Προς το περιεχόμενο

Οδηγός επιλογής κατάλληλης ψύκτρας/κατάλληλου ανεμιστήρα


Sheogorath

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γιατί δίνουν specs cfm για τα ανοίγματα του κουτιού; Δηλαδή αν πάρεις 12άρη τέρας τουρμπίνα με 2500rpm και 100+ cfm πως θα μπει ο αέρας; :)

 

Μιλαμε για αυξηση παροχης με αυξηση μονο διαμετρου.

Ναι αν εχει παραπανω στροφες η cfm θα εχει παραπανω παροχη.

Αλλα δε θα ειναι στα ιδια επιπεδα θορυβου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

thermlatake ring δες 120mm , corsair af 120mm χωρις led

το Thermaltake ring έχει δίκιο φαίνεται πένα... (ακριβό βέβαια)... το corsair αν το είδα καλά δεν έχει τόση δύναμη (και είναι στα ίδια λεφτά με το ring) ...

 

Led δεν χρειάζομαι (δεν θα φαίνονται μέσα στο κουτί...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά αποφάσισα να ψιλοξηλωθώ :)...

 

Είμαι ανάμεσα στους Fractal Design Venturi HF-12 euro 17.90

 

και στην απροσδόκητη έκπληξη 

 

Enermax D.F. Pressure...  στα 14 ευρώ..

 

μικρή διαφορά στην τιμή... 

 

νομίζω όμως ότι το Pressure είναι λίγο καλύτερο... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6χ18ευρω.Ουτσσς.Στα δικα μου αυτια ειναι αθορυβοι οι F12.,η δεν ειναι ενοχλητικοι ακομα ακομα και στο τερμα.Εαν τους  χαμηλωσεις και λιγο  ακομα καλυτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι Pressure έχουν ρύθμιση για 3 ταχύτητες - πάνω τους

οι Venturi έχουν low noise adapter,

οι Scythe Slipstream DB έχουν 350.000 MTBF !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! (άρε Ιάπωνες)

 

αλλά να σου πω θέλω να απαλλαγώ από τα 2 ΝΖΧΤ Grid v2 - πολλλλλλλλλλά καλώδια... 

 

χαμήλωμα των F12 , υπάρχει αντάπτορας; (για να διώξω τα grid)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6χ18ευρω.Ουτσσς.Στα δικα μου αυτια ειναι αθορυβοι οι F12.,η δεν ειναι ενοχλητικοι ακομα ακομα και στο τερμα.Εαν τους  χαμηλωσεις και λιγο  ακομα καλυτερα.

Εσύ πρέπει να έχεις πρόβλημα ακοής. Δεν εξηγείται διαφορετικά. Η παραπληροφόρηση πάει σύννεφο.

 

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ FAN ΠΟΥ ΣΤΙΣ ΜΕΓΙΣΤΕΣ ΣΤΡΟΦΕΣ ΝΑ ΜΗΝ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ.

 

Ρε παιδιά όποιος θέλει να περάσει την ώρα του ας κάνει κάτι άλλο και όχι να γράφει ότι του κατέβει στο κεφάλι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ πρέπει να έχεις πρόβλημα ακοής. Δεν εξηγείται διαφορετικά. Η παραπληροφόρηση πάει σύννεφο.

 

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ FAN ΠΟΥ ΣΤΙΣ ΜΕΓΙΣΤΕΣ ΣΤΡΟΦΕΣ ΝΑ ΜΗΝ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ.

 

Ρε παιδιά όποιος θέλει να περάσει την ώρα του ας κάνει κάτι άλλο και όχι να γράφει ότι του κατέβει στο κεφάλι

Εαν εχεις προβλημα με των θορυβο των F12, ειναι δικο σου.Δεν θα στο λυσω εγω.

Η ακουη η δικη μου μια χαρα ειναι, τα δικα σου νευρα να βρεις τροπο να εκτονωσεις.

Μιλησα για τα δικα μου γουστα και τα γουστα του καθενος ειναι διαφορετικα.Τι να κανω.Να απολογηθω, η να σκισω κανενα καλσον.

Τερμα τους βαζω οταν παιζω, διαφορετικα στροφαρουν 900-1100 ισως και παρακατω.Τους ρυθμιζω μεσω μητρικης.

Οτι και να πουμε εμεις.Εσυ με τα βιονικα αυτια που ακους κοκο σκονης που αιωρηται στον αερα.Εγω που παραπληροφορω, η καλυτερη λυση ειναι να παρεις ο φιλος ενα F12  και να τον δοκιμασει. 4ευρω κανει.Απλα πραγματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

........η καλυτερη λυση ειναι να παρεις ο φιλος ενα F12  και να τον δοκιμασει. 4ευρω κανει.Απλα πραγματα.

 

Τελικά μάλλον αυτή είναι η καλύτερη λύση,

παρήγγειλα έναν από όλους και έναν ρυθμιστή στροφών (8 fans) για 12 V ή 7V από το ebay...

και βλέπουμε :)

 

1 Enermax D.F.

1 Fractal Design Venturi

1 Arctic F12

1 Scythe Slipstream DB

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν εχεις προβλημα με των θορυβο των F12, ειναι δικο σου.Δεν θα στο λυσω εγω.

Η ακουη η δικη μου μια χαρα ειναι, τα δικα σου νευρα να βρεις τροπο να εκτονωσεις.

Μιλησα για τα δικα μου γουστα και τα γουστα του καθενος ειναι διαφορετικα.Τι να κανω.Να απολογηθω, η να σκισω κανενα καλσον.

Τερμα τους βαζω οταν παιζω, διαφορετικα στροφαρουν 900-1100 ισως και παρακατω.Τους ρυθμιζω μεσω μητρικης.

Οτι και να πουμε εμεις.Εσυ με τα βιονικα αυτια που ακους κοκο σκονης που αιωρηται στον αερα.Εγω που παραπληροφορω, η καλυτερη λυση ειναι να παρεις ο φιλος ενα F12  και να τον δοκιμασει. 4ευρω κανει.Απλα πραγματα.

Έτσι μπράβο. Να πάρει ο φίλος αλλά και ο οποιοσδήποτε το F12 να το βαλει τέρμα τις στροφές και να δούμε τότε αν επιβεβαιωθούν οι μπούρδες που γράφεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...