Προς το περιεχόμενο

Οδηγός επιλογής κατάλληλης ψύκτρας/κατάλληλου ανεμιστήρα


Sheogorath

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεία σε όλους.

 

Ψάχνω ψύκτρα για τον επεξεργαστή μου καθώς λόγω κακής μόνωσης στο σπίτι και λόγω καλοκαιριού βλέπω πλέον idle 46-47C. Το σύστημα τρέχει με 3570K (τρέχει στα stock του), gigabyte z77xud5h, 16gb corsair vengeance (τις high profile, το τονίζω γιατί έχει σημασία για μετά) και πάνω έχω την 212X με την πάστα της. Τι ψάχνω λοιπόν:

 

1) Αν πάμε σε αερόψυξη θέλω κάποια συμβατή με τις high profile μνήμες γιατί ήδη η 212Χ χωράει οριακά. Στο μυαλό μου έχω τις Dark Rock Pro 3 Be Quiet, Cryorig R1 και Noctua NH-D14. Ωστόσο μετά απο αναζήτηση δεν βρήκα κάποια πληροφορία με το αν είναι συμβατές με τις μνήμες μου.. Budget για αερόψυξη έως 80 ευρώ.

 

2) Αν πάμε σε υδρόψυξη ψάχνω κάποια που να είναι expandable ώστε στο μέλλον να υπάρχει η δυνατότητα μετατροπής σε custom loop και εάν πάθει βλάβη να μπορεί να αντικατασταθεί το μέρος. Κατά προτίμηση κάποια με 360 ψυγείο για να πάει στο πάνω μέρος του κουτιού μου (Corsair 750D). Είχα στο μάτι την Fractal Design Kelvin S36 που ήταν στα 100 ευρώ και 2 μέρες αφού είχα τα χρήματα δεν υπήρχε πλέον και το κατάστημα με ενημέρωσε ότι δεν θα ξαναφέρουν.. Το μεγάλο αδερφάκι της η Celsius S36 δεν συμφέρει οικονομικά στα 165 που βρίσκεται.. Εδώ πλέον δεν έχω κάτι στο μάτι καθώς τα custom πακέτα είναι αρκετά πάνω απο όσο αντέχω να δώσω τώρα. Budget για υδρόψυξη 120 ευρώ περίπου.

 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας και σόρρυ για το κατεβατό απλά ήθελα να είμαι αναλυτικός :D

κατ' αρχας και πριν ψαξεις, εχεις κανει την απαραιτητη συντηρηση - καθαρισμο στην ψυξη σου? 

 

δλδ.......:

φυσημα κουτιου να καθαρισει απο σκονες. 

καθαρισμο ανεμιστηρων κουτιου, ωστε να εχεις την μεγιστη αποδοση. 

εχεις αρκετους ανεμιστηρες στο κουτι σου, ωστε να υπαρχει καλη ροη αερα ΜΕΣΑ στο κουτι?

εχεις καθαρισει την ψυκτρα? 

εχεις αλλαξει θερμοαγωγιμη παστα? 

 

ξεκινας απο τα βασικα, και ΜΕΤΑ... βλεπεις αν χρειαζεσαι καλυτερη ψυξη....!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για να καταλάβεις πριν κάτι μέρες που έβρεχε και είχε δροσιά ήμουν στους 35 idle και το χειμώνα στους 32. Εντάξει οπότε κοιτάω για τις άλλες..

Οι 32 ή 35 ακόμα και με αυτές τις συνθήκες που περιγράφεις είναι φυσιολογικότατες. Αύξηση 10-15 βαθμών σε κατάσταση idle επαναλαμβάνω δεν δικαιολογείται. Εκτός από αυτά που γράφει ο cabdik πρέπει να δεις και πόση είναι η χρήση της cpu από το task manager.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα τα παραπάνω τα έχω κάνει πριν 2 εβδομάδες, έχουν καθαριστεί όλα με πολύ προσοχή. Το κουτί έχει 2χ120 που βάζουν απο μπροστά, 1χ120 που βάζει απο κάτω, 3χ120 που βγάζουν απο πάνω και 1χ140 που βγάζει απο πίσω. Όλοι δουλεύουν στο 100% και ελέγχονται απο fan controller. Επίσης σε περίπτωση που ερωτηθεί ναι η ψύκτρα είναι καλά βιδωμένη.
Επίσης να αναφέρω ότι το ρεύμα που δίνει η μητρική στον επεξεργαστή είναι στο auto. Από το hwmonitor έχω δει να τριγυρνάει στο 1.2V έως 1.295. (Δεν γνωρίζω πολλά σχετικά με αυτά τα θέματα και δεν τα πειράζω απλά το αναφέρω)
Οι βαθμοί που ανέφερα είναι με 5-6 καρτέλες του chrome ανοιχτές. Όταν το pc δεν έχει τίποτα απολύτως ανοιχτό είναι 40 με 42 βαθμούς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,εχω την εξής ερώτηση..

