Προς το περιεχόμενο

Οδηγός επιλογής κατάλληλης ψύκτρας/κατάλληλου ανεμιστήρα


Sheogorath

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 4,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπάρχει περίπτωση σε kraken x61 να αλλαχθεί το άσπρο φαν και να γίνει μαύρο?

Ότι χρώμα θέλεις, βάζεις φίλε μου. Απλα να ειναι Static Pressure και οχι Air Flow ανεμιστήρας. 

Επεξ/σία από DigitalElf
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.Πρέπει να πάρω 1 fan 120 mm 4pin.Το είχα φτιάξει γιατί έβρισκε το καλωδιο στο fan γυρνώντας με χαμηλότερες στροφές αλλά τώρα σταμάτησε τελείως να γυρνάει,έχει πρόβλημα στο bearing και γυρνάει σαν κολλημένο πάλι.Ευτυχώς το είδα απο το HW 64 Monitor και έκλεισα το PC.Δυστυχώς πρέπει πάλι να ξεκουμπώσω την ψύκτρα γιατί δεν μπαίνει χέρι να βγάλω-βάλω το 4pin adapter.Το συγκεκριμένο fan(Coolermaster)όταν λειτουργούσε κανονικά ήταν κάπου στις 1550-1670 rpm αλλά αθόρυβο.Η ψύκτρα είναι αυτή:

 

http://www.coolermaster.com/cooling/cpu-air-cooler/hyper-t4/

 

Χρειάζομαι και άλλο 1 fan 120 mm για το πίσω μέρος του κουτιού γιατί το εργοστασιακό zalman κάποιες φορές κάνει θόρυβο.Το έχω καθαρίσει κλπ αλλά δεν φτιάχνει τελείως.Το έχω συνδέσει με molex αλλά δεν βρίσκω,είναι σχεδόν όλα με 3pin+4pin.Στην μητρική περισσεύει 1 υποδοχή 3pin που γράφει cha_fan 1 και στην άλλη pwr_fan 1 έχω συνδέσει το μπροστά fan.

1)Στην υποδοχή που είναι κενή μπαίνει 3pin fan;

2)Γίνεται να βάλω το μπροστά fan στην cha_fan 1 και να πάρω fan 3pin να μπεί στην par_fan 1;

 

Το κουτί είναι το Zalman Z11 και η μητρική αυτή:

 

http://www.asrock.com/mb/Intel/G41C-GS/index.gr.asp

Εβαλα αυτό το Cpu fan αλλά όταν ανοίγω το PC λειτουργεί το μπροστά και το πίσω fan αλλά οχι το Cpu fan.Δεν δείχνει εικόνα το Pc,οπότε δεν μπορώ να μπω στο Bios να δω αν θέλει ρύθμιση το fan.Κανονικά δεν θα έπρεπε να λειτουργεί;

 

https://www.skroutz.gr/s/4736584/Arctic-F12-PWM.html?from=recommendations

 

Φαίνεται ότι η μητρική δεν δίνει εντολή στο Cpu fan να ξεκινήσει,κάτι το οποίο μάλλον έγινε όταν είχα το παλιό fan.Πως γίνεται να σταμάτησε να δίνει εντολή ξαφνικά;Τι μπορώ να κάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω το συγκεκριμένο ανεμιστηρακι έχει passive mode οπότε βάλε ένα άλλο προσωρινά, μπες Bios και απενεργοποίησε το alarm ή βάλε minimum στροφές πχ 500 και μετά ξαναβαλε το καινούργιο ανεμιστηρακι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω το συγκεκριμένο ανεμιστηρακι έχει passive mode οπότε βάλε ένα άλλο προσωρινά, μπες Bios και απενεργοποίησε το alarm ή βάλε minimum στροφές πχ 500 και μετά ξαναβαλε το καινούργιο ανεμιστηρακι.

Εβαλα το παλιό αλλά τίποτα.Δοκιμασα μήπως δείξει εικόνα βγάζοντας το drive και χωρίς τον Hdd,αποσύνδεσα τα άλλα 2 fan μήπως λειτουργήσει το Cpu fan αλλά τίποτα.

