Προς το περιεχόμενο

kali linux


ELLINIKIfeta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

το usb einai sundedemeno sto vm ... σαν συσκευη το βλεπει. οταν παω ομως για airmon-ng δεν βγαζει τπτ. στο lsmod το εβγαλε κανονικα....


βρηκα κατι βιντεο οταν το airmon-ng δεν εχει interface, κατεβαζουν απο το compat wireless 2.6 zip αρχεια.. το κανα και εγω και μετα στο airodump δεν αναγνωριζε δικτυα...

post-388985-0-74961200-1463902268_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 44
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επισκέπτης

 

Μα το λειτουργικο (kali) δεν βλεπει καν interface τι να δει το application (airmon-ng)? Το eth0 που βλεπει το guest os (kali) ειναι απο το vmware nat interface (vmware menu->vmware settings).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Αυτο που αλλαζεις εκει αφορα το eth interface και μπορει να ειναι bridged/nat/host. Η καρτα wifi ομως ειναι usb την οποια πρωτα την βλεπει το host λειτουργικο και θα πρεπει να την κανεις assign στο guest (virtual machine kali( απο το μενου removable devices)).

 

https://www.vmware.com/support/ws55/doc/ws_devices_usb_connect.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Ναι αυτο, δωσε ifconfig -a και iwconfig να δουμε τι βλεπει το kali.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Θα κανει autoconnect οταν βαλεις το usb με το kali να "τρεχει" η και αμεσα απο boot, αλλα καλου κακου το κανεις confirm οτι εχει γινει assigned απο host σε guest.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατι ασχετο στο airodumg-ng μου βγαζει στην πρωτη γραμμη fixed channel wlan0mon: 1 (4,5 και παει λεγοντας) αλλαζει συνεχως. Συνεπως στο aireplay να βγαζει μνμ fixed channel is not the same as the ap's channel. καμια ιδεα?


airodump*

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειμαι στο airodump-ng μπαινω στο bssid εκει που θελω και  κατεβαζει καποια data. μετα περιμενω το aireplay να κανει handshake αλλα τπτ. αφου εχω το fixed channel το οποιο αλλαζει συνεχως  :mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...