Προς το περιεχόμενο

Οδηγός επιλογής κατάλληλης ψύκτρας/κατάλληλου ανεμιστήρα


Sheogorath

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δες τα silent F12.Αν ειναι ενα σκαλι πιο ησυχα τοτε σε φουλ στροφες θα ειναι λογικα οκ.

Τα συγκεκριμενα τα εχω.Η δουλευουν, η οχι δεν να ακουγονται καθολου.

 Αλλα και τα normal  να παρει, που στροφαρουν 1350-1400 σαλ, μπορει να τα  ρυθμισει απο την μητρικη.Στις 900-1100 ειναι  αθορυβα.Στο τερμα κανουν ενα θροισμα που στα δικα μου αυτια δεν ειναι ενοχλητικα.Εξαλλου σε αυτες τις στροφες θα τα βαζεις οταν παιζεις παιχνιδια, οποτε δεν θα τα ακους απλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τερμα δε κανουν θροισμα.Ακουγεται ενα ψιλοβουητο.1500 στροφες ανεβαζουν στο τερμα.

Ναι αν παιζεις παλευεται.Σιγουρα αν εχεις και ρυθμιστες ακομα καλυτερα,αλλα πχ τους 2 τους εχω σε ενα διακοπτη που εχει μονο low-high και αναγκαστικα στο high τρωω το θορυβο,ενω τους αλλους στο fan controller τους εχω στα 3/4 και δεν ακουγεται τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλα αυτοι το περασαν σε αλλο επιπεδο,θα χουν κανα 100ρικο each? :P

 

https://www.youtube.com/watch?v=hcXg9xDze5U

 

 

 Δν ηξερα οτι θελει τοση επιστημη ενα φουρφουρι..10+ λεπτα για review ανεμηστηρα..

Επεξ/σία από aOUaS88
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια καταζητουνται ανεμιστηρια κουτιου με τις εξης προδιαγραφες

 

12αρια,

ΗΣΥΧΑ

ΥΨΗΛΑ CFM

οικονομικα 

ΝΟ leds

 

Δεν ξέρω πως είναι το κουτί σου και αν θες να βάλεις δύο 12άρηδες δίπλα δίπλα (οπότε δεν θα δουλέψει αυτό που θα σου πω) αλλά αν θες για ένα μπροστά, ένα πίσω/πάνω τόιτε σκέψου να πάρεις 14άρη που βιδώνει σε θέση 12άρη. Πχ: https://www.skroutz.gr/s/6678035/Alpenfohn-WingBoost2-Black-140mm.html

 

Γενικά όπου βλέπεις 14άρη να είναι σε στρογγυλό και όχι τετράγωνο πλαίσιο σημαίνει ότι κουμπώνει σε θέση 12άρη. Για τις ψήκτρες το κάνουν αυτό κυρίως αλλά δεν σημαίνει ότι δεν μπορούμε να το εκμεταλλευτούμε για case fan. :) Ένας 14άρης σίγουρα ή θα είναι πιο ήσυχος από 12άρη ή θα έχει πιο πολύ αέρα στον ίδιο θόρυβο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω πως είναι το κουτί σου και αν θες να βάλεις δύο 12άρηδες δίπλα δίπλα (οπότε δεν θα δουλέψει αυτό που θα σου πω) αλλά αν θες για ένα μπροστά, ένα πίσω/πάνω τόιτε σκέψου να πάρεις 14άρη που βιδώνει σε θέση 12άρη. Πχ: https://www.skroutz.gr/s/6678035/Alpenfohn-WingBoost2-Black-140mm.html

 

Γενικά όπου βλέπεις 14άρη να είναι σε στρογγυλό και όχι τετράγωνο πλαίσιο σημαίνει ότι κουμπώνει σε θέση 12άρη. Για τις ψήκτρες το κάνουν αυτό κυρίως αλλά δεν σημαίνει ότι δεν μπορούμε να το εκμεταλλευτούμε για case fan. :) Ένας 14άρης σίγουρα ή θα είναι πιο ήσυχος από 12άρη ή θα έχει πιο πολύ αέρα στον ίδιο θόρυβο.