 

Αλλαξα Hdd με άλλον( με Windows)μήπως τα έφτυσε ο Hdd που έχει 5 bad, sectors αλλά τα ίδια.

 

Μπορεί να έγινε ζημιά όταν σταμάτησε να λειτουργεί το παλιό Cpu fan, επειδή ανέβασε θερμοκρασία;Θυμάμαι οτι έφτασε στους 58 maximum,δεν νομίζω να είναι αρκετά για να πάθει ζημιά,επίσης το Pc δεν σβήνει μόνο του για να μην κάψει τον επεξεργαστή;

 

Είναι περίεργο γιατί η μητρική δίνει εντολή-ρεύμα στα άλλα 2 fan αλλά όχι στο Cpu fan.Πριν το Pc λειτουργούσε με το παλιό fan και ας είχε σταματήσει το fan.Απο όταν έβαλα το καινούριο fan το Pc δεν ξανάκανε boot.

 

Εβαλα στο ρεύμα 1 παλιό Pc για προσωρινά το οποίο λειτουργούσε και το κρατούσα για αυτή στην περίπτωση αλλά δεν παίρνει ρεύμα,άλλο κουφό και αυτό.Δυστυχώς δεν έχω laptop,μόνο το tablet 7" και το 4" κινητό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι έχει προστασία υπερθέρμανσης και γενικά οι 58 βαθμοί δεν είναι αρκετοί για να προκαλέσουν ζημιά. Μήπως έκαψες καμιά κάρτα γραφικών λόγω στατικού ηλεκτρισμού...λέω εγώ τώρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι έχει προστασία υπερθέρμανσης και γενικά οι 58 βαθμοί δεν είναι αρκετοί για να προκαλέσουν ζημιά. Μήπως έκαψες καμιά κάρτα γραφικών λόγω στατικού ηλεκτρισμού...λέω εγώ τώρα!

καλημερα ενδιαφερομαι  γ φανακι εχεις καποιο να μ πρωτηνεις να ειναι αθορυβο γ να βαλω στο ζαλμαν r1 δεν μ ενδιαφερει το χρωμα αλλα η αποδοση και οσο γ τα λεφτα δεν εχω καποιο στανταρ ποσο !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι έχει προστασία υπερθέρμανσης και γενικά οι 58 βαθμοί δεν είναι αρκετοί για να προκαλέσουν ζημιά. Μήπως έκαψες καμιά κάρτα γραφικών λόγω στατικού ηλεκτρισμού...λέω εγώ τώρα!

Ο ανεμιστήρας της κάρτας λειτουργεί.Δεν είδα την θερμοκρασία της μητρικής όταν έγινε.Αν είχα αλλάξει fan πιο πρίν ίσως να μην γινόταν αυτό.Τουλάχιστον να ήξερα τι έχει για να το άλλαζα.Αν πχ χάλασε η μητρική ίσως να έβρισκα στο ίδιο socket 775 λίγο καλύτερη.Αυτή που έχω υποστηρίζει Sata 2 και Usb 2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα ενδιαφερομαι  γ φανακι εχεις καποιο να μ πρωτηνεις να ειναι αθορυβο γ να βαλω στο ζαλμαν r1 δεν μ ενδιαφερει το χρωμα αλλα η αποδοση και οσο γ τα λεφτα δεν εχω καποιο στανταρ ποσο !

τα noctua είναι κορυφή,αλλά με την ανάλογη τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σύστημά μου έχει ως εξής (καινούριο):
Κουτί                     BitFenix Shadow
Μητρική               Asus Prime Z270-A
Επεξεργαστής      Intel Core i7-7700K
Μνήμες                 Corsair Vengeance LED 16GB DDR4-2666MHz (CMU16GX4M2A2666C16)

Σκληρός SSD         Samsung 960 EVO NVMe M.2 250GB
Σκληρός HDD       Western Digital Caviar Blue 1TB 3.5\" SATA ΙΙΙ
Κάρτα Γραφικών  Asus GeForce GTX1060 6GB Strix OC Gaming (90YV09Q0-M0NA00).

