Προς το περιεχόμενο

Χάκερς στην Ιαπωνία έκλεψαν $12.7 εκατομμύρια από ATMs σε λιγότερο από δύο ώρες


Rubenstilchkin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χάκερς κατάφεραν στην Ιαπωνία να "σηκώσουν" 12.7 εκατομμύρια δολάρια από ATMs μέσα σε λιγότερο από 2 ώρες, αποτέλεσμα μίας εξαιρετικά συντονισμένης επιχείρησης, αποδεικνύοντας για άλλη μία φορά πως η πληροφορία (τα τραπεζικά δεδομένα στην προκειμένη περίπτωση) είναι "δύναμη".

Αν και η έρευνα των ιαπωνικών αρχών βρίσκεται ακόμη σε εξέλιξη, εκτιμάται ότι οι δράστες πραγματοποίησαν περίπου 14.000 συναλλαγές από τα ATMs, τυπώνοντας και χρησιμοποιώντας περίπου 1600 πιστωτικές κάρτες-κλώνους - οι οποίες έφεραν δεδομένα από μια νοτιοαφρικανική τράπεζα - με μέγιστο όριο ανάληψης τα 100.000 yen (περίπου $915).

 

Στην "επιχείρηση" εικάζεται πως έλαβαν μέρος περίπου 100 άτομα, γνωστοί στην αγορά και ως "ATM skimmers", τα οποία έδρασαν ταυτόχρονα ώστε να μην γίνουν αντιληπτές οι αναλήψεις από τους νόμιμου ιδιοκτήτες, τα θύματα ενός ακήρυχτου οικονομικού πολέμου που στόχο έχει τη συλλογή τραπεζικών δεδομένων και - φυσικά - την εκμετάλλευση τους.

 

Η κατασκευή καρτών-κλώνων είναι μία εύκολη, φτηνή διαδικασία και η συλλογή των δεδομένων έχει αναδειχθεί σε πραγματική τέχνη, οπότε καλό θα ήταν να είμαστε ιδιαίτερα προσεκτικοί όταν εκτελούμε συναλλαγές στα ΑΤΜ της τράπεζας μας και να καταγγέλλουμε άμεσα οτιδήποτε ύποπτο παρατηρήσουμε σε αυτά.

 

Link.png Site: Gizmodo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα να παθουν οι τραπεζες. Αρκετα σπιτια κλεισαν.Με τους ιδιοκτιτες τι γινετε; θα τους δωσουν τα λεφτα τους πισω;

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα να παθουν οι τραπεζες. Αρκετα σπιτια κλεισαν.Με τους ιδιοκτιτες τι γινετε; θα τους δωσουν τα λεφτα τους πισω;

 

Εχω την εντύπωση οτι από τη στιγμή που αποδεδειγμένα δεν ήταν οι ίδιοι στο ΑΤΜ οπότε υπάρχει απάτη, η τράπεζα επιστρέφει τα χρήματα επειδή θεωρείται λάθος του συστήματος. Στην συνέχεια, η τράπεζα με τη σειρά της, ζητά χρήματα από την ασφαλιστική εταιρεία στην οποία πληρώνει ασφάλιστρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Αν δεν μου περιγράψετε λεπτομερώς και βήμα βήμα το πώς εγώ δεν πιστεύω τίποτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κ εγω μαλακιζομαι με τις πενταροδεκαρες απο το mining...

Aργα ξεκινησες... αλλα... μη σου πω οτι αυτο σε εσωσε απο

τον Karpeles.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...