Προς το περιεχόμενο

Οδηγός επιλογής κατάλληλης ψύκτρας/κατάλληλου ανεμιστήρα


Sheogorath

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 4,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

δεν εχω θεμα...οκ οχι πανω απο 100.Ναι χωραει βρε συ,το R100 corsair εχω τι στο καλο :P

 

http://www.corsair.com/en-eu/carbide-series-100r-mid-tower-case

 

max 150mm λέει για το κουτί σου...αν θες να το ρισκάρεις XD εγω θα πρότεινα να μην το κάνεις γιατί μπορεί να βρίσκει.. πήγαινε σε κάτι λίγο μικρότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε δεν είναι και κανά τεράστιο. Αλλά αφού χωράει η Evo που είναι 159mm θα προτείνω μέχρι 160mm. Ποιες μνήμες έχεις;

http://www.e-shop.gr/kingston-khx1333c9d3b1-2g-2gb-hyperx-ddr3-blu-p-PER.552675 2x2gb

 

http://www.e-shop.gr...00-p-PER.549389  8gb

 

 sunolo 12gb

Ε δεν είναι και κανά τεράστιο. Αλλά αφού χωράει η Evo που είναι 159mm θα προτείνω μέχρι 160mm. Ποιες μνήμες έχεις;

http://www.e-shop.gr/kingston-khx1333c9d3b1-2g-2gb-hyperx-ddr3-blu-p-PER.552675 2x2gb

 

http://www.e-shop.gr...00-p-PER.549389  8gb

 

συνολο 12gb

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα , είμαι ανάμεσα στην H100i v2 , την Η115i , την Χ52 και την Χ62 ... Ξέρω ότι και τα 4 θα κρατήσουν τον 1700 σε χαμηλές θερμοκρασίες αλλά έχω μερικα πραγματακια που με βασανίζουν ...

 

1) όσο αναφορά τον θόρυβο , τα 280mm που έχουν 14αρια fans θα κάνει πιο λίγο θόρυβο ?

 

2) τα αξίζει τα 50 παραπάνω ευρώ η nzxt λόγω του πανέμορφου rgb ring ?

 

3) από την μια μου αρέσει πιο πολύ η nzxt αλλά από την άλλη πολλά κομμάτια που έχω ( συμπεριλαμβανομένων των fans ) είναι όλα corsair και θα ταίριαζε πιο πολύ όσο αναφορά την μαρκα ....

 

Βασανιζομαι μέρες τώρα για την επιλογή .. Ξέρω ότι μου αρέσει πιο πολύ απολες η Χ62 αλλά ξέρω επίσης ότι η Η100i θα μου κάνει και αυτή εύκολα την δουλειά μου ... Και έχουν 65 ευρώ διαφορά που δεν είναι λίγα και θα μπορούσα να τα επενδύσω αλλου ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θέλω να αλλάξω όλα τα fanάκια στο pc! 

Ο λόγος την αλλαγής είναι επειδή το κάθε ένα είναι διαφορετικό και παρόλο που δουλεύουν όλα στα 7v σταθερά, θα ήθελα pwm έλεγχο και προφανώς καλύτερη ψύξη στο εσωτερικό του κουτιού. (Είναι παλιά τα περισσότερα και δεν αποδίδουν καλά)

Διαθέτω ένα CM 690 II Advanced Black & White Edition  

με τις εξής θέσεις για ανεμιστήρες:

Front: 140 x 25mm white LED fan x 1 / 1200 RPM / 19dBA
Rear: 120mm fan x 1 / 1200 RPM / 17dBA
Top: 140x25mm fan x 1 / 1200 RPM / 19dBA (supports 120/140mm fan x 2)
Bottom: 120mm fan x 2 (optional)
 
Η ψύκτρα μου είναι η deepcool GAMER STORM - ASSASSIN με τα στοκ φανς και σκέφτομαι να αλλάξω το 120mm μπροστά φαν, ώστε να μπει ένα pwm και να βάλω ίσως και 3o fan για pull. 
 
