Προς το περιεχόμενο

Αγορα inject εκτυπωτή/πολυμηχανηματος - ιδεες, προτάσεις


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτο τον καιρο μιας και το παλιο μου πολυμηχανημα hp C6380 τα τιναξε στον αερα (χαλασε το ηλ. κυκλωμα του printhead και δεν δεχεται σωστα σημα και ειναι ασυμφορο να του βρω ανταλλακτικό)

 

ειμαι στην αναζητηση καινουργιου πολυμηχανηματος με inject εκτυπωτή.

Θα ηθελα να μου προτεινεται κατι καλο αν εχετε υπόψιν. Κυριως προσανατολιζομαι πάλι  σε hp οπως αυτα εδώ 

και παρατηρηρω στα καινουργια τα εξης καλα χαρακτηριστικα :

 

- Η κεφαλη εκτυπωσης ειναι ενσωματωμενη στο cartridge οποτε αν παθει κατι πολυ απλα αγοράζω καινουργια κασετα (στο παλιο μου τα μελανακια δεν ειχαν printhead αλλα ηταν ενσωματωμενω στο εκτυπωτη με αποτελεσμα να μου χαλασει και να μην γινεται αλλαγή)

 

- Τα μελανακια παρατηρω δεν εχουν αυτό το διαλοchip οποτε πως γινεται να παιρνω πληροφοριες για την σταθμη της μελανης που εχουν μέσα ;

 

-  Επισης εχει δυο μελανακια ενα το κλασικο μαυρο και το αλλο ειναι tricolor . Αυτο θεωρω ειναι πολυ θετικο μιας και στο παλιο μου επρεπε να αγοραζω καθε φορα 5 διαφορετικα μελανακια . Ειχε κι ενα photo black για καλυτερες εκτυπωσεις φωτογραφιων. Στα καινουργια χρειαζομαι photo black μελανακι ;

Επεξ/σία από partblah1990
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο την στιγμή που συνειδητοποιημένα θέλεις να αλλάξεις τύπο εκτυπωτή σε κάποιον με κεφαλές στα cartridge, τότε καλύτερα σου προτείνω το HP 4675 που είναι απο τα πιο ολοκληρωμένα στην κατηγορία του σε δυνατότητες.

 

 Για τις ερωτήσεις σου:

 

 

 

- Τα μελανακια παρατηρω δεν εχουν αυτό το διαλοchip οποτε πως γινεται να παιρνω πληροφοριες για την σταθμη της μελανης που εχουν μέσα ;

Θα σου βγάζει πληροφορίες για το δοχείο, αλλά όχι για το κάθε χρώμα ξεχωριστά. Αυτό σημαίνει ότι μπορει να σου δείχνει ότι το δοχείο είναι άδειο επειδή έχει τελειώσει πχ το magenta, άσχετα αν είναι ακόμη γεμάτο στα άλλα δύο χρώματα. Βασικά μόλις σου τελειώνει ένα απο τα 3 χρώματα που έχει το δοχείο, ο εκτυπωτής σου λέει να αλλάξεις μελάνι. 

 

 

-  Επισης εχει δυο μελανακια ενα το κλασικο μαυρο και το αλλο ειναι tricolor . Αυτο θεωρω ειναι πολυ θετικο μιας και στο παλιο μου επρεπε να αγοραζω καθε φορα 5 διαφορετικα μελανακια . Ειχε κι ενα photo black για καλυτερες εκτυπωσεις φωτογραφιων. Στα καινουργια χρειαζομαι photo black μελανακι ;

 

 
Δεν ξέρω για ποιον λόγο το βρίσκεις θετικό αυτό, μιας και όταν τελείωνε στον προηγούμενο σου εκτυπωτή πχ το cyan, άλλαζες μόνο εκείνο, ενώ τώρα θα πετάς ολόκληρο το δοχείο με όλα τα χρώματα. Παρόλα αυτά, αφου το βρίσκεις θετικό, τότε αυτός ο τύπος; εκτυπωτή είναι για εσένα.
Το photo black μελάνι και γενικά την φωτογραφική ποιότητα σε τέτοιου είδους μηχανήματα την ξεχνάς. Είναι εκτυπωτές για χρήση γραφείου. Θα εκτυπώσουν μεν έγχρωμα, αλλά οχι σε φωτογραφική ποιότητα.Καμία σχέση με ποιότητα φωτογραφίας που δίνουν εκτυπωτές με ξεχωριστά μελανάκια και κεφαλή πάνω στον εκτυπωτή.
Με δύο λόγια, δεν χρειάζεσαι photo black. Τέτοια μηχανήματα παίρνουν δύο μελανοκεφαλές. Μια black και μια tricolor. 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτο που αναφερεις για το tricolor μελανι εχεις δικιο. Παρόλο αυτα σκοπευω να παρω refill κιτ και να τα γεμιζω μονος μου χωρις να αγοραζω τα ακριβα αυθεντικα ανταλλακτικα. 

 

Θα ηθελα γνωμες μεταξυ HP Deskjet Advantage 4515 και HP Envy 5530 e-AiO

Παρατηρω οτι σχεδον και οι δυο εχουν τα ιδια χαρακτηριστικά αλλά πολύ διαφορετική τιμή.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O envy παίρνει άλλης ποιότητας μελάνια,με άλλον κωδικό, που είναι κατάλληλα και για φωτογραφίες.

