Προς το περιεχόμενο

Ερωτήσεις σχετικές με Case Modding.


Νυσταγμένος

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το επομενο project ;20160219152256_thermaltake_core_x71.jpg

Εγω θα σου ελεγα απλα να περιμενεςι τους kabylake μιας και κοιτας σε intel πλευρα μιας και θα ειναι πιο καινουργια πλατφορμα Z270...Οι skylake βρισκονται στο τελος της ζωης τους και σε λιγο καιρο ανακοινωνονται οι 7700Κ & 7600Κ ... για κανεναν λογο δεν θα εφτιαχνα νεο pc τωρα και σε δυο μηνες να ερχεται καινουργια σειρα!Ναι το ξερω δεν θα εχουν τρελες διαφορες αλλα δεν θα παυει να ειναι οτι πιο top θα υπαρχει στην αγορα και με φυσικα ακομα καλυτερο ipc αν κοιτας για gaming καταστασεις...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 632
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ρωτα τον albilosha εκεινος κανει παντα κατι :P

Μπάαα τίποτα πλέον απο μένα.Τον χώρο τον έκανα όπως ήθελα.Μία gpu μένει μόνο αφού έκανα τη μαλακία και έδωσα την 970.

Άντε κάνα μερεμέτι μικρό,τίποτα άλλο.

 

Γενικά έχει αλλάξει η νοοτροπία μου στο pc.Όπως είπα και στον Κώστα έχουν φύγει πολλά χρήματα τα τελευταία 2 χρόνια και δεν αξίζει.

Πλέον όταν πια παλιώσει το υπάρχον μηχάνημα έχω στόχο ένα pc που να έχει μόνο τα βασικά σε ένα μικρό κουτί να το κρύβω τελείως απο το γραφείο.

Άσχετο με το θέμα απλά επειδή το συζήτησα με τον Κώστα,πιστεύω πως φεύγουν άσκοπα πολλά χρήματα στο pc σε parts που δεν προσφέρουν απόδοση.

Πρόσφατα έφτιαξα ένα  pc φίλου που ναι μέν έχει φτηνά parts(περαν cpu/gpu) αλλά είναι καλύτερο απο το δικό μου pc.

Τι εννοώ με όλα αυτά.Κουτιά πανάκριβα που δεν δίνουν κάτι έξτρα πέραν ομορφιάς,χώρου και ίσως? airflow,

Υδρόψυξη, τα οφέλη της σε σχέση τιμής απόδοσης overclock είναι αίσχος.

Πανάκριβα τροφοδοτικά gold , platinum απο 800-1000W σε συστήματα με μια κάρτα γραφικών.

Ζ μητρικές.

Dedicated sleeved καλώδια(πχ Corsair που κάνουν 100 ευρώ.)

Overclocked rams πχ Dominator που έχουν διπλάσια τιμή απο φτηνές ίδιας χωριτηκότητας.

Είναι και τα αξεσουάρ όπως ποντίκι,πληκτρολόγιο κλπ κλπ κλπ που τι να πώ.

Αν έκανα σήμερα ένα σύστημα θα διάλεγα άνετα να πάρω ένα κουτί τον 30 ευρώ με μια Η110 mobo , 16gb kingston , 550-600W 80+ bronze psu , i5 6500 / i7 6700 , 1TB HDD και να έχω και 200-250 κατοστάρικα στη τσέπη για gpu

παρά

Super κουτί 80-100 ευρώ , Z170 , 16gb dominators , 800W gold psu , 6600K / 6700K , SSD's , υδρόψυξη ή ακριβή αερόψυξη.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπάαα τίποτα πλέον απο μένα.Τον χώρο τον έκανα όπως ήθελα.Μία gpu μένει μόνο αφού έκανα τη μαλακία και έδωσα την 970.

Άντε κάνα μερεμέτι μικρό,τίποτα άλλο.

 

Γενικά έχει αλλάξει η νοοτροπία μου στο pc.Όπως είπα και στον Κώστα έχουν φύγει πολλά χρήματα τα τελευταία 2 χρόνια και δεν αξίζει.

