Προς το περιεχόμενο

Οδηγός επιλογής κατάλληλης ψύκτρας/κατάλληλου ανεμιστήρα


Sheogorath

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ποια εκδοση των slipstream πηρες?

Εχω αυτην που ανεβαζει στις 1900 στροφες.

Περιττο να σου πω οτι κανει σαν αεροπλανο  :P

bro οντως πολυς ο θορυβος φαντασου τωρα και  οταν ειναι 2  φαν τι  γινετε  :fear:

αλλα απο σπρωξιμο αερα ολα τα λεφτα ......... στεγνωνεις μαλλι !!  ;)

 

 

post-238528-0-99627500-1497198620_thumb.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έτσι μπράβο. Να πάρει ο φίλος αλλά και ο οποιοσδήποτε το F12 να το βαλει τέρμα τις στροφές και να δούμε τότε αν επιβεβαιωθούν οι μπούρδες που γράφεις.

Εγώ έχω 6x F12. Δεν παλεύονται με τίποτα στης full.

 

Δεν έχει να κάνει με βιονικά αυτιά, απλά κάνουν υπερβολικά πολύ θόρυβο.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ f12 προτείνω, έστω να κατεβάσει ταχύτητα με controller. Ο θόρυβος δεν είναι τραγικός.

 

Αν και στο κουτί μου έχω δυο ultra kaze 3k, και 4 slip stream 1.9k, μαζί με δυο yate loon 4αρια που βγάζουν 35 cfm αν δεν κάνω λάθος, και στο τέρμα καλύπτουν τον θόρυβο από όλους τους άλλους, την ηλεκτρική σκούπα, και τον απορροφητηρα μαζί...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ f12 προτείνω, έστω να κατεβάσει ταχύτητα με controller. Ο θόρυβος δεν είναι τραγικός.

 

Αν και στο κουτί μου έχω δυο ultra kaze 3k, και 4 slip stream 1.9k, μαζί με δυο yate loon 4αρια που βγάζουν 35 cfm αν δεν κάνω λάθος, και στο τέρμα καλύπτουν τον θόρυβο από όλους τους άλλους, την ηλεκτρική σκούπα, και τον απορροφητηρα μαζί...

:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τους F12 (rev.2) που λετε, εχω στο κουτι ενος δευτερου υπολογιστη 2 απ αυτους για εισοδο-εξοδο αερα και μπορω να πω οτι κανουν πολυ καλη δουλεια στο κομματι αυτο.

 

Απ την αλλη δε μπορω να μην αναφερω οτι προσωπικα αντεχω το θρυβο που κανουν μεχρι το 85-90% περιπου της ταχυτητας τους. Στο μαξ δεν τους αντεχω, καθως ειναι πολυ δυνατοι για τα γουστα μου.

Παντως μεσω bios σε standard ρυθμιση δεν πανε ποτε στο φουλ, οποτε ειμαι μια χαρα. Τωρα αν καποιος τους θελει να δουλευουν διαρκως σε μαξιμουν στροφες και τον ενδιαφερει η ησυχια θα του ελεγα να μεινει μακρια.

 

Την επομενη φορα παντως που θα τους αλλαξω, λεω να παω σε 140mm που κουμπωνουν σε 120mm οπως καποιον απ τους

 

1. https://www.skroutz.gr/s/8346259/Phanteks-PH-F140HP-BK2-Black.html

2. https://www.skroutz.gr/s/7254530/Thermalright-TY-147A-PWM.html

3. https://www.skroutz.gr/s/2273520/Thermalright-TY-141.html

4. https://www.skroutz.gr/s/7260061/Thermalright-TY-143.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια εκδοση των slipstream πηρες?

Εχω αυτην που ανεβαζει στις 1900 στροφες.

Περιττο να σου πω οτι κανει σαν αεροπλανο  :P

 

τους 1200 ρηδες αλλά και πάλι θα τους ρίξω τις στροφές :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια,χρειαζομαι την βοηθεια σας για να επιλεξω ανεμιστηρες.Το hardware ειναι ι5 7600κ overlocked,rx480 overclocked,Corsair h100i v2, δυο ssd και case to Phanteks p400 tempered glass.

