Προς το περιεχόμενο

Οδηγός επιλογής κατάλληλης ψύκτρας/κατάλληλου ανεμιστήρα


Sheogorath

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οικονομικές?

Χρήση?

OC?

 gaming για oc μεχρι 4.7-4.8 ελεγα , οταν λεω οικονομικες ειναι ποιες ειναι οι πιο φθηνες λυσεις για αεροψυξη/υδροψυξη για να πετυχω αυτο το αποτελεσμα .

 

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Θελω ενα ανεμιστηρακι για πυργο μεχρι 10 ευρω το πολυ(και λιγοτερα αν γινεται),διαστασεις 120ΜΜ,οσο γινεται αθορυβο.

Ευχαριστω εκ των προτερων

Το "αθόρυβο" είναι υποκειμενικό. Δες τα Arctic F12

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω ενα ανεμιστηρακι για πυργο μεχρι 10 ευρω το πολυ(και λιγοτερα αν γινεται),διαστασεις 120ΜΜ,οσο γινεται αθορυβο.

Ευχαριστω εκ των προτερων

des τα  be quiet silent wings 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιο πολύ δες αν η μητρική σου υποστηρίζει να τους έχει σε χαμηλά rpm. Πχ έχω δύο φτηνούς https://www.skroutz.gr/s/4403091/Aerocool-Lightning-120mm-Red-LED.html σε ένα case και συνήθως είναι στα 800rpm. Είναι πολύ ήσυχο το σύστημα. Αλλιώς μετά κοιτάς σε Noctua ή beQuiet, αλλά σε χαμηλές στροφές πάλι. Γενικά ένα σύστημα με πολλούς ανεμιστήρες σε χαμηλές στροφές θα είναι πιο ήσυχο με ικανοποιητικό airflow σε σχέση με ένα σύστημα με πιο λίγους δυνατότερους ανεμιστήρες σε ψηλές στροφές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.. πήρα πρόσφατα έναν ι5 4690k (s1150) και θέλω μια αftersale ψύκτρα διότι η stock δεν μου κάνει(βλέπετε στο προηγούμενο μου σύστημα είχα μια Akasa που κρατούσε τον Xeon μου στου 32-35 βαθμούς .. Το case μου είναι aerocool aero-500 window και τοbudget μου 50-60 ευρώ..

 

Δεν την θελω για overclocking Αλλά για χαμηλότερες θερμοκρασίες και περισσότερη ησυχία..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=56765&cat=7&sub=211&pmanuf=156&sort=undefined&step=undefined

 

http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=35152&cat=7

 

Αυτές θεωρούνται υπερβολικές; θα έχω εχω θεμα με το case μου; Μου αρέσουν οι ογκώδεις ψύκτρες αρκεί βέβαια να χωράνε στο κουτί μου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok Ευχαριστω πολυ.. Οποτε η σε  Cryorig h7 θα πω η στην Μugen 5 rev b..

 

Θα περιμενω μηπως εχει καποιος αλλος να προτεινει κατι η εχει καποια δοκιμασμενη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok Ευχαριστω πολυ.. Οποτε η σε  Cryorig h7 θα πω η στην Μugen 5 rev b..

 

Θα περιμενω μηπως εχει καποιος αλλος να προτεινει κατι η εχει καποια δοκιμασμενη!

egw exw dokimasei  στο aerocool 500 Και την arctic freezer i32 οικονομικη και μπορει να συγκριθει και με ποιο ακριβες !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά μάλλον αυτή είναι η καλύτερη λύση,

παρήγγειλα έναν από όλους και έναν ρυθμιστή στροφών (8 fans) για 12 V ή 7V από το ebay...

και βλέπουμε :)

 

1 Enermax D.F.

1 Fractal Design Venturi

1 Arctic F12

1 Scythe Slipstream DB

 

Λοιπόν εντυπώσεις προσωπικές μετά από τεστ - παρέα με τον καμένο γαμπρό μου..

Arctic F12, στα 12V καλή ροή αέρα αλλά θόρυβος αρκετός (πάνω από αυτό που αντέχω) στα 7V δεν κάνει θόρυβο αλλά ειλικρινά ο ανεμιστήρας πεθαίνει. (βγάζει λίγο αέρα)

 

Scythe Slipstream DB ... στα 12v βγάζει καλό αέρα  - πιο αθόρυβος από τον Arctic στα 7V λιγότερος θόρυβος από Arctic καλύτερη ροή αέρα.

 

Enermax DB μιλάμε για την απόλυτη Ροή αέρα είτε σε 12 7 5 αλλά ΠΟΛΥ ΦΑΣΑΡΙΑ... σε όλα τα volts (είχα αναφέρει ότι έχει ρυθμιστή στροφών πάνω του. επαναλαμβάνω.. Ροή αέρα απίστευτη αλλά ΦΑΣΑΡΙΑ..

 

Fractal Design Venturi HF 12V εξαιρετική ροή αέρα .. αλλά ακούγεται.. στα 7v καλή ροή αέρα και όχι τόσο πολύς θόρυβος όσο τα άλλα..

 

Συνοψίζοντας

ΡΟΗ ΑΕΡΑ

Enermax > Fractal Design > Scythe > Arctic

 

ΘΟΡΥΒΟΣ

Enermax > Arctic > Scythe > Fractal Design..

 

Όλες οι παραπάνω μετρήσεις έγιναν με υψηλής ακρίβειας εξαρτήματα

(λωρίδα χαρτί και σελοτέιπ για μέτρηση ροής αέρα και για τη μέτρηση του θορύβου χρησιμοποιήθηκαν 2 ζευγάρια από εξαιρετικά καθαρισμένα αυτιά ... )

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωράνε και οι δύο λογικά αφού έχει είναι περίπου 15,5cm. Δε νομίζω να χεις θέμα. Προσωπικά θα πήγαινα στην Mugen 5

θα παω αυριο να αγορασω 4 φανακια αθόρυβα 120μμ exeis καποια να μ πρωτηνεις ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω να αλλάξω τα φανακια εισαγωγής στο κουτί μου ( NZXT S340 ). Το σύστημα αποτελειται από :

i7 2600K @4.2

gtx 1070, evga SC

ψυξη Arctic Liquid Freezer 120

 

Το configuration τώρα είναι ως εξής

Μπροστά ως intake

1Χ Arctic F12

1Χ ΝΖΧΤ στοκ

 

Πάνω ως exhaust

1X NZXT stock

 

Rear , πίσω ως exhaust

Arctic Liquid freezer 120, 2 arctic F12 push pull

 

Σκέφτομαι να αλλάξω τα μπροστινά φανακια.

Θέλω το airflow να είναι ελαφρά θετικό για όσο γίνεται λιγότερη συσσώρευση σκόνης.*

 

Τι από τα δύο σενάρια θα επιλέγετε;

 

( Α ) Ενα Noctua A14 και να αφήσω δεύτερο το Arctic F12

Κόστος 28 ευρώ καθώς μόνο το Noctua θα αγοραστεί

 

( B ) Δύο Phanteks XP140 σύνολο /34.50 ευρώ

 

* ελαφρά θετική ροή / όσο γίνεται πιο ήσυχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού θες να αλλάξεις το NZXT stock, γιατί δεν αλλάζεις και το δεύτερο και να κρατήσεις το Arctic;

Το δεύτερο που έχω πάνω ( top ) λες;

 

Τα μπροστινά μόνο θέλω. Αυτό πάνω από τη μητρική κάνει μια χαρά τη δουλειά του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...