Προς το περιεχόμενο

Οδηγός επιλογής κατάλληλης ψύκτρας/κατάλληλου ανεμιστήρα


Sheogorath

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν δεις και χωράει όπως λέει ο Physiciant, μήπως να κοιτούσες την Freezer 33 με λίγα παραπάνω? Είναι νεότερο μοντέλο από την x32 κι υποστηρίζει και Intel και AMD socket (για να μην περιοριστείς σε sockets μελλοντικά-αν και εφόσον κάνεις αλλαγή-).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα.Πρέπει να πάρω 1 fan 120 mm 4pin.Το είχα φτιάξει γιατί έβρισκε το καλωδιο στο fan γυρνώντας με χαμηλότερες στροφές αλλά τώρα σταμάτησε τελείως να γυρνάει,έχει πρόβλημα στο bearing και γυρνάει σαν κολλημένο πάλι.Ευτυχώς το είδα απο το HW 64 Monitor και έκλεισα το PC.Δυστυχώς πρέπει πάλι να ξεκουμπώσω την ψύκτρα γιατί δεν μπαίνει χέρι να βγάλω-βάλω το 4pin adapter.Το συγκεκριμένο fan(Coolermaster)όταν λειτουργούσε κανονικά ήταν κάπου στις 1550-1670 rpm αλλά αθόρυβο.Η ψύκτρα είναι αυτή:

 

http://www.coolermaster.com/cooling/cpu-air-cooler/hyper-t4/

 

Χρειάζομαι και άλλο 1 fan 120 mm για το πίσω μέρος του κουτιού γιατί το εργοστασιακό zalman κάποιες φορές κάνει θόρυβο.Το έχω καθαρίσει κλπ αλλά δεν φτιάχνει τελείως.Το έχω συνδέσει με molex αλλά δεν βρίσκω,είναι σχεδόν όλα με 3pin+4pin.Στην μητρική περισσεύει 1 υποδοχή 3pin που γράφει cha_fan 1 και στην άλλη pwr_fan 1 έχω συνδέσει το μπροστά fan.

1)Στην υποδοχή που είναι κενή μπαίνει 3pin fan;

2)Γίνεται να βάλω το μπροστά fan στην cha_fan 1 και να πάρω fan 3pin να μπεί στην par_fan 1;

 

Το κουτί είναι το Zalman Z11 και η μητρική αυτή:

 

http://www.asrock.com/mb/Intel/G41C-GS/index.gr.asp

Επεξ/σία από AntiCambeR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεις και χωράει όπως λέει ο Physiciant, μήπως να κοιτούσες την Freezer 33 με λίγα παραπάνω? Είναι νεότερο μοντέλο από την x32 κι υποστηρίζει και Intel και AMD socket (για να μην περιοριστείς σε sockets μελλοντικά-αν και εφόσον κάνεις αλλαγή-).

καλήμερα ψάχνω καλο ποιοτικό φανακι 120μμ den m νοιάζει η τιμή αλλα με ενδιαφερει να ειναι αθόρυβο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγόρασα σήμερα μια Be Quiet Pure Rock.

 

Το κουτί δεν είχε ούτε ζελατίνα εξωτερικά ούτε κάποια ταινία ασφαλείας. Είναι νορμάλ αυτό?

 

Όταν άνοιξα το κουτί μέσα ήταν σχισμένο, και η ψήκτρα έχει 4 στραβωμένα fins.

Έχει κανείς εμπειρία με την συγκεκριμένη ψήκτρα? 

 

 

 

post-252772-0-37239700-1499532896_thumb.jpg

post-252772-0-24734200-1499532898_thumb.jpg

post-252772-0-85078400-1499532903_thumb.jpg

post-252772-0-92680000-1499532906_thumb.jpg

post-252772-0-45901900-1499532909_thumb.jpg

post-252772-0-91300400-1499532910_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγόρασα σήμερα μια Be Quiet Pure Rock.

 

Το κουτί δεν είχε ούτε ζελατίνα εξωτερικά ούτε κάποια ταινία ασφαλείας. Είναι νορμάλ αυτό?

 

Όταν άνοιξα το κουτί μέσα ήταν σχισμένο, και η ψήκτρα έχει 4 στραβωμένα fins.

