Προς το περιεχόμενο

Ερωτήσεις σχετικές με Case Modding.


Νυσταγμένος

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαζη ερωτηση αλλα απο που θα αγορασω plexiglass?

Σε ποια περιοχή είσαι;

Αυτό που έλεγα για μονοκόμματο χωρίς κόψιμο επιτυγχάνεται άν θες να ασχοληθείς έτσι

https://linustechtips.com/main/topic/131395-best-method-for-a-psu-cover/?do=findComment&comment=1752803

 

Όλα χρειάζονται τα κατάλληλα εργαλεία οπότε και αυτό είναι ρίσκο.

Το πάχος του plexi που χρησιμοποίησα στο δικό μου ήταν 3 χιλιοστά.

Σου βάζω μια photo για να σε βοηθήσει με τα προαιρετικά κοψίματα ως εξής

 

Α) Για να φεύγουν τα καλώδια απο τη μητρική απευθείας θα μετρήσεις που θα γίνει το κόψιμο και το δόντι που έκανα για το δικό μου ήταν 2cm μέσα, μπορείς και παραπάνω για να γλιτώσεις την κούρμπα που θα κάνουν.

 

Β) Πάλι δόντι για να είναι ομοιόμορφο και να μη φαίνεται κομμάτι απο το psu πριν ξεκινήσουν οι υποδοχές του κουτιού.

 

Γ) Άν και εφόσον θες να φεύγει απευθείας κάτω το καλώδιο της Gpu βλέπε phanteks.

 

post-182716-0-18882800-1474794782_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 632
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Radiohead ιλιον μενω και δυστυχως απο εργαλεια δεν εχω τιποτε χρησιμο για το project αυτο. Γι αυτο στην αρχη ειχα ψαχτει για αλουμινενιο μιας και οπως ειπα βρηκα στρατζα εδω κοντα. Να λυγισω μονος μου πλεξιγκλας δεν παιζει δυστυχως.

 

Σκεφτηκα κατι λιγο κουλο και πειτε μου αν γινεται...αν τελικα δεν πηγαινα ουτε με πλεξι ουτε με αλουμινιο και το εκανα ξυλινο (με τη βοηθεια του μαραγκου που βριακεται στη γειτονια) κοβωντας και κολλωντας 2 ξυλινα κομματια; θα μπορουσα μετα πχ να του κολλαγα ενα ματ μαυρο αυτοκολλητο απο πανω; η θα δειχνει ασχημο; γιατι αν παω σε αλουμινενιο η πλεξι θα πρεπει να μου το κοψουν αυτοι και να το λυγισουν και δεν ξερω απο θεμα κοστους πως θα ειναι.

 

Σορρυ αν σας ζαλισα, ασχετος γαρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δέν έχω ιδέα απο Αθήνα ξέρω οτι σε praktiker και leroy έχει. Το κόψιμο εφόσον δεν παίζει dremel το κάνεις με φθηνό κόπτη γυαλιού https://www.skroutz.gr/c/958/penses-koftes.html?keyphrase=%CE%BA%CE%BF%CF%86%CF%84%CE%B5%CF%82+%CE%B3%CF%85%CE%B1%CE%BB%CE%B9%CE%BF%CF%85&order_by=pricevat&order_dir=asc πολλές φορές στο ίδιο σημείο δες διαδικασία https://www.youtube.com/watch?v=AsBrJRNvdyA

 

Για να στο κάνουν έτοιμο σίγουρα θα είναι καλύτερο και πάτα χρυσό οδηγό ή vrisko περιοχή με αναζήτηση ακρυλικά επιγραφές. Δεν είναι κακό να ρωτήσεις απο περιέργεια.

Ξύλο λες ε; :huh:

Τι να σου πώ με κόντρα πλακέ θαλλάσης ίσως αλλα το αυτοκόλλητο όπως στο plexi δεν θα κάτσει και στάνταρ θα σου κάνει φουσκώματα. Λεπτό και γυαλιστερό σαν μελαμίνη με μικρό πάχος δεν πάει κάπου το μυαλό μου ίσως σου δώσει αυτός καμμια ιδέα.

