Προς το περιεχόμενο

Επιλογη φακου για mirrorless


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους.

 

Αγορασα πριν απο περιπου 4 μηνες μια Sony a5100,και αφου δουλεψα για το διαστημα αυτο τον κιτ φακο 16-50 που ειχα,εχω αποφασισει οτι μεσα στο επομενο 2μηνο να αγορασω τον πρωτο μου prime.

 

Εστιακα μηκη που δουλευω και προτιμω αποσο εχω καταλαβει ειναι τα 2 ακρα του ζουμ,δηλαδη τα 16mm,και 50mm.

Εσεις τι εστιακο μηκος ,και ακομα καλυτερα ποιον συγκεκριμενα φακο θα μου προτεινατε να αγοραζα,για φωτογραφια δρομου??

 

Budget συγκεκριμενο δεν υπαρχει,αλλα ας βαλω οριο τα 800 ευρω για να μην ξεφευγουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ήθελες να αγοράζεις φακούς μάλλον καλύτερα θα ήταν να πήγαινες σε DSLR εξ αρχής.

 

Ο 16-50 καλύπτει απόλυτα τη φωτογραφία δρόμου. Οι περισσότερες φωτογραφίες σου αν παρατηρήσεις είναι στο κάτω εύρος του φακού (όπου και λογικό είναι). 

 

Οπότε ότι και να πάρεις, μάλλον στο τέλος θα το μετανιώσεις. Επειδή μάλλον όμως έχεις τα χρήματα και θες να τα χαλάσεις (και όχι ότι είναι πρώτιστη η ανάγκη του φακού), θα σου πρότεινα να πουλήσεις την 5100 (που ούτως ή άλλως κρατάει την τιμή της) και να πάρεις κάτι σε DSLR πακέτο με φακούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορω να καταλαβω το σκεπτικο σου.Δηλαδη για ποιο λογο ειναι καλυτερες οι dslr οσον αφορα την εναλλαγη φακων?Να το ελεγες αυτο 3 χρονια πριν που για το συστημα της sony δεν ειχανε βγει ακομα καλοι sony,zeiss,sigma φακοι ,οκ,αλλα πια υπαρχουνε πολλες καλες επιλογες.

Και επισης dslr για δρομο δεν μου αρεσει,ειναι πολυ ογκωδης και τραβανε την προσοχη οταν δεν το θελεις αυτο.(Προσωπικη αποψη φυσικα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γιατί στις DSLR η γκάμα φακών είναι τεράστια και οι φακοί πιο φθηνοί και στα καινούργια και στα μεταχειρισμένα. Επίσης η advanced χρήση (που θεωρώ προσωπικά απαραίτητη όταν δίνεις συνολικά 1000+ ευρώ), είναι σαφέστατα πιο εύκολη σε DSLR.

 

Ένα παράδειγμα. προσπάθησε στην 5100 να ορίσεις χειροκίνητα το σημείο στο οποίο θες να εστιάζει η μηχανή. Στις DSLR γίνεται απλά με ένα κλικ.

Επεξ/σία από sphinxgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνω με τον σφιχτη.

κρατα το οπως εισαι, θα σου προτεινα απλα να ψαχτεις και να βελτιωσεις τη τεχνικη φωτογραφισης και pp.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί στις DSLR η γκάμα φακών είναι τεράστια και οι φακοί πιο φθηνοί και στα καινούργια και στα μεταχειρισμένα. Επίσης η advanced χρήση (που θεωρώ προσωπικά απαραίτητη όταν δίνεις συνολικά 1000+ ευρώ), είναι σαφέστατα πιο εύκολη σε DSLR.

 

Ένα παράδειγμα. προσπάθησε στην 5100 να ορίσεις χειροκίνητα το σημείο στο οποίο θες να εστιάζει η μηχανή. Στις DSLR γίνεται απλά με ένα κλικ.

Το ειχα ψιλοψαξει απο την αρχη,και εβαλα στο κουμπι οπου μπορει να υιοθετησει οτι εντολη θες εσυ,να αλλαζει το focus mode.

Ετσι στην ουσια και εγω μπορω οποτε εχω αρκετο χρονο για να βγαλω σωστα μια εικονα,να πατησω απλα ενα κουμπι και να βαλω manual.Αλλα για ποιο λογο να το κανω αυτο σε μια μηχανη με τοσες τεχνολογιες για face-eye registration,subject tracking κτλ...