Άρα μιλάμε για 
1x140 μπροστά
2x140 πάνω
2x120 κάτω 
1x120 πίσω και ίσως 2x120 για την ψύκτρα.
 
Επίσης σκέφτομαι να βάλω ακόμα ένα fan σε push διάταξη ανάμεσα στα 5.25" ώστε να δίνει ακόμα περισσότερο αέρα στην ψύκτρα. Τι λέτε γι΄αυτήν την σκέψη? 
 
Επειδή το κόστος είναι πρωταρχικός παράγοντας και μιλάμε για 3x140 και 3χ120 (+2x120) θα ήθελα μια οικονομική πρόταση.
Έχω δει τα arctic f12 120 pwm pst με την λογική να συνδεθούν τα 120άρια μεταξύ τους και τα 140άρια μαζί αντίστοιχα. 
Υπάρχει κάποια άλλη οικονομική παρόμοια πρόταση? Aς ανεβαίνει λίγο το κόστος δεν με πειράζει. 
 
Τέλος, όπως καταλάβατε με ενδιαφέρει ο θόρυβος αλλά και οι επιδόσεις. Δηλαδή σε idle θέλω όσο πιο αθόρυβο σύστημα, όταν loadάρει δεν με νοιάζει τόσο γιατί γίνεται σπάνια. 
 
CPU: intel 5960x, gpu μια απλή μόνο να βγάζει εικόνα (προς το παρών) 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα , είμαι ανάμεσα στην H100i v2 , την Η115i , την Χ52 και την Χ62 ... Ξέρω ότι και τα 4 θα κρατήσουν τον 1700 σε χαμηλές θερμοκρασίες αλλά έχω μερικα πραγματακια που με βασανίζουν ...

 

1) όσο αναφορά τον θόρυβο , τα 280mm που έχουν 14αρια fans θα κάνει πιο λίγο θόρυβο ?

 

2) τα αξίζει τα 50 παραπάνω ευρώ η nzxt λόγω του πανέμορφου rgb ring ?

 

3) από την μια μου αρέσει πιο πολύ η nzxt αλλά από την άλλη πολλά κομμάτια που έχω ( συμπεριλαμβανομένων των fans ) είναι όλα corsair και θα ταίριαζε πιο πολύ όσο αναφορά την μαρκα ....

 

Βασανιζομαι μέρες τώρα για την επιλογή .. Ξέρω ότι μου αρέσει πιο πολύ απολες η Χ62 αλλά ξέρω επίσης ότι η Η100i θα μου κάνει και αυτή εύκολα την δουλειά μου ... Και έχουν 65 ευρώ διαφορά που δεν είναι λίγα και θα μπορούσα να τα επενδύσω αλλου ...

Φασαρια θα εχεις και με τα 14αρια και με τα 12αρια εκτος αν τα βαλεις να δουλευουν σε χαμηλες στροφες. Εγω θα επαιρνα την h100i και με τα υπολοιπα λεφτα θα κοιταγα να βρω τα πιο ησυχα και αποδοτικα fans.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φασαρια θα εχεις και με τα 14αρια και με τα 12αρια εκτος αν τα βαλεις να δουλευουν σε χαμηλες στροφες. Εγω θα επαιρνα την h100i και με τα υπολοιπα λεφτα θα κοιταγα να βρω τα πιο ησυχα και αποδοτικα fans.

Έχω ήδη 2 corsair sp120 , 2 af 120 , 2 sp140 και 2 af 140 ( μεγάλη ιστορία ) από φανακια δλδ έχω πάρα πολλά .. Έτσι θα μπει οποία και να πάρω push/pull σε χαμηλές στροφές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ήδη 2 corsair sp120 , 2 af 120 , 2 sp140 και 2 af 140 ( μεγάλη ιστορία ) από φανακια δλδ έχω πάρα πολλά .. Έτσι θα μπει οποία και να πάρω push/pull σε χαμηλές στροφές

Ε τοτε μενει μονο το αισθητικο κομματι και το κομματι της συμβατοτητας, η h100i ερχεται με am4 bracket?

