Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με corrupted filesystem


jim_p

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είχα πάθει και εγώ ένα ωραιότατο corruption στον ssd (περίπου στον 1 χρόνο λειτουργίας), και υποθέτω (γιατί δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο, δεν έχω κάποια άλλη ένδειξη για το τι έγινε) ότι έπεσα πάνω σε δυσλειτουργία της παραμέτρου discard στο fstab. Δες εδώ:

https://wiki.archlinux.org/index.php/Solid_State_Drives#TRIM

και διάβασε το κόκκινο πλαίσιο λίγο παρακάτω. Δυστυχώς όταν είχα εγκαταστήσει το Arch σε αυτό τον δίσκο δεν υπήρχε η προειδοποίηση και έτσι είχα βάλει το discard (και επίσης ο δίσκος μου είναι Samsung, που φαίνεται ότι την πάθαιναν από αυτό). Τώρα διάλεξα την πρώτη λύση για trim και ελπίζω να μην την ξαναπάθω. Φυσικά όλα τα διαγνωστικά δείχνουν ότι ο δίσκος είναι μια χαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω και γω τι μου εχει κανει ο ssd στο desktop 2 φορες μεχρι τωρα (τον εχω 3 χρονια νομιζω)

 

Εκει που ειναι ολα καλα ξαφνικα δε δουλευει τιποτα. Οτι και να παω να εκτελεσω μου δινει io error. Κανοντας hard reset και reboot βγαζει boot error...

 

Πρεπει να του βγαλω τα καλωδια, να κανω ενα τσιγαρο και τον ξαναβαλω. Μετα παιζει. 95% υγεια λεει το προγραμμα του (ssd guru).

 

Λετε να ειναι το discard που εχω στο fstab?

 

Ειχα και γω παλιοτερα στιγμη που επεσαν χριστοπαναγιες

 

http://www.insomnia.gr/topic/346274-%CE%B5%CF%83%CE%B2%CE%B7%CF%83%CE%B5-%CE%BF%CE%BB%CE%BF-%CF%84%CE%BF-home%CF%87%CF%81%CE%B7%CF%83%CF%84%CE%B7-%CE%BC%CE%BF%CE%BD%CE%BF-%CF%84%CE%BF%CF%85/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νεο πληγμα! Δεν μπορω να βαλω την παλια καλη opera 12.x επειδη θελει κατι βιβλιοθηκες του gstreamer 0.10 που βγηκαν απο το repo αρχες Απριλιου! Γιατι θελω την παλια opera? Επειδη: α) speed dial με την εννοια που το καθιερωσε καποτε η opera κια οχι σαπια κουτακια με το τι επισκεπτομαι συχνοτερα, β) καταναλωση μνημης περιπου στο 1/3 των αλλων mainstream browsers και γ) η σημερινη opera εχει αθλιο rendering γραμματοσειρων απο τοτε που η 36 (ή η 37) ηταν ακομα στο developer channel και δεν φτιαχνεται ουτε με infinality!

 

O pcmanfm δεν βλεπει δικτυο και δεν εχει και καδο. Οταν δωσω στην address bar network://, smb:// ή trash:// μου λεει οτι δεν υποστηριζεται η ταδε λειτουργια. Εχω το gvfs εγκατεστημενο, αρα θα επρεπε να εχω trash://, και το samba-common, οποτε θα επρεπε να εχω και τα αλλα 2 πρωτοκολλα.

Αν δεν δει δικτυο, δεν μπορω να παρω οτι εχω κανει backup κατα καιρους στο μπρικι, που ειναι μεν λιγα αλλα ειναι σημαντικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...

Ανασυρω το θεμα μου γιατι παραλιγο να την ξαναπαθω σημερα.

Αυτη τη φορα ο ff ηταν το κυριως προγραμμα που δουλευα εκεινη τη στιγμη, με 4-5 βαριες καρτελες, και ο mpv επαιζε μουσικη στο background. Κολλησανε ξανα τα παντα, και το ποντικι μαζι, αλλα αυτη τη φορα κρατηθηκα και δεν εκανα hard reset αλλα reisub. Στην επομενη εκκινηση εβγαλε οτι διορθωσε 6-7 πραγματα στο ext4 partition αλλα ξεκινησε κανονικοτατα.
Επειδη δεν εχω swap απο τοτε που εβαλα τον ssd, σκεφτομαι να βαλω στο fstab αυτο που ειχα στον παλιο σκληρο, μιας και τον εχω ακομα πανω. Οποτε, ειναι αυτη η γραμμη σωστη για το fstab?

/dev/sdb3       none            swap    defaults        0       0[/CODE]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/8/2019 στις 11:41 ΠΜ, jim_p είπε

Ανασυρω το θεμα μου γιατι παραλιγο να την ξαναπαθω σημερα.

Αυτη τη φορα ο ff ηταν το κυριως προγραμμα που δουλευα εκεινη τη στιγμη, με 4-5 βαριες καρτελες, και ο mpv επαιζε μουσικη στο background. Κολλησανε ξανα τα παντα, και το ποντικι μαζι, αλλα αυτη τη φορα κρατηθηκα και δεν εκανα hard reset αλλα reisub. Στην επομενη εκκινηση εβγαλε οτι διορθωσε 6-7 πραγματα στο ext4 partition αλλα ξεκινησε κανονικοτατα.
Επειδη δεν εχω swap απο τοτε που εβαλα τον ssd, σκεφτομαι να βαλω στο fstab αυτο που ειχα στον παλιο σκληρο, μιας και τον εχω ακομα πανω. Οποτε, ειναι αυτη η γραμμη σωστη για το fstab?


/dev/sdb3       none            swap    defaults        0       0[/CODE]

ναι έτσι είναι δες και εδώ στο δικό μου

απλά το swap είναι αυτόνομο

δεχέται τιμές δες swapiness αναλόγως τη διανομή παίζεις

 

s.png

swap.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...