Προς το περιεχόμενο

kali linux


ELLINIKIfeta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα σε ολο το team. Ειμαι καινουριος πανω στο θεμα. Προσφατα εγκατεστησα το Kali linux. Εχω μια ασυρματη καρτα δικτυου tp link tl wn722n. Πως μπορω να την βαλω στο monitor mode? 

Παραθετω το ifconfig μου. Eπισης στο airmon-ng δεν βγαζει τιποτα...

post-388985-0-28493500-1463754645_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 44
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μιας και βλεπω οτι το εχεις σε vmware, εκανες forward την usb στην οποια ειναι συνδεδεμενο το στικακι απο το host os στο guest? Βασικα, το οτι φαινεται στην usb αλλα δεν φαινεται σαν wireless interface με προβληματιζει... Τι σου βγαζει η εντολη?

ls /sys/class/net
Επισης, για να δουλεψεις με εργαλεια οπως το airmon-ng θα πρεπει να εισαι αποσυνδεδεμενος απο οτιδηποτε και με τον network manager κλειστο. Κλεινει ετσι

/etc/init.d/network-manager stop
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και βλεπω οτι το εχεις σε vmware, εκανες forward την usb στην οποια ειναι συνδεδεμενο το στικακι απο το host os στο guest? Βασικα, το οτι φαινεται στην usb αλλα δεν φαινεται σαν wireless interface με προβληματιζει... Τι σου βγαζει η εντολη?

ls /sys/class/net
Επισης, για να δουλεψεις με εργαλεια οπως το airmon-ng θα πρεπει να εισαι αποσυνδεδεμενος απο οτιδηποτε και με τον network manager κλειστο. Κλεινει ετσι

/etc/init.d/network-manager stop

η πρωτη εντολη βγαζει οτι δεν υπαρχει καποιος τετοιος φακελος η διευθυνση. εξηγησε μου λιγο πως κανω forward to usb.. ναι σε vmware ειμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εισαι σιγουρος οτι το ls /sys/class/net δεν σου δουλευει? Εδω μου δουλεψε κανονικα παντως (εικονα). Υποθετω οτι εχιες το τελευταιο kali.

Δεν γνωριζω πως θα κανεις forward την usb. Δεν εχω κατι αλλο σε usb εκτος απο το ποντικι μου και το στικακι μου και δεν προκειται να ρισκαρω το στικακι γιατι καποια στιγμη που το εβαλα μου το εβγαλε σαν corrupted file system στα windows και αναγκαστηκα να το κανω φορματ για να το επαναφερω.

post-124002-0-88451700-1463817696_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

To output απο το iwconfig δεν δείχνει κάποιο wireless interface διαθέσιμο σε UP state. Δές καταρχάς με:

 

# ifconfig -a

 

ποιά είναι όλα τα διαθέσιμα interfaces σε περίπτωση που κάποιο απο αυτά δεν είναι UP (μιας και υπάρχει κάποιο Atheros 802.11n device στο lsusb output που το βλέπει το λειτουργικό και ανέβασέ το σε πρώτη φάση με ifcοnfig <int ID> up).

 

Φυσικά δεν μπορούν όλες οι κάρτες να γυρίσουν σε monitor mode (επόμενα βήματα) θα πρέπει να δείς αν υποστηρίζετε κάτι τέτοιο απο τους drivers που φορτώνοντε ή αν πρέπει να αλλάξεις drivers.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως ειπα και παραπανω, δεν φαινεται να εχεις καποιο wireless interface, γιαυτο δεν μπορεις να κανεις δουλεια με οτιδηποτε. Περιεργο παντως μιας και η καρτα σου υποστηριζεται κανονικα απο τον πυρηνα, εδω και 5+ χρονια, με τον driver ath9k_htc! Μεσα στο lsmod σου εμφανιζει τον ath9k_htc? Θα το δεις ετσι

lsmod | grep ath9k
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Ανέβασε το virtual machine και δες απο το menu του vmware workstation (?) οτι το removable device (usb adapter <wifi name>) είναι connected στο virtual machine (guest) και όχι connected σε host.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την ίδια καταραμένη κάρτα tp-link έχουμε.

Πριν καιρό ήθελα να κάνω κάτι με linux σε virtualbox και δεν την έβλεπε με τίποτα ενώ έπρεπε. Όταν δοκιμάζω να τα τρέξω μέσω live usb στο pc την βλέπουν κανονικά.

 

Γενικά έχω καταλάβει ότι υπάρχει θέμα με virtual OS. :/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...