Προς το περιεχόμενο

Καμερα κινητου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια θελω να αγορασω ενα κινητο με πρωτο κριτήριο να εχει οσο το δυνατον καλυτερη καμερα και οθονη ποιο προτείνετε.αναφέρω το θεμα στην ενότητα φωτογραφικές μηχανες γιατι πιστευω τα ατομα που θα μπενουν θα εχουν περισσότερες γνώσεις επι του θεματος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν το πρωτο κριτηριο για το τηλεφωνο σου ειναι η καμερα, γιατι δεν περνεις μια καμερα και ενα φτηνο κινητο ή να κρατησεις αυτο που εχεις.?

 

Απλα το λεω γιατι μπορει να βρεις καλυτερη ποιοτητα φωτογραφιας, να εχεις κινητο και να σου ερθει και πιο φτηνα απο 800ευρω.

Ετσι μπορεις να πετυχεις δυο πραγματα. Πρωτα να μπεις στον κοσμο της φωτογραφιας και δευτερον να μην παλιωσει η συσκευη σου σε μερικους μηνες που θα βγει το επομενο τηλεφωνο της σειρας που θα αγορασεις.

 

Απλα μια σκεψη.

Επεξ/σία από DrStein
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 800 ευρω με παιρνεις τηλεφωνο κι ερχομαι επιτοπου και φωτογραφιζω με dslr, τριποδο ο,τι μου πεις.

 

Στηριζεις και τον τοπο σου γιατι τα λεφτα δε φευγουν εξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα 800€ για κινητό, προσωπικά πιστεύω είναι απολύτως τσάμπα λεφτά.

 

Απο κει και πέρα εγώ θα είχα σαν μόνες επιλογές το Lg G4 στα 290€ και με φωτογραφική μηχανή 8/10 και S7/S7Edge στα 550-650€ με φωτογραφική μηχανή στα 9/10.

 

Σε κάθε περίπτωση όλα τα κινητά δεν θα φτάσουν ΠΟΤΕ την ποιότητα φωτογραφίας μιας mirrorless  a5000 Sony με 330€.

Επεξ/σία από sphinxgr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Guys κολλάω την απορία μου εδώ γιατί φαίνεστε γνώστες -εν αντιθέσει με το θρεντ mobile software.

 

So, έχω Samsung Galaxy S4 και σε "ώρα ανάγκης" που δεν έχω την dslr μαζί φωτογραφίζω με το κινητό. Ομως αυτή η παραμόρφωση του wide angle lens με τσακίζει. Μπαίνω πάντα photoshop και διορθώνω ό,τι μπορώ.

Διάβασα όμως κάπου το εξής

There are software and apps that were designed to correct the distortion — some of them even do that automatically based on the phone’s type.

Ξέρει κανείς κάποιο τέτοιο software για τέτοιες περιπτώσεις;

Για λόγους ευχρηστίας και μόνο.

Τέτοιες φωτό δεν θα συγκριθούν ποτέ με τις αντίστοιχες κάποιας μηχανής, αλλά είναι η ώρα ανάγκης που είπα πιο πάνω.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρει κανείς κάποιο τέτοιο software για τέτοιες περιπτώσεις;

Για λόγους ευχρηστίας και μόνο.

Τέτοιες φωτό δεν θα συγκριθούν ποτέ με τις αντίστοιχες κάποιας μηχανής, αλλά είναι η ώρα ανάγκης που είπα πιο πάνω.

http://appcrawlr.com/android-apps/best-apps-wide-angle-lens

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως ειπε και ο φιλος ποιο πανω και εγω το χρειάζομαι για αυτην την δουλειά 1. Γιατι δεν μπορω να κουβαλαω dslr συνέχεια και 2. Ουτος η άλλος θα παρω ενα κινητο γιατι το g4 τα εχει παίξει ς φορες service και παλι τα ιδια γιαυτο και έθεσα το θέμα με αυτα τα κριτήρια. Λετε για s7 απο οτι καταλαβα γιατι εχω ρωτησει αρκετους και μου λενε η καμερα του iphone 6s ειναι ανώτερη. ενω στις σιγκρισεις φενεται κατώτερη και εδω ειναι που μπερδεύομαι

Μπα δεν ισχύει αυτό..

 

http://www.dxomark.com/Mobiles/Samsung-Galaxy-S7-edge-Mobile-Review-A-new-champion

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ξέρει κανείς κάποιο τέτοιο software για τέτοιες περιπτώσεις;

Για λόγους ευχρηστίας και μόνο.

Τέτοιες φωτό δεν θα συγκριθούν ποτέ με τις αντίστοιχες κάποιας μηχανής, αλλά είναι η ώρα ανάγκης που είπα πιο πάνω.

 

Μπορεις να βαλεις και το Lightroom Mobile απο Play Store

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@wahnsinn για διόρθωση κάνε μια δοκιμή με το snapseed έχει εργαλείο γιαυτό που θέλεις.

 

Σχετικά με τη φωτογραφία αλίμονο αν χρησιμοποιούμε μια κάμερα για να πάρουμε φωτογραφία σαν να ήταν κινητό.

Εγώ με λίγο πάνω από τα 800 ευρώ θα έπαιρνα κάμερα και κινητό μαζί, προσωπική άποψη λάθος κινητό μόνο για φωτογραφία σε τέτοια τιμή εκτός κι αν το κόστος δεν μετράει και τόσο.

Επεξ/σία από thepoint
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγα μπορεί να σου δώσει οποιαδήποτε πρόταση κινητού πάνω από το G4 σε πραγματικές συνθήκες αυτό λέει ο ρεαλισμός.

Εγώ θα πήγαινα σε μια sony rx100 m3 πραγματικά φορητή επιλογή και με το προσόν ότι μπορεί και επικοινωνεί με κινητά για άμεση μεταφορά φωτογραφιών μεγάλο δέλεαρ.

Σε μεγαλύτερα σώματα compact υπάρχουν και άλλες επιλογές με προτερήματα και μειονεκτήματα.

Κοντά στο ποσόν που αναφέρεις παίζει αγορά G4 και μεταχειρισμένης rx100 m3 ή το αντίθετο αν το υπάρχον κινητό σου έχει μεγάλο πρόβλημα.

Αυτός θα ήταν πάνω κάτω ο δικός μου προσανατολισμός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγα μπορεί να σου δώσει οποιαδήποτε πρόταση κινητού πάνω από το G4 σε πραγματικές συνθήκες αυτό λέει ο ρεαλισμός.

 

Ακριβώς. Ορίστε και test

 

http://www.phonearena.com/reviews/Samsung-Galaxy-S7-vs-LG-G4_id4172/page/3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...