Προς το περιεχόμενο

Οδηγός επιλογής κατάλληλης ψύκτρας/κατάλληλου ανεμιστήρα


Sheogorath

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 4,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν μου γεμίζει το ματι. Μάλλον θα πάρω τον enermax για την υδρόψυξη (αφού δεν βρήκα κάποιον άλλον) τον lepa που είναι κόκκινος μπροστά και έναν arctic για πάνω . Τι λέτε ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μου γεμίζει το ματι. Μάλλον θα πάρω τον enermax για την υδρόψυξη (αφού δεν βρήκα κάποιον άλλον) τον lepa που είναι κόκκινος μπροστά και έναν arctic για πάνω . Τι λέτε ?

παρε οτι σ αρεσει by the way ειδα οτι δινεις την μητρικη ισχύει? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα και χρονια πολλα.


Εχω 5 Coolermaster 120 mm με blue led και ειμαι πολυ δυσαρεστημενος απο την φωτεινοτητα τους.


Θελω να παρω κατι με καλη φωτεινοτητα και καλο airflow σε red led ωστε να κανει αντιθεση στο εσωτερικο του κουτιου μου με την μπλε led-οταινια που εχω..


Περιμενω της προτασεις σας με προαιρετηκα βιντεο και φωτο


Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Καλησπερα και χρονια πολλα.

Εχω 5 Coolermaster 120 mm με blue led και ειμαι πολυ δυσαρεστημενος απο την φωτεινοτητα τους.

Θελω να παρω κατι με καλη φωτεινοτητα και καλο airflow σε red led ωστε να κανει αντιθεση στο εσωτερικο του κουτιου μου με την μπλε led-οταινια που εχω..

Περιμενω της προτασεις σας με προαιρετηκα βιντεο και φωτο

 

http://www.skroutz.gr/s/6677865/Thermaltake-Riing-12-LED-Blue.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά,


 


Έχω τον FX6300 με την stock ψήκτρα του απάνω. Ανοίγω τον Η/Υ και στο bios λέει θερμοκρασία CPU:41oC  και mobo:29oC.Έπειτα από 1 ώρα browsing και ενώ κατέβαιναν ενημερώσεις (συνολικό cpu load 40%) θερμοκρασία 81oC μέσω του speccy της piniform.Όταν κλείνω τα πάντα και το load είναι 2% η θερμοκρασία πέφτει στους 28οC.Παράλληλα με τον cpu η mobo ανεβάζει 71οC και 26οC αντίστοιχα.


 


Προσφάτως άλλαξα την κάρτα γραφικών και το τροφοδοτικό μου.Παλιότερα και με 99% load (μέσω benchmark) ποτέ δεν ανέβασε πάνω από 65οC.


 


Σύστημα


Case: Cougar MX200


Cpu: AMD FX6300 3.5GHZ


Graphic Card (New): Gigabyte R7 370 2GB Windforce OC      (Old): Gigabyte GT610 2GB LP


RAM: Kingston Hyper-X Fury 8GB DDR3 1600MHZ


MOBO: ASUS M5A78L-M/USB3


PSU (New): Thermaltake Smart 500W 80 Plus       (Old): LC-Power LC6450GP2 V2.2 450W


SSD: OCZ Trion 150 120GB


HDD: WD Calviar Blue 1TB


 


Υ.Γ


Έχω ορίσει από το bios όταν η θερμοκρασία στον cpu ανεβαίνει πάνω από 60οC η ψήκτρα να δουλεύει στο 100%.


 


Σκεφτόμουν να προχωρήσω στην αγορά μίας aftermarket ψήκτρας όπως η CM Hyper TX3 Evo.Πως σας φαίνεται η ιδέα?


 


To budget καλό θα ήταν να μην ξεπεράσει τα 30e. Προτιμώ απόδοση παρά ησυχία.


 


Παρακαλώ τα φώτα σας.Ευχαριστώ πολύ.


Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ξεκινα με αλλαγη παστας, στην υπαρχουσα ψυκτρα, καθαρισμο του κουτιου. και προσθηκη ανεμιστηρων στο κουτι, ΑΝ δεν εχεις τουλαχιστον 2, για καλο αερισμο = καλυτερη ψυξη.

 

2 αν μετα απο 1-2 βδομαδες, δεις οτι δεν σε ικανοποιει η ψυξη, πας για νεα aftermarket ψυκτρα. αλλα να ξερεις οτι επισης μεγαλο ρολο παιζει και το airflow του κουτιου.    

 

 

δες αυτα για αρχη και βλεπουμε....!!! 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ξεκινα με αλλαγη παστας, στην υπαρχουσα ψυκτρα, καθαρισμο του κουτιου. και προσθηκη ανεμιστηρων στο κουτι, ΑΝ δεν εχεις τουλαχιστον 2, για καλο αερισμο = καλυτερη ψυξη.

 

2 αν μετα απο 1-2 βδομαδες, δεις οτι δεν σε ικανοποιει η ψυξη, πας για νεα aftermarket ψυκτρα. αλλα να ξερεις οτι επισης μεγαλο ρολο παιζει και το airflow του κουτιου.    

 

 

δες αυτα για αρχη και βλεπουμε....!!!

 

Ωραία, ευχαριστώ.Για τα fan από το πλάι να προσανατολιστω στα High Static Pressure της Corsair?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή η konig πάστα που έχει το πλαίσιο είναι οκ;

 

Σκέφτεται να τη βάλει φίλος σε phenom x3 8650 με τη μαμά ψύκτρα.

oxi καλυτερα mx-4 η prolimatec pk3 η artic silver 5

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά την βρίσκει δίπλα στο σπίτι του και αύριο πρωί στήνει. Μη τρέχει να ψάχνει τις άλλες που στο σκρουτζ τις βρίσκει αρκετά μακρια του, γιαυτο ρωτάω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...