Προς το περιεχόμενο

Οδηγός επιλογής κατάλληλης ψύκτρας/κατάλληλου ανεμιστήρα


Sheogorath

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 4,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Makisko πόσα χρήματα δύνασαι να διαθέσεις για ψύκτρα ; Το ερώτημα καθαρά και μόνο για την αναζήτηση επιλογών στο budget που θα ορίσεις. 

καλημερα mult εχω στην κατοχη μ μια noctua nh-u9s κουτα αξιζει να την δωσω και να παω σε μια corsair h60 η ειναι πεταμενα λεφτα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα mult εχω στην κατοχη μ μια noctua nh-u9s κουτα αξιζει να την δωσω και να παω σε μια corsair h60 η ειναι πεταμενα λεφτα ?

 

Αν σε ενδιαφέρει ο θόρυβος και θες κάτι silent κράτα την noctua, η h60 είναι ελάχιστα καλύτερη αλλά πιο θορυβώδης, πεταμένα λεφτά εν κατακλείδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σε ενδιαφέρει ο θόρυβος και θες κάτι silent κράτα την noctua, η h60 είναι ελάχιστα καλύτερη αλλά πιο θορυβώδης, πεταμένα λεφτά εν κατακλείδι.

Συμφωνώ.

Εγώ στην αρχή είχα πάρει την H80 και την πούλησα σε έναν μήνα.

Πολύ θόρυβο για το τίποτα.

Makisko πόσα χρήματα δύνασαι να διαθέσεις για ψύκτρα ; Το ερώτημα καθαρά και μόνο για την αναζήτηση επιλογών στο budget που θα ορίσεις. 

Δεν είχα σκοπό να δώσω καθόλου λεφτά για ψύκτρα. Έλεγα να χρησιμοποιήσω την στοκ.

Πλέον, αφού πρέπει οπωσδήποτε να αγοράσω και ψύκτρα, θέλω κάποια φθηνή και όσο γίνεται καλύτερη.

Ας πούμε 30 ευρώ.

λίγο πάντως που το έψαξα, είμαι έτοιμος να παραγγείλω αυτή:

http://www.skroutz.gr/s/418744/CoolerMaster-Hyper-212-EVO.html

και αυτό που μου άρεσε είναι ότι κουμπώνει πάνω στην μητρική με μεταλλικές βίδες και όχι με τα κλασικά πλαστικά κλιψάκια.

Όσο να ναι, είναι σχεδόν μισό κιλό. Καλύτερα να είναι βιδωμένη καλά και να μην ανησυχώ πως μπορεί κάποια στιγμή να "κρεμάσει" και να μην κάνει τόσο καλή επαφή με τον επεξεργαστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ.

Εγώ στην αρχή είχα πάρει την H80 και την πούλησα σε έναν μήνα.

Πολύ θόρυβο για το τίποτα.

Δεν είχα σκοπό να δώσω καθόλου λεφτά για ψύκτρα. Έλεγα να χρησιμοποιήσω την στοκ.

Πλέον, αφού πρέπει οπωσδήποτε να αγοράσω και ψύκτρα, θέλω κάποια φθηνή και όσο γίνεται καλύτερη.

Ας πούμε 30 ευρώ.

λίγο πάντως που το έψαξα, είμαι έτοιμος να παραγγείλω αυτή:

http://www.skroutz.gr/s/418744/CoolerMaster-Hyper-212-EVO.html

και αυτό που μου άρεσε είναι ότι κουμπώνει πάνω στην μητρική με μεταλλικές βίδες και όχι με τα κλασικά πλαστικά κλιψάκια.

Όσο να ναι, είναι σχεδόν μισό κιλό. Καλύτερα να είναι βιδωμένη καλά και να μην ανησυχώ πως μπορεί κάποια στιγμή να "κρεμάσει" και να μην κάνει τόσο καλή επαφή με τον επεξεργαστή.

