπλα να τον εχω να βαζει αερα και να χτυπαει την καρτα γραφικων ή να βγαζει προς τα εξω?(Τον εχω να χτυπαει προς την καρτα γιατι το Flow μου φαινεται πιο σωστο να βαζει απο κατω και οι πανω να βγαζουν τι λετε? :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...