 

Έχει κανείς εμπειρία με την συγκεκριμένη ψήκτρα? 

πήγαινε την πίσω εφοσον δν ειχε ταινία ασφάλειας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγόρασα σήμερα μια Be Quiet Pure Rock.

 

Το κουτί δεν είχε ούτε ζελατίνα εξωτερικά ούτε κάποια ταινία ασφαλείας. Είναι νορμάλ αυτό?

 

Όταν άνοιξα το κουτί μέσα ήταν σχισμένο, και η ψήκτρα έχει 4 στραβωμένα fins.

 

Έχει κανείς εμπειρία με την συγκεκριμένη ψήκτρα? 

Πϊσω. Προφανώς σου έδωσαν μεταχειρισμένη. Από που την πήρες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πϊσω. Προφανώς σου έδωσαν μεταχειρισμένη. Από που την πήρες?

Στην παρούσα στιγμή προτιμώ να μην αναφέρω το όνομα του μαγαζιού!

 

Έστειλα μήνυμα στην Be Quiet , και περιμένω την απάντηση τους.

 

Αν το θέμα πάρει άσχημη τροπή θα ενημερώσω εδώ, και θα πέσει και η ανάλογη κριτική στο Skroutz. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μένα μου χει τύχει στραβωμενα fins. Πιστεύω είναι λόγω κακής συσκευασίας/μεταφοράς. Ωστόσο η έλλειψη ζελατινας μπορεί να οφείλεται σε επιστροφή προϊόντος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατί δεν πας κατευθείαν από το μαγαζί;

 

Κάλεσα το μαγαζί στο τηλέφωνο, μου είπαν ότι το προϊόν είναι καινούργιο, και επίσης ότι η συσκευασία είναι έτσι, χωρίς ζελατίνα και ταινία. 

 

 

Και μένα μου χει τύχει στραβωμενα fins. Πιστεύω είναι λόγω κακής συσκευασίας/μεταφοράς. Ωστόσο η έλλειψη ζελατινας μπορεί να οφείλεται σε επιστροφή προϊόντος.

Και εμένα έτσι μου φάνηκε!

Η ζελατινα δεν με απασχολεί. Δεν θυμάμαι κιόλας αν έχουν. Αυτό που με ενοχλεί σίγουρα είναι τα στραβωμένα πτερύγια.

Ναι σίγουρα είναι ελάττωμα. Και λογικά θα υπάρχει και πρόβλημα με το airflow και ενδεχομένως θόρυβος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ψυκτρα δεν ειναι χρησιμοποιημενη γιατι εχει την παστα επανω.Τωρα τα στραβωμενα fins, ισως λογω κακης μεταφορας-αποθηκευσης.Δεν  ερχονται στα ισα τους με ενα κατσαβιδι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ψύκτρα εσωτερικά δεν κουνιέται. Ο μόνος τρόπος να στραβώσουν τα πτερύγια είναι να χτυπηθεί από έξω. Αν δεν έχει χτυπήματα εξωτερικά τότε κάποιος τα έχει στραβώσει και συνεπώς είναι μεταχειρισμένη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι γεγονός ότι δεν έχουν όλα τα προιόντα ζελατίνα/ταινία.

Αυτό με ξεπερνά, οτιδήποτε καινούργιο θα έπρεπε να έχει κάτι.

 

 

Η ψυκτρα δεν ειναι χρησιμοποιημενη γιατι εχει την παστα επανω.Τωρα τα στραβωμενα fins, ισως λογω κακης μεταφορας-αποθηκευσης.Δεν  ερχονται στα ισα τους με ενα κατσαβιδι;

Την αγόρασα για καινούργια, και θέλω μια καινούργια out of the box! 

Η ψύκτρα εσωτερικά δεν κουνιέται. Ο μόνος τρόπος να στραβώσουν τα πτερύγια είναι να χτυπηθεί από έξω. Αν δεν έχει χτυπήματα εξωτερικά τότε κάποιος τα έχει στραβώσει και συνεπώς είναι μεταχειρισμένη. 

Το κουτί είναι άψογο από έξω. Σίγουρα κάποιος την έκανε την ζημιά στο βγάλε-βάλε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...