Για εσένα που θα ξαναγεμίζεις μόνος σου με κάποιο κιτ, δεν έχει καμία σημασία. Ίδια ποιότητα εκτυπώσεων θα βγάλεις. Πάρε τον φθηνότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το μελάνι του   HP Deskjet Advantage 4515  ειναι το 650

και του   HP Envy 5530 e-AiO ειναι το 301.

 

Το refill kit που ειδα ειναι το ιδιο και για τους δυο εκτυπωτες , οποτε το θεμα ειναι πιος απο το τους δυο ειναι πιο γρηγορος στην εκτυπωση.

Επεξ/σία από partblah1990
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το refill κιτ που βάζεις κάνει και για άλλα μοντέλα, άρα είναι universal για τον τύπο των δοχείων αυτών της HP, με ότι αυτό συνεπάγεται. Την δουλειά του πιθανόν να την κάνει αν ξέρεις πως να γεμίσεις, αλλά τις φωτογραφικές δυνατότητες του envy δεν θα τις δεις.

 

Απο εκεί και πέρα οι ταχύτητες τους είναι ακριβώς ίδιες. 8.8 σελίδες ασπρόμαυρο και 5.2 σελίδες έγχρωμο το λεπτό. Με την διαφορά όμως ότι η ανάλυση του envy είναι από τις υψηλότερες για εκτυπωτή με μελανοκεφαλές, ενώ η ανάλυση του 4675 είναι καθαρά για να τυπώνεις καμια πρόχειρη εργασία ή τιμολόγια στην δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

η αληθεια ειναι οτι ειμαι αναμεσα σε αυτους τους δυο εκτωπωτες. Σε αυτο που αναφερεις για την αναλυση εκτυπωσης εχεις απολυτο δικιο. Ο Envy δινει καλυτερα αποτελεσματα απο την αλλη ομως ο σαρωτης του ειναι πιο αδυναμος απο του Deskjet . Πραγματικα ειμαι σε διλλημα. Επισης ο Envy  εχει ημερομηνια πρωτης κυκλοφοριας το 2013 ενω ο Deskjet  το 2014.

 

Ο Envy απο την μια, ειναι σε αρκετα προσιτη τιμη αλλά πως δικαιολογειται η μεγαλυτερη τιμη που εχει ο Deskjet ;  

Επεξ/σία από partblah1990
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δικαιολογείται επειδή αγοράζεις εκτυπωτή που παίρνει φθηνά γνήσια μελάνια συγκριτικά με άλλους της κατηγορίας του

Ο κανόνας είναι ότι ή θα τα δώσεις για εκτυπωτή σχετικά πιο ακριβό, αλλά θα έχει μετά φθηνότερα μελάνια από άλλους στην κατηγορία, ή θα πληρώσεις φθηνότερα τον εκτυπωτή, αλλά θα τα δίνεις μετά σε μελάνια. Αυτό συμβαίνει σε αυτή την περίπτωση.

 

Στην δική σου περίπτωση που θα αναγεμίζεις μόνος (ελπίζω με επιτυχία), δεν σε ενδιαφέρει αυτό. Ειδικά αφού θα βάζεις universal μελάνι.

Παίρνεις τον φθηνότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό (δυστυχώς) δε θα το 'λεγα και κανόνα. Πρόσφατα αγόρασα τον MG7750 (από τον οποίο και είμαι ΦΟΥΛ ικανοποιημένος) που είναι απ' τους ακριβούς, με ξεχωριστά μελάνια... ε... πριν καμιά 'βδομάδα παρήγγειλα ένα σετ μελάνια, χτύπησα 100€ περίπου! Πήρα τα "XL" βέβαια, but still...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλη συζήτηση αυτή. Άλλος ο τύπος μελανιών του δικού σου εκτυπωτή, και άλλο αυτό που συζητάμε παραπάνω. Γι' αυτό τόνισα το "συγκριτικά με άλλους της κατηγορίας του". Στον δικό σου τύπο εκτυπωτή όλοι οι εκτυπωτές με ίδιο τύπο μελανιών έχουν σχετικά κοντινές τιμές. Στην συζήτηση που κάνουμε παραπάνω λέμε για ένα παρόμοιο μοντέλο, ίδιας εταιρίας με ίδιο τύπο μελανοκεφαλών που ο ένας τύπος έχει διπλάσια σχεδόν τιμή από τον άλλο τύπο, ενώ παράλληλα έχει και την μισή χωρητικότητα. Η διαφορά τους δηλαδή είναι πρακτικά στο 1 προς 4.

 

Τώρα για τον δικό σου, το κόστος μειώνεται μόνο με aftermarket μελάνια. Ίσως να μην έχεις τις ίδιες τονικότητες στα χρώματα αν πας για φωτογραφικό αποτέλεσμα, αλλά για καθημερινή χρήση θα σου κάνει μια χαρά δουλειά, σε κλάσμα της τιμής που έδωσες. Ήδη άρχισαν να βγαίνουν για τον τύπο εκτυπωτή σου. Το ξέρω επειδη αγόρασα τον mg5750 (το μικρό του αδερφάκι που παίρνει τα ίδια μελάνια) για το σπίτι. Τώρα τελειώνουν τα γνήσια που είχε μέσα και θα τον ξεκινήσω κλασικά τα ανακατασκευασμένα που ήδη παρέλαβα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...