Προς το περιεχόμενο

Οδηγός επιλογής κατάλληλης ψύκτρας/κατάλληλου ανεμιστήρα


Sheogorath

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους!το pc αποτελείτε κουτι lc gaming 976w snow trooper motherboat asus m5a97 r2.0. Ram corsair vangeance low profile 8 gb amd fx 8320 hdd 500gb tosiba evga gtx 960 superclocked 4 gb τροφοδοτικό keep out 700w έχω arctic freezer 7 pro rev.2 σε idie έχω θερμοκρασία περίπου 50 βαθμούς.Μόλις ανοίξω dota2 σε 10 λεπτά έχει φτάσει 75 βαθμούς.Ήθελα την γνώμη σάς για την coolermaster 212 evo θα κάνει δουλειά?Ευχαριστώ!

Να ενημερώσω ότι από φανακια δεν έχω βάλει κάτι εκτός από αυτά πού είχε το κουτί ένα μπροστά και ένα πάνω δλδ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα σε όλους!το pc αποτελείτε κουτι lc gaming 976w snow trooper motherboat asus m5a97 r2.0. Ram corsair vangeance low profile 8 gb amd fx 8320 hdd 500gb tosiba evga gtx 960 superclocked 4 gb τροφοδοτικό keep out 700w έχω arctic freezer 7 pro rev.2 σε idie έχω θερμοκρασία περίπου 50 βαθμούς.Μόλις ανοίξω dota2 σε 10 λεπτά έχει φτάσει 75 βαθμούς.Ήθελα την γνώμη σάς για την coolermaster 212 evo θα κάνει δουλειά?Ευχαριστώ!

Να ενημερώσω ότι από φανακια δεν έχω βάλει κάτι εκτός από αυτά πού είχε το κουτί ένα μπροστά και ένα πάνω δλδ

Μήπως απλά χρειάζεται μια αλλαγή θερμοαγωγιμης πάστας η καθαρισμός της ψύκτρα από τις σκονες;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ενημερώσω ότι από φανακια έχω αυτά πού είχε το κουτί δλδ ένα μπροστά και ένα πάνω

Έχω αλλάξει πάστα χθες κιόλας αλλά πάλι τα ίδια.Σκόνη δεν έχει μίας και τα έχω βάλει όλα τώρα!

Άλλαξα πάλι εχθές πάστα αλλά πάλι τπτ.Σκόνη δεν έχει καθόλου το pc γιατί τώρα το έφτιαξα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα είναι καλύτερη από την τωρινή σου ψύκτρα και θα μειώσει την θερμοκρασία.. Τον έχεις clockάρει κιόλας η έχεις σκοπό να τον clockαρεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους!το pc αποτελείτε κουτι lc gaming 976w snow trooper motherboat asus m5a97 r2.0. Ram corsair vangeance low profile 8 gb amd fx 8320 hdd 500gb tosiba evga gtx 960 superclocked 4 gb τροφοδοτικό keep out 700w έχω arctic freezer 7 pro rev.2 σε idie έχω θερμοκρασία περίπου 50 βαθμούς.Μόλις ανοίξω dota2 σε 10 λεπτά έχει φτάσει 75 βαθμούς.Ήθελα την γνώμη σάς για την coolermaster 212 evo θα κάνει δουλειά?Ευχαριστώ!

Να ενημερώσω ότι από φανακια δεν έχω βάλει κάτι εκτός από αυτά πού είχε το κουτί ένα μπροστά και ένα πάνω δλδ

Είχα κι εγώ το ίδιο πρόβλημα με αυτή τη ψύκτρα στον fx 8350.

Η arctic freezer 7 pro rev.2 έχει ως προτεινόμενα 115w tdp και οι συγκεκριμένοι επεξεργαστές φτάνουν τα 125w tdp. 

Οπότε σίγουρα θες αλλαγή ψύκτρας.

Την έχουμε πατήσει αρκετοί με την εν λόγο ψύκτρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σάς.Πώς έλυσες το πρόβλημα φίλε μού?

Αρχικά έβαλα την μαμά ψύκτρα για να διαπιστώσω αν όντως ήταν η arctic το πρόβλημα και μετά αφού είδα ότι όντως αυτή έφταιγε,αγόρασα άλλη ψύκτρα.

Η themis που προτείνουν μια χαρά δουλειά θα κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sakis απο τα υπόλοιπα components τι θερμοκρασίες διαβαζεις; Περα απο την ψυκτρα που αν και σωστά σου αναφέρουν για το tdp, θα προτεινα να δεις system, gpu κτλ temps σε idle, διότι παιζει και το ενδεχόμενο να συσσωρεύεται θερμός αέρας στο κουτί και να χρειάζεται επιπλέον fans. Αφού το θεμα σου ειναι εμφανες και σε idle που τότε δεν φτάνεις στα 125W της cpu αρα πρεπει να κοιταξεις και εξαερισμό case. Εντάξει βέβαια με το prime φαίνεται οτι η ψυκτρα δεν επαρκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θερμοκρασίες έχω περίπου μητρική 35 κάρτα γραφικών 38 σκληρό δίσκο περίπου 36.Δλδ πιστεύεται ότι αν βάλω ένα φανακι πίσω θα κάνει τόσο πολύ δουλειά?Σε παιχνίδι έχω περίπου 65 κάρτα 90 cpu και ολα τα άλλα στα ιδια επίπεδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε την Raijintek Themis

http://www.e-shop.gr/raijintek-themis-p-PER.811685

 

 

Είναι καλύτερη πιστεύεις από την coolermaster?

 

 

Ίδιες επιδόσεις έχουν πάνω κάτω απλά η Themis είναι κάπως πιο ήσυχη.

Σύμφωνα με το techpowerup  είναι 2-3 βαθμούς καλύτερη η Themis. Αφού είναι και φτηνότερη πιστεύω είναι καλύτερη επιλογή από την evo.

 

Όταν την έβαλα στον 6800K δεν πίστευα ότι θα τον κρατήσει αλλά ακόμα και κλοκαρισμένο (cpu package 200W γράφει το hwinfo) έχει πολύ καλές θερμοκρασίες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...