Προς το περιεχόμενο

Κοκκινο φωτακι σε εκτυπωτη


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα !

Εχω στο γραφειο ένα laser εκτυπωτή Samsung και αναβοσβυνει το κοκκινο φωτακι που φαινεται στην φωτογραφια ενώ ο εκτυπωτης λειτουργει κανονικα .

 

Το τονερ είναι σχεδόν γεματο  όχι original αλλα συμβατο αλλα και άλλες φορες τα ιδια τονερ χρησιμοποιω.

 

Τι μπορει να σημειναι αυτό ?

 

Ευχαριστω.

post-40980-0-95977700-1464332604_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το λαμπάκι σημαίνει ότι το drum είναι στα τελευταία του.

Σύντομα θα σου τυπώσει ο εκτυπωτής από μόνος του μια σελίδα ότι πρέπει να αλλάξεις το drum σύντομα. (αν δεν το χει κάνει ήδη)

 

Επειδή έχω σχεδόν τον ίδιο, θα πρέπει να προμηθευτείς το drum MLT-R116.

 

http://www.skroutz.gr/s/3593276/Samsung-MLT-R116-Imaging-Unit.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το λαμπάκι σημαίνει ότι το drum είναι στα τελευταία του.

Σύντομα θα σου τυπώσει ο εκτυπωτής από μόνος του μια σελίδα ότι πρέπει να αλλάξεις το drum σύντομα. (αν δεν το χει κάνει ήδη)

 

Επειδή έχω σχεδόν τον ίδιο, θα πρέπει να προμηθευτείς το drum MLT-R116.

 

http://www.skroutz.gr/s/3593276/Samsung-MLT-R116-Imaging-Unit.html

 

 

Ευχαριστω .Θα παραγγειλω γιατι καηκα αν μεινω εστω και μια μερα χωρις εκτυπωτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστω .Θα παραγγειλω γιατι καηκα αν μεινω εστω και μια μερα χωρις εκτυπωτή.

Καλό θα ήταν να πάρεις κι ένα για backup γιατί το τόνερ άμα αδειάσει, το βαράς λίγο με κλίση προς τα κάτω και κάνει δουλειά.

 

Το drum είναι μπαμ κι έξω, αν τα τινάξει δεν υπάρχει σωτηρία. (μου χει τύχει και τρέχαμε να βρούμε drum)

Επεξ/σία από ChimairaX
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλό θα ήταν να πάρεις κι ένα για backup γιατί το τόνερ άμα αδειάσει, το βαράς λίγο με κλίση προς τα κάτω και κάνει δουλειά.

 

Το drum είναι μπαμ κι έξω, αν τα τινάξει δεν υπάρχει σωτηρία. (μου χει τύχει και τρέχαμε να βρούμε drum)

 

Παρηγγειλα τηλεφωνικα τωρα .Την Δευτερα θα το εχω.

Τελικα ότι πληρωνεις παιρνεις ...Αυτό τον εκτυωτη τον ειχμε παρει καπου στα 100 ευρω πριν 1 χρονο περιπου  και τυπωνει καπου 500 σελιδες τον μηνα αλλα θελει πιο τακτικα τονερ από αλλους Laxmark που είναι πιο ακριβοι και δεν εχουμε αλλαξει drum ακομα.

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρηγγειλα τηλεφωνικα τωρα .Την Δευτερα θα το εχω.

Τελικα ότι πληρωνεις παιρνεις ...Αυτό τον εκτυωτη τον ειχμε παρει καπου στα 100 ευρω πριν 1 χρονο περιπου  και τυπωνει καπου 500 σελιδες τον μηνα αλλα θελει πιο τακτικα τονερ από αλλους Laxmark που είναι πιο ακριβοι και δεν εχουμε αλλαξει drum ακομα.

Τα drum ζουν για περίπου 9000 σελίδες αυτών των εκτυπωτών.

 

Αν μπεις στο Web Service του εκτυπωτή σου (μπαίνεις μέσω της IP του που χει στο δίκτυο) μπορείς να δεις πόσες σελίδες έχει βγάλει σύνολο. 

 

Για το τόνερ πάντως, να προτιμάς τα γνήσια τα μεγάλα (υπάρχουν 2 ειδών - τα MLT-D116S και τα  MLT-D116L - να προτιμάς τα L γιατί βγάζουν κανά 3άρι χιλιάδες σελίδες αλλά είναι ακριβότερα- εμένα βγάζουν και παραπάνω)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
ChimairaX, on 27 May 2016 - 4:12 PM, said:ChimairaX, on 27 May 2016 - 4:12 PM, said:

Τα drum ζουν για περίπου 9000 σελίδες αυτών των εκτυπωτών.

 

Αν μπεις στο Web Service του εκτυπωτή σου (μπαίνεις μέσω της IP του που χει στο δίκτυο) μπορείς να δεις πόσες σελίδες έχει βγάλει σύνολο. 

 

Για το τόνερ πάντως, να προτιμάς τα γνήσια τα μεγάλα (υπάρχουν 2 ειδών - τα MLT-D116S και τα  MLT-D116L - να προτιμάς τα L γιατί βγάζουν κανά 3άρι χιλιάδες σελίδες αλλά είναι ακριβότερα- εμένα βγάζουν και παραπάνω)

 

 

Δεν ειναι δικτυακος ο εκτυπωτης.Συνεδεμενος μεσω switch με δυο pc ειναι .Μπορει οχι 9000 αλλα καπου στις 6000 -7000 σελιδες εχει βγαλει σιγουρα.Ευχαριστω.

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...