Πλέον όταν πια παλιώσει το υπάρχον μηχάνημα έχω στόχο ένα pc που να έχει μόνο τα βασικά σε ένα μικρό κουτί να το κρύβω τελείως απο το γραφείο.

Άσχετο με το θέμα απλά επειδή το συζήτησα με τον Κώστα,πιστεύω πως φεύγουν άσκοπα πολλά χρήματα στο pc σε parts που δεν προσφέρουν απόδοση.

Πρόσφατα έφτιαξα ένα  pc φίλου που ναι μέν έχει φτηνά parts(περαν cpu/gpu) αλλά είναι καλύτερο απο το δικό μου pc.

Τι εννοώ με όλα αυτά.Κουτιά πανάκριβα που δεν δίνουν κάτι έξτρα πέραν ομορφιάς,χώρου και ίσως? airflow,

Υδρόψυξη, τα οφέλη της σε σχέση τιμής απόδοσης overclock είναι αίσχος.

Πανάκριβα τροφοδοτικά gold , platinum απο 800-1000W σε συστήματα με μια κάρτα γραφικών.

Ζ μητρικές.

Dedicated sleeved καλώδια(πχ Corsair που κάνουν 100 ευρώ.)

Overclocked rams πχ Dominator που έχουν διπλάσια τιμή απο φτηνές ίδιας χωριτηκότητας.

Είναι και τα αξεσουάρ όπως ποντίκι,πληκτρολόγιο κλπ κλπ κλπ που τι να πώ.

Αν έκανα σήμερα ένα σύστημα θα διάλεγα άνετα να πάρω ένα κουτί τον 30 ευρώ με μια Η110 mobo , 16gb kingston , 550-600W 80+ bronze psu , i5 6500 / i7 6700 , 1TB HDD και να έχω και 200-250 κατοστάρικα στη τσέπη για gpu

παρά

Super κουτί 80-100 ευρώ , Z170 , 16gb dominators , 800W gold psu , 6600K / 6700K , SSD's , υδρόψυξη ή ακριβή αερόψυξη.

 

Αδερφέ συμφωνούμε, αλλα το λέμε αφού το κάναμε και το γουστάραμε.

 

Y.Γ.: Θα άλλαζα το h110 με b150 Μή το χ€$ουμε κιόλας :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω θεωρω οτι ολα τα πραγαματ εχουν βγει γ καποιο σκοπο τωρα αν το καταναλοτικο κοινο θελει να χαλαει τα λεφτα ασκοπα στο να φτιαχνει ακριβα pc ας φτιαχνει εγω ειμαι της αποψης πως τα λεφτα π βαζει ο καθενας γ να φτιαξει pc τα βαζει γ να καλυψει της αναγκες του αυτο δεν σημαινει ομως οτι και ενα pc τον 400-500 ευρω δν κανει την δουλεια του θεωρω πως την κανει το θεμα ειναι το πως να μπορουμε να διαχειριζομαστε τα λεφτα μας εν μεσω κρισης .Το μονο ασχημομπ βλεπω εδω μεσα απο μερικους ειναι με το που βγενει νεο σοκετ να πηγαινουν και να περνουν το νεο θεωρω πως ειναι κοροιδια γτ οταν φτιαχνεις ενα pc ftiaxneis ενα pc γ περιπου 6-7χρονια και οχι να πηγαινεις στα δυο χρονια και να περνεις αλλα parts περιορεξεος κολοκυθοπητα ....αυτα  απο εμενα albiliosha

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπα κατσε ρε ποιο τελος τους ουτε χρονο δεν εχουν κλεισει μην λεμε βλακιες και μην γινομαστε προβατα να περνουμε οτι τελευταιο ......οπως οι devil canyon θεωρουνταν haswell refresh ετσι και οι kaby lake ειναι skylake refresh .....αυτο που αξιζει ειναι το Cannonlake που ειναι το TOCK γιατι θα κατεβουμε στα 10nm και,και,,,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δές καλύτερα και μην περιμένεις tock μιας και οι cannonlake & cofeelake θα είναι και αυτοί στα ίδια nm , δηλαδή στα 14nm..