 

edit

http://www.vrisko.gr/search/%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%AD%CF%82/%CE%8A%CE%BB%CE%B9%CE%BF%CE%BD-%CE%91%CE%A4%CE%A4%CE%99%CE%9A%CE%97%CE%A3/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια. Πρωτα ο θεος αυριο θα παρω σβαρνα τα μαγαζια να ρωτησω κλπ. Πλεξιγκλας με ενα απλο ματ μαυρο αυτοκολλητο φαινεται ως η πιο ευκολη και γρηγορη διαδικασια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια. Πρωτα ο θεος αυριο θα παρω σβαρνα τα μαγαζια να ρωτησω κλπ. Πλεξιγκλας με ενα απλο ματ μαυρο αυτοκολλητο φαινεται ως η πιο ευκολη και γρηγορη διαδικασια

Έτσι. Βάλε και κανένα logo αν θές αυτοί με τo corel θα στα κάνουν μπαμ μπαμ βάζεις άλλο χρώμα στην κάτω πλευρά του plexi και στην επάνω μαύρο mat που θες ωστέ εκεί που είναι το logo κομμένο ή κάποιο σχέδιο που θες να φαίνεται το δεύτερο χρώμα.

Δες τι έκανα για να καταλάβεις τι εννοώ 

πάνω πλευρά

 

post-182716-0-81169200-1474802238_thumb.jpg

 

κάτω πλευρά

 

post-182716-0-41661500-1474802271_thumb.jpg

 

 

Επιλογές έχεις πολλές αλλα όλα εξαρτώνται απο το budget

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελειο! Θα δω τι θα κανω στο θεμα σχεδιου γιατι προσπαθω να δωσω οσο το δυνατον λιγοτερα μιας και μαζευω για να αναβαθμισω τη σαπιλ....το συστημα της υπογραφης :) θα ανεβασω φωτο με το αποτελεσμα. Και παλι ευχαριστω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελειωσα! Και βγηκε πολυ πιο ομορφο απ οτι περιμενα, αν και δεν ελλειψαν οι αναποδιες :)

 

Ξεκινησα ψαχνοντας για πλεξι αλλα θελανε 20€ μονο για το κοψιμο - λυγισμα. Οποτε παρατησα την ιδεα αυτη και πηγα σε στρατζα. Χρειαστηκε να κοψω λιγο τα drive bays για να μπορεσει να χωρεσει το shroud αλλα τελικα ολα σουπερ. Παραθετω φωτογραφιες:

 

 Κοψιμο των drive bays

 

 

VjAnthD.jpg

 

 

 

 Ολη η μακαροναδα πριν την τοποθετηση του shroud

 

 

x7euLup.jpg

 

 

 

Kαι η μακαροναδα μετα την τοποθετηση του shroud

 

 

HeflKMq.jpg

yEYObHe.jpg

 

 

 

δεν ξεχασα να κοψω τις τρυπες απλα ως κλασσικος ψυχαναγκαστικος περιμενω πρωτα να μαζεψω χρηματα να κανω την αναβαθμιση που θελω (cpu, μητρικη, μνημες & καρτα γραφικων) και μετα θα κανω τρυπες ακριβως εκει που πρεπει :P

 

To shroud δειχνει λιγο στραβο αλλα αυτο συμβαινει γιατι θελουν λιγο παραπανω πελεκημα τα drive bays γιατι βρισκει. Καποια στιγμη που δε θα βαριεμαι θα βρω χρονο θα το κανω.

Μολις επισης βρω μια σωστη φωτογραφικη μηχανη και οχι τη σαπια καμερα του Lumia θα ανεβασω και φωτο με κλειστο το πλαινο.

 

edit: οριστε

 

 

ZMerjtp.jpg

1Jwn6ll.jpg

rMnWF6l.jpg

 

 

^ τις τροφοδοσιες για την καρτα γραφικων τις εχω αφησει να πεφτουν μαραμενες μεχρι να κανω την αναβαθμιση.

