Προς το περιεχόμενο

Παλιο laptop + linux


tseleki

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα!!

Εχω ένα παλιο μηχανακι .....το Compag nx7010  έχει επάνω win  xp pro και λειτουργεί αρκετά σωστα θα έλεγα. Αλλά θέλω να του περασω το linux mind για να αρχίσω να γνωρίζω αυτο το λειτοργικό αλλά δεν τα κατφερνω να κανω την εγκατασταση επειδη μπουταροντας απο cd μου εμφανιζει το λογοτυπο του linux mint και πατωντας enter μου εμφανιζει εναν πίνακα για να επιλεξω τι θελω να γίνει. Ελα όμως που στην περίπτωση του start linux mint δεν κάνει τίποτα αλλά και στην περίπτωση της δευτερης επιλογής που ειναι για εικονικη εγκατασταση ξεκινα την προσπαθεια και μετα μου γραφει κατι ακατακαβιστικα για kernel και gnu νομιζω. Το θέμα ειναι ότι δεν μπορω να κάνω εγκατασταση και θα εκτιμουσα οποιαδήποτε βοηθεια-κατεθυνση μου δώσετε. Το laptop έχει επεξεργαστη cetrino (pentium M) με 1,2 ram.

Και αν υπάρχει κάποιος από Θεσσαλονικη και μπορεί να με βοηθήσει καλοδεχούμενος και κερνάω και τσίπουρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά είναι επειδή ο επεξεργαστής δεν έχει pae

https://www.linuxmint.com/rel_qiana_cinnamon.php

 

 

Booting with non-PAE CPUs
To boot Linux Mint 17 on non-PAE CPUs, please append "forcepae" to your boot arguments. At the boot menu of the live DVD/USB, press Tab to edit the boot arguments and add "forcepae" at the end of the line.

οπότε βάλε την εντολή nopae,όπως περιγράφετε στης σελίδες και θα είσαι μια χαρά.

 

Δες και τα lubuntu και για πάρα πολύ ελαφρύ το warry puppy

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry για το spamming, μιας και εχω και γω ενα netbook με σπασμενη οθονη,παρατημενο τι linux να του περασω;;

http://support.hp.com/us-en/document/c02577843

αυτος ειναι!

αν καταφερω να τα βαλω βεβαια λογω της οθονης!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry για το spamming, μιας και εχω και γω ενα netbook με σπασμενη οθονη,παρατημενο τι linux να του περασω;;

http://support.hp.com/us-en/document/c02577843

αυτος ειναι!

αν καταφερω να τα βαλω βεβαια λογω της οθονης!

είχα ένα σύστημά με ακριβός τα ίδια χαρακτηριστικά και δούλεψε με hackintosh OS X Mountain Lion γιατί δεν δοκιμάζεις ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά είναι επειδή ο επεξεργαστής δεν έχει pae

https://www.linuxmint.com/rel_qiana_cinnamon.php

οπότε βάλε την εντολή nopae,όπως περιγράφετε στης σελίδες και θα είσαι μια χαρά.

 

Δες και τα lubuntu και για πάρα πολύ ελαφρύ το warry puppy

Ευχαριστώ φίλε μου για την απάντηση, αλλα θα το παρατησω θα συνεχισω με XP. Δεν έχω τις γνωσεις για να τα κάνω αυτα που λέει αν και δεν πολυκαταλαβα επειδη δεν ξερω και καλα αγγλικα. Δεν πειραζει αλλά ειναι κρίμα να μην μπορει κάποιος που δεν εχει πολλες γνωσεις να ειναι αναγκασμενος να παραμενει σε Windows επειδη ειναι πιο ευκολη η εγκατασταση τους. Μάλλον γι΄αυτό κυριαρχεί η microsoft. Και με αυτόν τον επεξεργαστη και με 1,2 μνημη μια χαρα τα πάει τα ΧΡ αλλά έλεγα να δοκιμασω την εμπειρια του λίνουξ  Παρεπιπτόντως με το lubuntu  τα ιδια......... μου βγαζει το ιδιο error!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είχα ένα σύστημά με ακριβός τα ίδια χαρακτηριστικά και δούλεψε με hackintosh OS X Mountain Lion γιατί δεν δοκιμάζεις ?

Ευχαριστω Ziaba! Θα το προσπαθησω!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ φίλε μου για την απάντηση, αλλα θα το παρατησω θα συνεχισω με XP. Δεν έχω τις γνωσεις για να τα κάνω αυτα που λέει αν και δεν πολυκαταλαβα επειδη δεν ξερω και καλα αγγλικα. 

Το μόνο που έχεις να κάνεις είναι στον αρχικό πίνακα που είναι για να επιλέξεις τι θέλεις να γίνει, να πατήσεις το tab (αριστερά δίπλα από το q και πάνω από αυτό που τα κάνει όλα κεφαλαία) θα σου βγάλει ένα μακρινάρη και απλά θα πας στο τέλος και θα πληκτρολογίσεις forcepae.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο που έχεις να κάνεις είναι στον αρχικό πίνακα που είναι για να επιλέξεις τι θέλεις να γίνει, να πατήσεις το tab (αριστερά δίπλα από το q και πάνω από αυτό που τα κάνει όλα κεφαλαία) θα σου βγάλει ένα μακρινάρη και απλά θα πας στο τέλος και θα πληκτρολογίσεις forcepae

 

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου τα καταφερα με το forcepae  το μπερδεμα ήταν ότι εμενα δεν μου έβγαζε μακρυναρι αλλά στην ουσια 2 σειρες με διάφορα casper ktl. και στο τελος ειχε 2 παυλες.Οταν τελικα εσβησα τις παυλες και αφησα κενο και εγραψα την μαγικη λέξη ξεκινησε και τρεχω τωρα την δοκιμαστικη και στην πορεία θα κανω την τελικη εγκατασταση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πιο καλά απότελέσματα στη γραμμή εκείνη , το μακρυνάρι με τα casper tararalom , μη σβήσεις τις δυο παυλες αλλά γράψε fοrcepae πριν και μετά από αυτές αφήνοντας ένα κενο δηλαδη έτσι:

 

 

από

casper init tralalilarom...... quiet splash

 

να γίνει

 

casper init tralalilarom...... quiet splash  forcepae -- forcepae

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...