Προς το περιεχόμενο

Οδηγός επιλογής κατάλληλης ψύκτρας/κατάλληλου ανεμιστήρα


Sheogorath

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 4,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σωστή λογική αλλά αν τυχόν προβείς σε αγορά ψύκτρας προτίμησε tower και όχι low profile όπως η Noctua. Αν θες μόνο Noctua υπάρχουν κι άλλες επιλογές.

 

Δεν γνωριζω την ορολογια αλλα φανταζομαι οτι tower θα ειναι μεγαλυτερη και πιο δυνατη ψυκτρα ; Για Noctua και Be quiet! εχω ακουσει οτι ειναι οι καλυτερες μαρκες για value for money και ησυχια... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Stratigos

Λογικά από εταιρεία απευθείας. Στείλε ένα mail

 

@Greek12

Ναι είναι πολύ γνωστές εταιρείες στον χώρο αλλά όχι οι μοναδικές. Υπάρχουν κι άλλες το ίδιο αξιόλογες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, σκέφτηκα και εγώ το εμαιλ απλά είπα μπας και υπήρχε σε κανα ebay ή σε κανένα κατάστημα εδώ κάτι που να κάνει.

 

Έστειλα μαιλ και βλέπουμε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, όχι αγγελίες..

 

Έκανα μια αναζήτηση πριν στο ebay και μόνο ολόκληρη ψύκτρα υπάρχει, όχι σκέτο αυτό που ψάχνω και έτσι ρώτησα μήπως το έβρισκα κάπως αλλιώς ή υπήρχε και κάτι παρόμοιο universal..

 

Δεν πειράζει, έστειλα εμαιλ να δω τί θα μου απαντήσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου πρότεινα παραπάνω ήδη. Δε ξέρω ποιοι μεταπωλητές θα έχουν AM4 ψύκτρες ετοιμοπαραδοτες. Σχεδόν όλες οι ψύκτρες είναι συμβατές για Ryzen απλά πρέπει να προμηθευτείς το bracket ξεχωριστά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά πολύ πρότεινα να βάλεις ακόμα έναν ανεμιστήρα, δηλαδή να έχεις 2 μπροστά και έναν πίσω. Ψύκτρα υπάρχουν αρκετές απλά θα πρέπει να περιμένεις να σου στείλει η εταιρεία ξεχωριστά bracket για AM4 πληρώνοντας το μεταφορικά ~5 ευρώ.

 

https://www.skroutz.gr/s/11078713/Scythe-Mugen-5.html

Εγώ πρόλαβα και πήρα την ver b (http://www.tomshardware.com/reviews/scythe-mugen-5-rev.b-cpu-cooler,5083.html) που Ει χε μεσα και am4 bracket.. Αλλά Ει δα ότι το visionstudio την έβγαλε από τα προϊόντα.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@physiciant 

 

Τι θα προτεινες αν δω και ανεβαζει πολυ θερμοκρασια ο επεξεργαστης (αλλα να ειναι για AM4 socket και γυρω στα 50 ευρω οχι παραπανω) ; 

αν θες καποια οικονομικοί ψηκτρα παρε την  coolermaster 212x και μετα στηλε και ενα μηνυμα στην εταιρεια μεσα απο το site να σ στηλει το bracket 

 

http://www.skroutz.gr/s/8317498/CoolerMaster-Hyper-212X.html?from=catspan&keyphrase=212x

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα , έχω το πισι της υπογραφής και πρέπει οπωσδήποτε να αλλάξω ψύχτρα επεξεργαστή γιατί κάνει σαν τουρμπίνα .Έχω την στοκ , δεν έχει κάποιο θέμα ούτε σκόνες και λοιπά και από θερμοκρασίες μια χαρά είμαι , απλά κάνει σαν τρακτερ από την πρώτη μέρα γιατ΄τ με το που ανεβάσει 1 2 βαθμούς θερμοκρασία αρχίζει και βαράει 6000 στροφές . θέλω κάποια ήσυχη και φθηνή κατά το δυνατόν ψύχτρα που να μπορώ να τη τοποθετήσω ο ίδιος (δε το έχω ξανακάνει) προσπάθησα να της δώσω μια στάνταρ τιμή σε στροφές που να μη με ενοχλει αλλα έτσι δεν ειναι αποδοτική και ανεβαζω θερμοκρασια . δεν έχω πολλές απαιτήσεις ουτε και πολλα games παίζω ,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα , έχω το πισι της υπογραφής και πρέπει οπωσδήποτε να αλλάξω ψύχτρα επεξεργαστή γιατί κάνει σαν τουρμπίνα .Έχω την στοκ , δεν έχει κάποιο θέμα ούτε σκόνες και λοιπά και από θερμοκρασίες μια χαρά είμαι , απλά κάνει σαν τρακτερ από την πρώτη μέρα γιατ΄τ με το που ανεβάσει 1 2 βαθμούς θερμοκρασία αρχίζει και βαράει 6000 στροφές . θέλω κάποια ήσυχη και φθηνή κατά το δυνατόν ψύχτρα που να μπορώ να τη τοποθετήσω ο ίδιος (δε το έχω ξανακάνει) προσπάθησα να της δώσω μια στάνταρ τιμή σε στροφές που να μη με ενοχλει αλλα έτσι δεν ειναι αποδοτική και ανεβαζω θερμοκρασια . δεν έχω πολλές απαιτήσεις ουτε και πολλα games παίζω ,

ok κοιτας τοτε την arctic freezer a32 poy ειναι τρομερη και σε καλη τιμη !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα , έχω το πισι της υπογραφής και πρέπει οπωσδήποτε να αλλάξω ψύχτρα επεξεργαστή γιατί κάνει σαν τουρμπίνα .Έχω την στοκ , δεν έχει κάποιο θέμα ούτε σκόνες και λοιπά και από θερμοκρασίες μια χαρά είμαι , απλά κάνει σαν τρακτερ από την πρώτη μέρα γιατ΄τ με το που ανεβάσει 1 2 βαθμούς θερμοκρασία αρχίζει και βαράει 6000 στροφές . θέλω κάποια ήσυχη και φθηνή κατά το δυνατόν ψύχτρα που να μπορώ να τη τοποθετήσω ο ίδιος (δε το έχω ξανακάνει) προσπάθησα να της δώσω μια στάνταρ τιμή σε στροφές που να μη με ενοχλει αλλα έτσι δεν ειναι αποδοτική και ανεβαζω θερμοκρασια . δεν έχω πολλές απαιτήσεις ουτε και πολλα games παίζω ,

Κουτί, budget, μνήμες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...