Προς το περιεχόμενο

Οδηγός επιλογής κατάλληλης ψύκτρας/κατάλληλου ανεμιστήρα


Sheogorath

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 4,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Γιατί όμως αυτή σε σχέση με τις άλλες?

cryorig h7 , arctic  freezer i32

Η C7 πάει ψηλά.. κοντά στα 40.. την 2ρη σε σχέση με τις άλλες γιατί?

Arctic freezer i32 και απο εμενα. Ειναι καλυτερη απο την πολυ καλη για τα λεφτα τις Arctic freezer 7 pro.

 

Δεν υπάρχει κάτι άλλο καλύτερο από την arctic I32 αλλά υπόψιν είναι μόνο για Ιντελ επεξεργαστές

 

Βλέπω ότι οι περισσότεροι λέτε την i32 οπότε μάλλον θα πάω σε αυτή!

 BlueBlood7 Δεν με ενδιαφέρει (τουλάχιστον για 2 χρονάκια ακόμα το αν δεν θα μπαίνει σε amd!)  :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί όμως αυτή σε σχέση με τις άλλες?

Η C7 πάει ψηλά.. κοντά στα 40.. την 2ρη σε σχέση με τις άλλες γιατί?

 

 

Βλέπω ότι οι περισσότεροι λέτε την i32 οπότε μάλλον θα πάω σε αυτή!

 BlueBlood7 Δεν με ενδιαφέρει (τουλάχιστον για 2 χρονάκια ακόμα το αν δεν θα μπαίνει σε amd!)  :-)

παρε την h7 γτ αν πας μετα σε amd να έχεις το δικαίωμα να σ στείλει η εταιρεία το Bracket 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί απλά γι αυτήν υπάρχουν περισσότερα reviews σε εξωτερικό αλλά και Ελλάδα και περισσότερο δοκιμασμένη. 

 

Σκέψου το ενδεχόμεη της cryoring H7 για το ενδεχόμενο αλλαγής στο μέλλον σε amd. Σε αυτήν την περίπτωση θα βάλεις πάλι το χέρι σου στην τσέπη. Οπότε μία η άλλη θα είναι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε περιπτωση αλλαγης σε amd θα ξυλωθει που θα ξυλωθει αρκετα, στα 25 ευρω θα κολλησει.

ναι  γτ ειμαι της αποψης μια φορα παίρνεις κατι και τελος 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέψου το ενδεχόμεη της cryoring H7 για το ενδεχόμενο αλλαγής στο μέλλον σε amd. Σε αυτήν την περίπτωση θα βάλεις πάλι το χέρι σου στην τσέπη. Οπότε μία η άλλη θα είναι.

 

Ετσι ειναι εκτος και αν δεν τον ενδιαφερει να ξαναδινει €.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω μια ερωτηση για την ψυκτρα μου, ελπιζω να την βαζω στο σωστο θεμα.

Η ψυκτρα μου ειναι η Cooler Master blizzard T2 και την εχω πανω σε εναν FX 6300. Επειδη ηρθε το καλοκαιρι και πλεον ο επεξεργαστης με αυτη την ψυκτρα ανεβαζει αρκετα υψηλες θερμοκρασιες, κυριως οταν παιζω παιχνιδια, σκεφτομουν να παρω αλλον εναν ανεμιστηρα 92mm και να τον βαλω πανω σε push-pull. Ελπιζω να ριξει λιγο τις θερμοκρασιες. Το προβλημα μου ειναι οτι δεν ξερω πως να τον στηριξω. Υπαρχει καπου καποιο στηριγμα ή να βαλω κανα δυο δεματικα, οπως εχω δει να κανουν καποιοι αλλοι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδιά, θα χρειαστώ την εμπειρία σας.

Είμαι ανάμεσα σε Enermax Magma Advance, T.B. Silence και Arctic F12. Ποιον να διαλέξω ως δεύτερο ανεμιστήρα (Pull) στην Gammax 300 που έχω για τον e5450; Ο επεξεργαστής συνήθως δουλεύει σε στοκ ταχύτητα, αλλά κάποιες (λίγες) φορές τον τρέχω στα 3,6-3.8 σε κανένα απαιτητικό παιχνίδι και φτάνει το 70άρι με τις ζέστες. Με ενδιαφέρει να έχει απόδοση αλλά και να μην ακούγεται ιδιαίτερα.

Συγκριτικά, ο ανεμιστήρας του gammaxx όταν δουλεύει φουλ είναι πρακτικά αθόρυβος, μόνο ένα ελάχιστο φύσημα ακούγεται.