γ μενα αν θες καλη ψηκτρα δες την arctic freezer i32 που ειναι και αθόρυβοι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παίδες.Έχω το σύστημα της υπογραφής μου και έλεγα μιας και είναι καλοκαίρι να του αλλάξω την στοκ ψήκτρα που του έχω.Σε idle είναι γύρω στους 50-60 (παίζει να έιναι και λίγο βρώμικη) ενώ σε load σε gta 5 είχε φτάσει για λίγο 90.Σκέφτομαι για ψήκτρα , για χαμηλές θερμοκρασίες και για μακροβιότητα.oc όχι στο εγγύς μέλλον και αν γίνει όχι πέρα του ασφαλούς oc.έχω ψάξει αρκετά και έλεγα 212 evo ή 212x ή καμία καλύτερή πρόταση αν έχετε. Λεφτα μαχ αυτά ή και λιγότερα αν γίνεται χωρίς να δω διαφορά.Ευχαριστώ

Sent from my GT-I8750

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παίδες.Έχω το σύστημα της υπογραφής μου και έλεγα μιας και είναι καλοκαίρι να του αλλάξω την στοκ ψήκτρα που του έχω.Σε idle είναι γύρω στους 50-60 (παίζει να έιναι και λίγο βρώμικη) ενώ σε load σε gta 5 είχε φτάσει για λίγο 90.Σκέφτομαι για ψήκτρα , για χαμηλές θερμοκρασίες και για μακροβιότητα.oc όχι στο εγγύς μέλλον και αν γίνει όχι πέρα του ασφαλούς oc.έχω ψάξει αρκετά και έλεγα 212 evo ή 212x ή καμία καλύτερή πρόταση αν έχετε. Λεφτα μαχ αυτά ή και λιγότερα αν γίνεται χωρίς να δω διαφορά.Ευχαριστώ

Sent from my GT-I8750

δες και την  cryorig h7 !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

δες και την  cryorig h7 !

Η cryorig αν και ωραία είναι πιο ακριβή.Η rajiintek μου φένεται καλή επιλογή μιας και δεν θα χρεωθώ τα μεταφορικά.Αν υπάρχει καμία άλλη πρόταση πείτε μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η cryorig αν και ωραία είναι πιο ακριβή.Η rajiintek μου φένεται καλή επιλογή μιας και δεν θα χρεωθώ τα μεταφορικά.Αν υπάρχει καμία άλλη πρόταση πείτε μου

Edit: Βλέπω ότι στα σχόλια ότι την εγκατέστησαν σε 1151 χωρίς πρόβλημα ενώ δεν το δείχνει στα υποστηριζόμενα socket

παρε την αrctic i32 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Be Quiet Pure Rock και είχα καλύτερες temp με την Zalman CNPS9500 AT! Εντάξει μεγάλη διαφορά στην αισθητική, αλλά περίμενα και αρκετά καλύτερες θερμοκρασίες. Βέβαια η πάστα είναι καινούργια ακόμα, και η διαφορά είναι μικρή, αλλά κάτι δεν μου αρέσει.

Λέτε να μην την έβαλα καλά? Αν και αμφιβάλλω, έχω εγκαταστήσει άπειρες ψύκτρες και ποτέ δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα με την εγκατάσταση τους.

Επεξ/σία από DigitalElf
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,κάποια πρόταση για low profile ψυκτρα για fm2+? Συγκεκριμένα για a10-7890k και ιδανικά ψάχνω με μαξιμουμ ύψος τα 60mm, και tdp support έως και 125w.

Γλυκοκοιτάω την Noctua LH-N9a αλλά θα προτιμούσα κάποια με χαμηλότερη τιμη (έως 40€)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,κάποια πρόταση για low profile ψυκτρα για fm2+? Συγκεκριμένα για a10-7890k και ιδανικά ψάχνω με μαξιμουμ ύψος τα 60mm, και tdp support έως και 125w.

Γλυκοκοιτάω την Noctua LH-N9a αλλά θα προτιμούσα κάποια με χαμηλότερη τιμη (έως 40€)

des thn arctic a32

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...