Όχι το τελευταίο δεν ισχύει. Μακάρι να ήταν έτσι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω πως είναι το κουτί σου και αν θες να βάλεις δύο 12άρηδες δίπλα δίπλα (οπότε δεν θα δουλέψει αυτό που θα σου πω) αλλά αν θες για ένα μπροστά, ένα πίσω/πάνω τόιτε σκέψου να πάρεις 14άρη που βιδώνει σε θέση 12άρη. Πχ: https://www.skroutz.gr/s/6678035/Alpenfohn-WingBoost2-Black-140mm.html

 

Γενικά όπου βλέπεις 14άρη να είναι σε στρογγυλό και όχι τετράγωνο πλαίσιο σημαίνει ότι κουμπώνει σε θέση 12άρη. Για τις ψήκτρες το κάνουν αυτό κυρίως αλλά δεν σημαίνει ότι δεν μπορούμε να το εκμεταλλευτούμε για case fan. :) Ένας 14άρης σίγουρα ή θα είναι πιο ήσυχος από 12άρη ή θα έχει πιο πολύ αέρα στον ίδιο θόρυβο.

εχω κρατησει το μικροτερο απο τα 2 που εχω, ενα απλο Sharkoon VS4-W...!!  δεν νομιζω οτι μπαινει κανενας 14αρης, γιατι απλα, εχει πλαισιο γυρω γυρω στις θεσεις των ανεμιστηρων, και οι 12αρηδες, μπαινουν "κουτι".  ισως να φαινεται σε καποια φωτο στο Google.....

 

post-121902-0-67626100-1497003315_thumb.jpg

post-121902-0-98685500-1497003838_thumb.jpg

 

εχω και το CM 831SE, αλλα αυτο ειναι ΤΕΡΑΣ και δεν θελω πια μεγαλα κουτια...!  το εχω βαλει για πωληση......!   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιο πολυ αερα,εφοσον τα ανοιγματα ειναι ιδια,πως?

Γιατί δίνουν specs cfm για τα ανοίγματα του κουτιού; Δηλαδή αν πάρεις 12άρη τέρας τουρμπίνα με 2500rpm και 100+ cfm πως θα μπει ο αέρας; :)

Όχι το τελευταίο δεν ισχύει. Μακάρι να ήταν έτσι.

Εννοώ ίδιας ποιότητας ανεμιστήρας, πχ arctic f12 vs f14 κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δίνουν specs cfm για τα ανοίγματα του κουτιού; Δηλαδή αν πάρεις 12άρη τέρας τουρμπίνα με 2500rpm και 100+ cfm πως θα μπει ο αέρας; :)

 

Εννοώ ίδιας ποιότητας ανεμιστήρας, πχ arctic f12 vs f14 κτλ.

Ακόμα και σε αυτήν την περίπτωση δεν ισχύει. Μάλιστα τα συγκεκριμένα που αναφέρεις τα έχω δοκιμάσει, και όχι μόνον αυτά (έχω δοκιμάσει ουκ ολίγα) και τα 14αρια είναι μάπα.  Τα 12αρια είναι πολύ καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα και σε αυτήν την περίπτωση δεν ισχύει. Μάλιστα τα συγκεκριμένα που αναφέρεις τα έχω δοκιμάσει, και όχι μόνον αυτά (έχω δοκιμάσει ουκ ολίγα) και τα 14αρια είναι μάπα.  Τα 12αρια είναι πολύ καλύτερα.

na κανω μια ερωτηση αυτη εδω η ψηκτρα nh u9s της noctua xωραει στο ζαλμαν ρ1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι  μου θύμισες. Να σου κάνω μια ερώτηση? Να σου κάνω μια ερώτηση? Σ αγαπάει όπως εγώ? Σε φυλάει όπως εγώ? Σ αγαλιάζει όπως εγώ? Πες μου σε παρακλώωωωωω  B)