 

Και παλι σας ευχαριστω παρα πολυ ολους για τη βοηθεια και τις συμβουλες σας :)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελειωσα! Και βγηκε πολυ πιο ομορφο απ οτι περιμενα, αν και δεν ελλειψαν οι αναποδιες :)

 

Ξεκινησα ψαχνοντας για πλεξι αλλα θελανε 20€ μονο για το κοψιμο - λυγισμα. Οποτε παρατησα την ιδεα αυτη και πηγα σε στρατζα. Χρειαστηκε να κοψω λιγο τα drive bays για να μπορεσει να χωρεσει το shroud αλλα τελικα ολα σουπερ. Παραθετω φωτογραφιες:

 

 Κοψιμο των drive bays

 

 

VjAnthD.jpg

[/]

 

 Ολη η μακαροναδα πριν την τοποθετηση του shroud

 

 

x7euLup.jpg

 

 

 

Kαι η μακαροναδα μετα την τοποθετηση του shroud

 

 

HeflKMq.jpg

yEYObHe.jpg

 

 

 

δεν ξεχασα να κοψω τις τρυπες απλα ως κλασσικος ψυχαναγκαστικος περιμενω πρωτα να μαζεψω χρηματα να κανω την αναβαθμιση που θελω (cpu, μητρικη, μνημες & καρτα γραφικων) και μετα θα κανω τρυπες ακριβως εκει που πρεπει :P

 

To shroud δειχνει λιγο στραβο αλλα αυτο συμβαινει γιατι θελουν λιγο παραπανω πελεκημα τα drive bays γιατι βρισκει. Καποια στιγμη που δε θα βαριεμαι θα βρω χρονο θα το κανω.

Μολις επισης βρω μια σωστη φωτογραφικη μηχανη και οχι τη σαπια καμερα του Lumia θα ανεβασω και φωτο με κλειστο το πλαινο.

 

Και παλι σας ευχαριστω παρα πολυ ολους για τη βοηθεια και τις συμβουλες σας :)

Εύγε!

Αυτοκόλλητο ή βάψιμο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελειωσα! Και βγηκε πολυ πιο ομορφο απ οτι περιμενα, αν και δεν ελλειψαν οι αναποδιες :)

 

Ξεκινησα ψαχνοντας για πλεξι αλλα θελανε 20€ μονο για το κοψιμο - λυγισμα. Οποτε παρατησα την ιδεα αυτη και πηγα σε στρατζα. Χρειαστηκε να κοψω λιγο τα drive bays για να μπορεσει να χωρεσει το shroud αλλα τελικα ολα σουπερ. Παραθετω φωτογραφιες:

 

 Κοψιμο των drive bays

 

 

VjAnthD.jpg

 

 

 

 Ολη η μακαροναδα πριν την τοποθετηση του shroud

 

 

x7euLup.jpg

 

 

 

Kαι η μακαροναδα μετα την τοποθετηση του shroud

 

 

HeflKMq.jpg

yEYObHe.jpg

 

 

 

δεν ξεχασα να κοψω τις τρυπες απλα ως κλασσικος ψυχαναγκαστικος περιμενω πρωτα να μαζεψω χρηματα να κανω την αναβαθμιση που θελω (cpu, μητρικη, μνημες & καρτα γραφικων) και μετα θα κανω τρυπες ακριβως εκει που πρεπει :P

 

To shroud δειχνει λιγο στραβο αλλα αυτο συμβαινει γιατι θελουν λιγο παραπανω πελεκημα τα drive bays γιατι βρισκει. Καποια στιγμη που δε θα βαριεμαι θα βρω χρονο θα το κανω.

Μολις επισης βρω μια σωστη φωτογραφικη μηχανη και οχι τη σαπια καμερα του Lumia θα ανεβασω και φωτο με κλειστο το πλαινο.

 

edit: οριστε

 

 

ZMerjtp.jpg

1Jwn6ll.jpg

rMnWF6l.jpg

 

 

^ τις τροφοδοσιες για την καρτα γραφικων τις εχω αφησει να πεφτουν μαραμενες μεχρι να κανω την αναβαθμιση.

 

Και παλι σας ευχαριστω παρα πολυ ολους για τη βοηθεια και τις συμβουλες σας :)

Τετοια να βλεπω και να ακουω για να χαιρομαι για το θεμα που ανοιξα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηρα λιγο χαρτονι και εκανα τις πρωτες δοκιμες για την καλυπτρα, ενα σχεδιο λιγο ασυνιθιστο αλλα μου αρεσει τι λετε??

 

14466408_1226805664038051_562839474_o.jp

 

14488860_1226805667371384_1176451957_o.j

Καλο ωραι φαινεται.CM haf βλεπω ή μου φαινεται??
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...