Προς το περιεχόμενο

Οδηγός επιλογής κατάλληλης ψύκτρας/κατάλληλου ανεμιστήρα


Sheogorath

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 4,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα,κάποια πρόταση για low profile ψυκτρα για fm2+? Συγκεκριμένα για a10-7890k και ιδανικά ψάχνω με μαξιμουμ ύψος τα 60mm, και tdp support έως και 125w.

Γλυκοκοιτάω την Noctua LH-N9a αλλά θα προτιμούσα κάποια με χαμηλότερη τιμη (έως 40€)

αυτη πρεπει να σ κανει  http://www.skroutz.gr/s/7106600/Be-Quiet-Shadow-Rock-LP.html#reviews

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  

Ευχαριστώ για τις προτάσεις, έχω τσεκαρει και τις δύο, μόνο που η shuriken δε ξέρω τι tdp υποστηρίζει και τη be quiet τη φοβάμαι για το ύψος των ραμ.. αν κάποιος έχει κάποια από τις δύο και έχει κάποιο σχόλιο, ευπρόσδεκτο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  

Ευχαριστώ για τις προτάσεις, έχω τσεκαρει και τις δύο, μόνο που η shuriken δε ξέρω τι tdp υποστηρίζει και τη be quiet τη φοβάμαι για το ύψος των ραμ.. αν κάποιος έχει κάποια από τις δύο και έχει κάποιο σχόλιο, ευπρόσδεκτο!

posa stick ram exeis kai poies exeis ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  

Ευχαριστώ για τις προτάσεις, έχω τσεκαρει και τις δύο, μόνο που η shuriken δε ξέρω τι tdp υποστηρίζει και τη be quiet τη φοβάμαι για το ύψος των ραμ.. αν κάποιος έχει κάποια από τις δύο και έχει κάποιο σχόλιο, ευπρόσδεκτο!

 

Από το forum τους:

 

 

 

the Big Shuriken 2 Rev.B can handle a TDP of 130W without any problems. In dependence of your case is it a good thing to support the Big Shuriken 2 cooler with case fans.

Also possible if the case provides enough space: You can replace the included 12mm high fan against a 25 mm high fan. That increase the cooling performance extremely.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

posa stick ram exeis kai poies exeis ?

  

Amd radeon, 2 modules

Από το forum τους:

Ευχαριστώ δε το είχα προσέξει καθόλου.

 

Θα τσεκαρω τη shuriken και τη noctua και θα επιστρεψω με...αποτέλεσμα. ενδεικτικά να πω ότι το case είναι το silverstone sugo sg02, με μικρό clearance από το τροφοδοτικό και με το cpu cooler να φυσάει τον ζεστό αέρα στο φαν του τροφοδοτικού..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το fan στις top-down ψήκτρες, τουλάχιστον έτσι όπως ξέρω, παίρνει αέρα από το case και τον φυσάει μέσα από τα fins προς το CPU. Δεν τραβάει τον αέρα από το CPU για να τον βγάλει στο case. Άρα δεν θα φυσάει τον ζεστό αέρα προς το τροφοδοτικό. Εκτός αν εννοείς κάτι άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το fan στις top-down ψήκτρες, τουλάχιστον έτσι όπως ξέρω, παίρνει αέρα από το case και τον φυσάει μέσα από τα fins προς το CPU. Δεν τραβάει τον αέρα από το CPU για να τον βγάλει στο case. Άρα δεν θα φυσάει τον ζεστό αέρα προς το τροφοδοτικό. Εκτός αν εννοείς κάτι άλλο.

Σωστό το σχόλιο,απλά το cooler που έχω τώρα έχει pull διάταξη, χωρίς να αλλάζει και βλέπω το τροφοδοτικό να πηγαίνει διακοπές σε λιγακι. Στις push ψυκτρες όπως λες, δημιουργείται άλλο θέμα στο συγκεκριμενο case καθώς τα δύο φανς (cpu cooler και του psu) να τραβάνε αέρα καθώς βρίσκονται σε απόσταση αναπνοής...ο πιο δυνατός κερδίζει κατάσταση..γι'αυτό και ψάχνω χαμηλή ψυκτρα,να εξαλειφθει όσο γίνεται το vortex effect

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια noctua nh-d14 θα χωράει στο raijintek agos http://www.raijintek.com/en/products_detail.php?ProductID=12 με αυτές τις μνήμες https://www.kingston.com/dataSheets/HX318C10FRK2_16.pdf και αυτή τη μητρική https://www.gigabyte.com/Motherboard/GA-970A-UD3P-rev-2x#ov ???

raijintek agos:Supports 160mm height cooler, RAIJINTEK all coolers except NEMESIS

noctua nh-d14:Height (with fan)160 mm , height ram 44mm

ram: Height 1.291” (32.80mm) w/heatsink, double sided component

Νομίζω δεν θα έχει πρόβλημα αλλά δώστε μου εσείς αυτή την επιβεβαίωση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

cpu : i7 7700k

case : corsair 450d η phanteks eclipse p400s

ram : G.Skill RipjawsV 16GB DDR4-3000MHz

mobo : asus tuf mark 2

 

θα ηθελα να μου προτεινετε οικονομικες λυσεις τοσο για αεροψυξη οσο και για υδροψυξη

προτιμω οσο το δυνατον ησυχες λυσεις.

 

ευχαριστω πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...