http://www.insomnia.gr/topic/621526-%CF%83%CF%84%CE%B1-%CF%84%CE%AD%CE%BB%CE%B7-%CF%84%CE%BF%CF%85-2018-%CE%BF%CE%B9-%CE%B5%CF%80%CE%B5%CE%BE%CE%B5%CF%81%CE%B3%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%AD%CF%82-coffee-lake-%CF%84%CE%B7%CF%82-intel-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%83%CF%84%CE%B1-7nm-%CE%B1%CF%80/

Τώρα από εκεί και πέρα έγω την άποψη μου είπα....να κυκλοφορεί νέα πλατφόρμα σε δύο μήνες και να στήσω στην παλιά δεν θα το έκανα.Στα ίδια χρήματα θα πάρεις δυνατότερο προϊον (έστω και λίγο δυνατότερο......δεν υποτιμώ τους skylake αλλά είναι περισινή φουρνιά) όπως και να το κάνουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω με τον Μπάμπη(αν αυτό είναι όντως το όνομα,αλλιώς συγνώμη)

Αλλά δεν νομίζω να είναι 2 μήνες η αναμονή.+ πως όταν έρθουν οι τιμές για λίγο θα είναι στο θεό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους! :)

 

Επειδή έχω ελεύθερο χρόνο και γενικώς τρώγομαι με τα ρούχα μου θέλω να φτιάξω ένα PSU shroud για το corsair carbide spec-03 για να κρύψω τα καλώδια απ το non modular τροφοδοτικό μου.

Τον οδηγό για το πως και τι τον έχω βρει εδώ:

 

 

 

Έχω κάποιες απορίες και θα ήθελα τη βοήθεια σας.

 

1) μετράω τις διαστάσεις που θέλω και ειναι 38cm το μήκος και 24.6 το ύψος του μεταλλικου φύλλου αλουμίνιου που πρέπει να κόψω και να διπλώσω κατά 90 μοιρες σε ύψος 9.1cm....η πρώτη ερώτηση εχει να κάνει σχετικά με το λυγισμα. Δεν πρέπει να υπολογίσω έξτρα υλικό για το λυγισμα; εννοώ το ύψος το θέλω 24.6 αλλα όταν λυγισει το αλουμινιο δε θα πρέπει να έχω προνοήσει να του δώσω λιγο αέρα για να γίνει σωστά;

 

Η δεύτερη απορία μου ειναι σχετικά με το πάχος του αλουμίνιου. 1mm μου φαίνεται λιγο οποτε αν κάποιος μπορεί ας με διαφωτίσει.

 

Τέλος, επειδή θα το βάψω μόνος μου, τι πρέπει να αγοράσω και πως θα το κάνω να βγει ματ και όχι γυαλιστερό στο τέλος;;

 

Ευχαριστώ εκ των προτερων και αν κάποιος εχει καμμιά προταση για σχεδιο που να ταιριάζει με το blue - black theme του κουτιού μου ειναι ευπρόσδεκτος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Αν δεν έχεις εξοπλισμό μην περιμένεις να πάρεις σωστό αποτέλεσμα σε οτιδήποτε μεγάλο (θέλει στρατζα), σκέψου το πλεξι θα μετρήσεις τι κομμάτια θέλεις και μπορείς να ζητήσεις να στο κολλήσουν κιόλας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Plexi με καμπύλη μονοκόμματο και πέρασμα με αυτοκόλλητο ματ σε μαγαζιά με επιγραφές στο κάνουν πακέτο με λογότυπο που θέλεις.

Διαφορετικά κόβεις μόνος σου plexiglass και ενώνεις τα κομμάτια ορθή γωνιά οπότε το αυτοκόλητο καλύπτει τις ατέλειες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτα θα διπλώσεις το φύλο αλουμινίου να κάνει γωνία και τότε θα βγάλεις τις διαστάσεις για κόψιμο.

1mm είναι μια χαρά.Δεν είναι πως θα βάλεις τίποτα πάνω του.

Για βάψιμο τώρα θές τρίψιμο πρώτα μετά καθάρισμα , αστάρι και κατάλληλη μπογιά.Ψιλοταλεπωρία απο την στιγμή που υπάρχουν έτοιμα φύλα βαμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...