Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα dualbooting σε Lenovo με Windows 10


kostas00t

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγόρασα πρόσφατα ένα Lenovo (Yoga 500-14) και είχε προεγκατεστημένα Windows 8, αναβάθμισα σε 10αρια με την προσφορά αναβάθμισης της Microsoft. Θελήσα να περάσω όμως και Ubuntu 16.04. Διάβασα πως προηγούμενες εκδόσεις Ubuntu είχαν θέμα με το Secure Boot και το UEFI και με αυτή την έκδοση το έφτιαξαν για να λειτουργεί ομαλά και με το UEFI και το Secure Boot. Προσπάθησα να μπουτάρω από φλασάκι (έχοντας το με bootable ISO) και δεν μου το ανοίγει. Το μόνο που έχει είναι μια μαύρη οθόνη, χωρίς να πιάνει κανένα κουμπί/κουμπιά και για να κλείσει να πρέπει να κρατάω το power button. Δοκίμασα και απενεργοποιώντας το Secure Boot, αλλά πάλι το ίδιο. Δεν έχω δοκιμάσει να αλλάξω σε Legacy (BIOS) γιατί μετά δεν θα μου ανοίγει τα Windows αλλά είμαι σίγουρος πως τότε θα τα τρέξει. Ο σκληρός είναι formatted σε GPT και όχι με MBR by default. Δεν θέλω να κάνω format τα Windows, ούτε να χάσω το UEFI, το Secure Boot και το GPT partitioning. Υπάρχει τρόπος να τα εγκαταστήσω χωρίς να χάσω τίποτα (Windows, UEFI, Secure Boot, GPT);

 

WIndows 10 Pro - 64bit, (Ubuntu Desktop 16.04 amd64)

Το Fast Startup των Windows έχει απενεργοποιηθεί, το USB είναι 1ο στο boot order

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...