Το δίλημμα είναι αν θα δω διαφορά με το δεύτερο ανεμιστήρα....;

 

Το κουτί είναι το Thermaltake Armor Jr. Σκέφτομαι επίσης, μήπως βγάλω τον Nexus 120mm που έχω μπροστά να βάζει αέρα και βάλω στη θέση του κάποιον από τους παραπάνω, μήπως και καταφέρει να στείλει περισσότερο αέρα μέσα στο κουτί και τους δίσκους.

 

(Κλίνω προς enermax που διάβασα αρκετά καλά σχόλια αλλά σκέφτομαι και τον arctic λόγω καλύτερης τιμής) :unsure:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω μια ερωτηση για την ψυκτρα μου, ελπιζω να την βαζω στο σωστο θεμα.

Η ψυκτρα μου ειναι η Cooler Master blizzard T2 και την εχω πανω σε εναν FX 6300. Επειδη ηρθε το καλοκαιρι και πλεον ο επεξεργαστης με αυτη την ψυκτρα ανεβαζει αρκετα υψηλες θερμοκρασιες, κυριως οταν παιζω παιχνιδια, σκεφτομουν να παρω αλλον εναν ανεμιστηρα 92mm και να τον βαλω πανω σε push-pull. Ελπιζω να ριξει λιγο τις θερμοκρασιες. Το προβλημα μου ειναι οτι δεν ξερω πως να τον στηριξω. Υπαρχει καπου καποιο στηριγμα ή να βαλω κανα δυο δεματικα, οπως εχω δει να κανουν καποιοι αλλοι;

Ίσως υπάρχει bracket (βρήκα κάποιες αόριστες αναφορές online ότι υπάρχει), αλλά είναι δύσκολο να το βρεις. Καλύτερα χρησιμοποίησε δεματικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα. Ψάχνω μια ψήκτρα για 6700. Με ενδιαφερει να είναι αθυρυβη και να μην έχει άσπρα φανάρια ή έστω αν έχει προτείνεται μου μαύρα να τα αλλαξω.max 50 ευρώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεία σε όλους.

Ψάχνω ψύκτρα για τον επεξεργαστή μου καθώς λόγω κακής μόνωσης στο σπίτι και λόγω καλοκαιριού βλέπω πλέον idle 46-47C. Το σύστημα τρέχει με 3570K (τρέχει στα stock του), gigabyte z77xud5h, 16gb corsair vengeance (τις high profile, το τονίζω γιατί έχει σημασία για μετά) και πάνω έχω την 212X με την πάστα της. Τι ψάχνω λοιπόν:

1) Αν πάμε σε αερόψυξη θέλω κάποια συμβατή με τις high profile μνήμες γιατί ήδη η 212Χ χωράει οριακά. Στο μυαλό μου έχω τις Dark Rock Pro 3 Be Quiet, Cryorig R1 και Noctua NH-D14. Ωστόσο μετά απο αναζήτηση δεν βρήκα κάποια πληροφορία με το αν είναι συμβατές με τις μνήμες μου.. Budget για αερόψυξη έως 80 ευρώ.

2) Αν πάμε σε υδρόψυξη ψάχνω κάποια που να είναι expandable ώστε στο μέλλον να υπάρχει η δυνατότητα μετατροπής σε custom loop και εάν πάθει βλάβη να μπορεί να αντικατασταθεί το μέρος. Κατά προτίμηση κάποια με 360 ψυγείο για να πάει στο πάνω μέρος του κουτιού μου (Corsair 750D). Είχα στο μάτι την Fractal Design Kelvin S36 που ήταν στα 100 ευρώ και 2 μέρες αφού είχα τα χρήματα δεν υπήρχε πλέον και το κατάστημα με ενημέρωσε ότι δεν θα ξαναφέρουν.. Το μεγάλο αδερφάκι της η Celsius S36 δεν συμφέρει οικονομικά στα 165 που βρίσκεται.. Εδώ πλέον δεν έχω κάτι στο μάτι καθώς τα custom πακέτα είναι αρκετά πάνω απο όσο αντέχω να δώσω τώρα. Budget για υδρόψυξη 120 ευρώ περίπου.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας και σόρρυ για το κατεβατό απλά ήθελα να είμαι αναλυτικός :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο κακή μόνωση και να έχει το σπίτι και με stock και με την 212Χ και σε idle οι 46-47 βαθμοί σε idle δεν δικαιολογούνται. Ξεχνάς την Be quiet έτσι απλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...