 

Aυτη τη στιγμη εχω την h100 με τους στοκ ανεμιστηρες να τραβαει αερα απο την μπροστινη πλευρα του case(δυστυχως δεν χωραει στην πανω πλευρα του κουτιου)  και τους δυο στοκ 12ρηδες ανεμιστηρες του κουτιου να βγαζουν αερα ο ενας απο πισω και ο αλλος απο πανω.Στο case υπαρχουν αλλες δυο θεσεις για fans,μια ακομα πανω για 12αρι η 14αρι και αλλη μια μπροστα για 12αρι.

 

Το θεμα μου δεν ειναι τοσο οι θερμοκρασιες οσο ο θορυβος,αφου ειδικα τωρα το καλοκαιρι οι ανεμιστηρες δουλευουν αρκετα ψηλα για να τις κρατησουν.

 

Οποτε θελω 2 ανεμιστηρες για την h100,να αντικαταστησουν τους υπαρχοντες και αλλα 2-3 ανεμιστηρακια για το airflow του κουτιου,budget δεν εχω συγκεκριμενο,οσα χρειαζονται για να γινει η δουλεια.Προτιμηση σε χρωμα κατι σε μαυρο και απαραιτητα χωρις led.Να ειναι σιγουρα αθορυβοι και απο αποδοση νορμαλ και πανω,οπως ειπα ειμαι κομπλε με θερμοκρασιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μιας και έφτασαν οι ζέστες ο επεξεργαστής μου "απαιτεί" νέα ψήκτρα, είναι για το pc από κάτω!
To Aero 800 μπορεί να πάρει μέχρι 155mm ψήκτρα!

Το soket μου είναι 1155!

Δεν θέλω κάτι τρελό απλά να πέσουν οι θερμοκρασίες (απορώ πως δεν τον έχω πάρει στο χέρι τόσο καιρό) και να είναι πιο ήσυχη από την "μαμά"! 

Μπορώ να δώσω έως 25 ευρώ!

Ευχαριστώ!  :-D  :-D

 

ΥΓ. Στην φωτογραφία είναι μετά από 5 λεπτά rendering σε ένα βίντεο..

post-231551-0-84076000-1497528639_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μιας και έφτασαν οι ζέστες ο επεξεργαστής μου "απαιτεί" νέα ψήκτρα, είναι για το pc από κάτω!

To Aero 800 μπορεί να πάρει μέχρι 155mm ψήκτρα!

Το soket μου είναι 1155!

Δεν θέλω κάτι τρελό απλά να πέσουν οι θερμοκρασίες (απορώ πως δεν τον έχω πάρει στο χέρι τόσο καιρό) και να είναι πιο ήσυχη από την "μαμά"!

Μπορώ να δώσω έως 25 ευρώ!

Ευχαριστώ! :-D :-D

 

ΥΓ. Στην φωτογραφία είναι μετά από 5 λεπτά rendering σε ένα βίντεο..

Θα προτείνω την κλασσική Arctic Freezer Pro 7 Rev. 2. Εχω ακούσει καλές κριτικές, χωράει στο κουτί σου,κουμπωνει στο socket σου και είναι μέσα στο budget που όρισες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα προτείνω την κλασσική Arctic Freezer Pro 7 Rev. 2. Εχω ακούσει καλές κριτικές, χωράει στο κουτί σου,κουμπωνει στο socket σου και είναι μέσα στο budget που όρισες.

Ευχαριστώ για την απάντηση! :)

Την έχω δει αυτή! Εχω δει και αυτές Cryorig M9iArctic Freezer i32! Κάποιο γνώμη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση! :)

Την έχω δει αυτή! Εχω δει και αυτές Cryorig M9iArctic Freezer i32! Κάποιο γνώμη?

cryorig h7 , arctic  freezer i32

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...