(Το τροφοδοτικό δεν το θυμάμαι. Είναι Gold πάντως)

...και ο προβληματισμός μου είναι ότι πήρα τον 7700Κ ,αλλά από απροσεξία, μου ήρθε Trey. Χωρίς ψύκτρα.

Έχω μία στοκ ψύκτρα από 3770Κ (σχεδόν αχρησιμοποίητη).
Μπορώ να βάλω αυτή του 3770Κ?

Έχει τα ίδια χαρακτηριστικά με την στοκ του 7700Κ? (στροφές, επαγωγή θερμότητας, θόρυβο κλπ)

οι τρύπες από ότι είδα είναι ίδιες.

Δεν θέλω να "βολευτώ", απλά επειδή υπάρχει και είναι σαν καινούρια, σκέφτηκα μήπως είναι ίδια...

Σας ευχαριστώ.

Αν πάρω καινούρια, κοίταξα στο skroutz και βρήκα αυτές:

http://www.skroutz.gr/s/418750/CoolerMaster-Hyper-TX3-EVO.html

http://www.skroutz.gr/s/417189/Arctic-Freezer-7-Pro-Rev-2.html

Με αυτές τις ψύκτρες επίσης δεν γνωρίζω αν θα έχω πρόβλημα με τις μνήμες.
(Με την Noctua NH-D14 πχ που βλέπετε στην υπογραφή μου, αναγκάστηκα να σηκώσω λιγάκι τον πίσω ανεμιστήρα για να χωρέσει)

Τι λέτε...???

Η χρήση προορίζεται για Gaming και όχι Overclock (προς το παρόν).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σύστημά μου έχει ως εξής (καινούριο):

Κουτί                     BitFenix Shadow

Μητρική               Asus Prime Z270-A

Επεξεργαστής      Intel Core i7-7700K

Μνήμες                 Corsair Vengeance LED 16GB DDR4-2666MHz (CMU16GX4M2A2666C16)

Σκληρός SSD         Samsung 960 EVO NVMe M.2 250GB

Σκληρός HDD       Western Digital Caviar Blue 1TB 3.5\" SATA ΙΙΙ

Κάρτα Γραφικών  Asus GeForce GTX1060 6GB Strix OC Gaming (90YV09Q0-M0NA00).

(Το τροφοδοτικό δεν το θυμάμαι. Είναι Gold πάντως)

...και ο προβληματισμός μου είναι ότι πήρα τον 7700Κ ,αλλά από απροσεξία, μου ήρθε Trey. Χωρίς ψύκτρα.

Έχω μία στοκ ψύκτρα από 3770Κ (σχεδόν αχρησιμοποίητη).

Μπορώ να βάλω αυτή του 3770Κ?

Έχει τα ίδια χαρακτηριστικά με την στοκ του 7700Κ? (στροφές, επαγωγή θερμότητας, θόρυβο κλπ)

οι τρύπες από ότι είδα είναι ίδιες.

Δεν θέλω να "βολευτώ", απλά επειδή υπάρχει και είναι σαν καινούρια, σκέφτηκα μήπως είναι ίδια...

Σας ευχαριστώ.

Αν πάρω καινούρια, κοίταξα στο skroutz και βρήκα αυτές:

http://www.skroutz.gr/s/418750/CoolerMaster-Hyper-TX3-EVO.html

http://www.skroutz.gr/s/417189/Arctic-Freezer-7-Pro-Rev-2.html

Με αυτές τις ψύκτρες επίσης δεν γνωρίζω αν θα έχω πρόβλημα με τις μνήμες.

(Με την Noctua NH-D14 πχ που βλέπετε στην υπογραφή μου, αναγκάστηκα να σηκώσω λιγάκι τον πίσω ανεμιστήρα για να χωρέσει)

Τι λέτε...???

Η χρήση προορίζεται για Gaming και όχι Overclock (προς το παρόν).

an θες καλη ψήκτρα και μικρή σε μέγεθος δες την arctic freezer i32 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...