 

Δεν ξερω αν σε ενδιαφερει και αυτη εδω

https://www.skroutz.gr/s/12550143/EVGA-CLC-280-Liquid.html

 

Εγω την πηρα γυρω στα 125 ευρω με μεταφορικα απο amazon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την strix , παίρνει και am3 . Όπως το είπες είναι , μόνο το αισθητικό κομμάτι σε σχέση με το κόστος ... Αλήθεια βασανιζομαι πολύ καιρό με αυτό ... corsair themed ή το πανέμορφο rgb ring ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την strix , παίρνει και am3 . Όπως το είπες είναι , μόνο το αισθητικό κομμάτι σε σχέση με το κόστος ... Αλήθεια βασανιζομαι πολύ καιρό με αυτό ... corsair themed ή το πανέμορφο rgb ring ?

Εγω να σου πω την αληθεια δεν θα τα εδινα τα 65 ευρω μιας και δεν μου πολυαρεσουν τα rgb αλλα αν το γουσταρεις go for it...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω να σου πω την αληθεια δεν θα τα εδινα τα 65 ευρω μιας και δεν μου πολυαρεσουν τα rgb αλλα αν το γουσταρεις go for it...

Ξέρω είμαι λίγο καγκουρας με τα rgb ... Με κόλλησε ο linus :P Σκέφτομαι ότι αν πάρω την corsair να κάνω mod το rgb της wraith spire επάνω :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα , είμαι ανάμεσα στην H100i v2 , την Η115i , την Χ52 και την Χ62 ... Ξέρω ότι και τα 4 θα κρατήσουν τον 1700 σε χαμηλές θερμοκρασίες αλλά έχω μερικα πραγματακια που με βασανίζουν ...

 

1) όσο αναφορά τον θόρυβο , τα 280mm που έχουν 14αρια fans θα κάνει πιο λίγο θόρυβο ?

 

2) τα αξίζει τα 50 παραπάνω ευρώ η nzxt λόγω του πανέμορφου rgb ring ?

 

3) από την μια μου αρέσει πιο πολύ η nzxt αλλά από την άλλη πολλά κομμάτια που έχω ( συμπεριλαμβανομένων των fans ) είναι όλα corsair και θα ταίριαζε πιο πολύ όσο αναφορά την μαρκα ....

 

Βασανιζομαι μέρες τώρα για την επιλογή .. Ξέρω ότι μου αρέσει πιο πολύ απολες η Χ62 αλλά ξέρω επίσης ότι η Η100i θα μου κάνει και αυτή εύκολα την δουλειά μου ... Και έχουν 65 ευρώ διαφορά που δεν είναι λίγα και θα μπορούσα να τα επενδύσω αλλου ...

NZXT σαφώς πιο αθόρυβες από corsair.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω λιγο βοηθεια με την αγορα μιας AIO watercooler . Στο προηγουμενο ποστ κατεληξα στην NZXT ... Tωρα θελω να μιλησω οσο αναφορα το μεγεθος ..

 

Λοιπον εχω 5 συνολο φανακια 2 140αρια βαζουν και 3 120αρια βγαζουν .. Η ΑΙΟ θα μπει μπροστα ως intake με 4 φανακια σε push/pull ωστε να μην κοψω πολυ το airflow και φυσικα να μενει δροσερος ο 1700 ...Πρεπει να ληφθει υποψιν το ποσο αερα θα κοβει και το ψυγειο ...

Αρα ?

 

1) Χ52 με 4x120 αρια να βαζουν και 2x140 1x120 να βγαζουν

 

2) Χ62 με 4x140 αρια να βαζουν και 3x120 να βγαζουν

 

ΥΓ. Ξέρω ότι το push/pull μπορεί να μην χρειάζεται αλλά λόγω rgb που θέλω να φαίνεται στο πίσω μέρος του ψυγείου θα μπει έτσι και αλλιώς με 4 fans

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...