 

Ναι χωράει.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα, ψάχνω για 2 80mm fan για exhaust.. προς το παρών δεν έχω θέματα μιας και ποιάνω 32 idle - 53c σε load (prime95) με 25-27 βαθμούς δωμάτιο αλλά επειδή θα μπεί gpu σε καμία βδομάδα ο 200mm fan του thermaltake core v1 πιστεύω δεν θα φτάνει για να ψύξει μητρική/ssd κτλ μιάς και τον δουλεύω στης 500 στροφές πάνω κάτω. Η μητρική δυστηχώς έχει μόνο ένα 3pin connector εκτός απο αυτό του cpu που έχω τον μπροστινό fan.

 

οπότε βάζω κανένα pwm Με splitter (3 to 1)  η κάποια σαν αυτά?

https://www.skroutz.gr/s/2274312/Xilence-Red-Wing-80.html

https://www.skroutz.gr/s/2276416/Sharkoon-Silent-Eagle-2000-80mm.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι  μου θύμισες. Να σου κάνω μια ερώτηση? Να σου κάνω μια ερώτηση? Σ αγαπάει όπως εγώ? Σε φυλάει όπως εγώ? Σ αγαλιάζει όπως εγώ? Πες μου σε παρακλώωωωωω  B)

 

Ναι χωράει.

ωραια μια χαρα μεχρι τωρα σε περιπτωση π θελω να βαλω και δευτερο φανακι γ ν  κανω push pull to δυτερο φανακι  κανονικα γ να λειτουργήσει δεν θα πρεπει να περνει ρευμα απο το τροφοδοτικο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω και εγώ...

 

Θέλω να βάλω 6 δωδεκάρηδες ανεμιστήρες στο κουτί που έχω (Lian LI 8000) για να ψύχουν σκληρούς δίσκους,

 

είδα τους Arctic F12 αλλά προβληματίζομαι σχετικά με τα CFM τους μια και οι ανεμιστήρες είναι κοντά στους δίσκους και νομίζω ότι χρειάζομαι παραπάνω CFM.

 

έχω ήδη τους 12 ρηδες της Bitfenix αλλά κάνουν πολύ θόρυβο (δουλεύουν σε full στροφές) -

 

αγόρασα και το NZXT Grid v2 για να ελέγχω τις στροφές τους αλλά στο 40 - 50% δεν ψύχουν τους δίσκους (ανεβάζουν 48 - 50 βαθμούς οι δίσκοι όταν δουλεύουν).

 

Είδα και τους SCYTHE SLIP STREAM 120 DB SY1225DB12M φαίνονται καλοί αλλά είναι αρκετά ακριβοί.

 

Καμιά ιδέα;;

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω και εγώ...

 

Θέλω να βάλω 6 δωδεκάρηδες ανεμιστήρες στο κουτί που έχω (Lian LI 8000) για να ψύχουν σκληρούς δίσκους,

 

είδα τους Arctic F12 αλλά προβληματίζομαι σχετικά με τα CFM τους μια και οι ανεμιστήρες είναι κοντά στους δίσκους και νομίζω ότι χρειάζομαι παραπάνω CFM.

 

έχω ήδη τους 12 ρηδες της Bitfenix αλλά κάνουν πολύ θόρυβο (δουλεύουν σε full στροφές) -

 

αγόρασα και το NZXT Grid v2 για να ελέγχω τις στροφές τους αλλά στο 40 - 50% δεν ψύχουν τους δίσκους (ανεβάζουν 48 - 50 βαθμούς οι δίσκοι όταν δουλεύουν).

 

Είδα και τους SCYTHE SLIP STREAM 120 DB SY1225DB12M φαίνονται καλοί αλλά είναι αρκετά ακριβοί.

 

Καμιά ιδέα;;

Ευχαριστώ.

thermlatake ring δες 120mm , corsair af 120mm χωρις led

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...