Το Wraith cooler του Α10 είναι ίδιο με αυτό του boxed fx8350? Είναι δεν είναι ίδιο, θα είναι ok και για ένα ελαφρύ oc του fx σε 4.2-4.4Ghz?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα τα παραπάνω τα έχω κάνει πριν 2 εβδομάδες, έχουν καθαριστεί όλα με πολύ προσοχή. Το κουτί έχει 2χ120 που βάζουν απο μπροστά, 1χ120 που βάζει απο κάτω, 3χ120 που βγάζουν απο πάνω και 1χ140 που βγάζει απο πίσω. Όλοι δουλεύουν στο 100% και ελέγχονται απο fan controller. Επίσης σε περίπτωση που ερωτηθεί ναι η ψύκτρα είναι καλά βιδωμένη.

Επίσης να αναφέρω ότι το ρεύμα που δίνει η μητρική στον επεξεργαστή είναι στο auto. Από το hwmonitor έχω δει να τριγυρνάει στο 1.2V έως 1.295. (Δεν γνωρίζω πολλά σχετικά με αυτά τα θέματα και δεν τα πειράζω απλά το αναφέρω)

Οι βαθμοί που ανέφερα είναι με 5-6 καρτέλες του chrome ανοιχτές. Όταν το pc δεν έχει τίποτα απολύτως ανοιχτό είναι 40 με 42 βαθμούς. 

Και η ψύκτρα στο 100% λειτουργεί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Του επεξεργαστή φαντάζομαι εννοείς έ? Αυτό δεν το γνωρίζω ούτε ξέρω πως μπορώ να το δώ γιατί είναι συνδεδεμένη στην μητρική και όχι στο controller.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μείωσε τα volt. Βάλε τα χειροκίνητα στο 1.2 και αύξησε τις στροφές στος 1000. Δες επίσης να του κάνεις και undervolting π.χ. δκοκίμασε στο 1.18

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα  :-)

Το κουτί είναι το http://www.skroutz.gr/s/7950241/NZXT-H440-V2-Window.html και προορίζεται για υδρόψυξη αυτή http://www.skroutz.gr/s/6210893/NZXT-Kraken-X61.html .

 

 

Οπουδήποτε κοιτάζω στο internet φαίνονται τα fans αν τοποθετηθούν στο πάνω μέρος.

Υπάρχει περίπτωση να μην φαίνονται αν τοποθετηθεί με άλλον τρόπο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα :-)

Το κουτί είναι το http://www.skroutz.gr/s/7950241/NZXT-H440-V2-Window.html και προορίζεται για υδρόψυξη αυτή http://www.skroutz.gr/s/6210893/NZXT-Kraken-X61.html .

 

 

Οπουδήποτε κοιτάζω στο internet φαίνονται τα fans αν τοποθετηθούν στο πάνω μέρος.

Υπάρχει περίπτωση να μην φαίνονται αν τοποθετηθεί με άλλον τρόπο;

Αν τα βάλεις σε pull αντί για push?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Δεν ενδείκνυται. Αυτό να το κάνει άν θέλει να το βάλει μπροστά.


Εγώ δεν κατάλαβα γιατί δεν θέλει να φαίνονται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ενδείκνυται. Αυτό να το κάνει άν θέλει να το βάλει μπροστά.

 

Εγώ δεν κατάλαβα γιατί δεν θέλει να φαίνονται;

Μάλλον οπτικά δεν "ψήνεται" ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Βαικά ας το πάρουμε απο την αρχή. Ποιο είναι το υπόλοιπο σέτ και γιατί θέλει να δώσει 150 ευρώ για ψύξη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...