Και ειδικα για δρομο πιστευω οτι ειδικα για την εμπειρια που εχω ειναι αδυνατο να βγαλω μια ικανοποιητικη και σωστα εστιασμενη εικονα με manual.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ειχα ψιλοψαξει απο την αρχη,και εβαλα στο κουμπι οπου μπορει να υιοθετησει οτι εντολη θες εσυ,να αλλαζει το focus mode.

Ετσι στην ουσια και εγω μπορω οποτε εχω αρκετο χρονο για να βγαλω σωστα μια εικονα,να πατησω απλα ενα κουμπι και να βαλω manual.Αλλα για ποιο λογο να το κανω αυτο σε μια μηχανη με τοσες τεχνολογιες για face-eye registration,subject tracking κτλ...

Και ειδικα για δρομο πιστευω οτι ειδικα για την εμπειρια που εχω ειναι αδυνατο να βγαλω μια ικανοποιητικη και σωστα εστιασμενη εικονα με manual.

 

Είναι όπως λες και εσύ προφανές πως απλά πρέπει να ασχοληθείς αρκετά ακόμα σε τεχνικό και θεωρητικό επίπεδο.

 

Τότε θα αποκτήσει ουσία και βάθος η τέχνη που θες να ασχοληθείς. Το να είναι όλα αυτόματα δεν λέει κάτι. Απλά βγάζεις μια φωτό που θα έβγαζες και με το κινητό. Δεν έχεις βάλει ούτε τέχνη ούτε άποψη.

 

με τα λεφτά που έχεις λοιπόν, πάρε 2-3 βιβλία, αφιέρωσε 100-200 ώρες διαβάσματος και πρακτικής, πήγαινε σε κάποιο απο τα τόσα σεμινάρια που γίνονται και με όσα περισσέψουν πήγαινε ένα ταξίδι με φωτογραφικό υπόβαθρο.

 

Το να πάρεις ένα φακό που απλά κάνει ζουμ ή είναι ευρυγώνιος χωρίς να ξέρεις γιατί τον πήρες, δεν έχει καμία ούσια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Street photography χωρίς auto focus είναι κάπως μπερδεμένη φάση.

Αλλά μήπως και η a5100 χωρίς evf δεν είναι από μόνη της μια τέτοια.

Μερικές ερωτήσεις γιατί θέλεις prime φακό για

1. μεγαλύτερη ταχύτητα,

2. καλύτερη ποιότητα,

3. μικρότερο όγκο,

4. αθόρυβη λειτουργία,

5. μεγαλύτερο διάφραγμα

 

Το ποσό που αναφέρεις είναι και για τα δύο άκρα άρα δύο prime ή αρχικά ξεκινάς με έναν φακό.

Φωτογραφίζεις σφιχτά το θέμα ή όχι, από μακριά ή κοντά.

Θα σε ενδιέφερε ένας φακός full frame για να σε καλύψει σε μελλοντική αναβάθμιση εδώ παίζουν και εξαιρετικοί ποιοτικά ζουμ, φωτεινοί βλέπε sigma.

Η σταθεροποίηση είναι στα προαπαιτούμενα της επιλογής.

 

http://kurtmunger.com/

 

 

              

                            

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα για την αγορα της 5100,αντι για 6000 το μετανιωνω καθε φορα που βγαινω για να φωτογραφησω κατι.Αλλα ηθελε η οικογενεια οθονη που να γυρναει για να βγαζουνε σελφι.....Η λειτουργια αυτη δεν εχει φυσικα χρησιμοποιηθει ποτε,διοτι ειμαι ο μονος που ξερει να χειριζεται την καμερα.

 

Τελικα οπως μου αναφερανε τα παιδια παραπανω δεν θα προβω σε βιαστικες αγορες.Θα διαβασω λιγα πραγματα να ξεστραβωθω,θα εξασκηθω ολο το καλοκαιρι,και απο φθινοπωρο ελπιζω να ειμαι πιο ωριμος και κατασταλαγμενος αγοραστης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού δεν τη χρησιμοποιείς για βίντεο όπου πλεονεκτεί σε σχέση με τη a6000 (codec, touch screen) προτείνω να την αλλάξεις, μη το σκέφτεσαι καθόλου όσο τη κρατάς είναι σαν να κάνεις το ίδιο λάθος δύο φορές όσο το αναβάλεις περιορίζεις τις φωτογραφικές σου περιπέτειες. 

Έχασες κάποια ευρώ και τι έγινε εδώ υπάρχουν κάμερες που μένουν στη ντουλάπα, μεγέθη δεν λέμε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...