Προς το περιεχόμενο

Επίσημα τα Moto G4 και Moto G4 Plus από τη Lenovo


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετά από αρκετές διαρροές, τα νέα Moto G4 και Moto G4 Plus μόλις ανακοινώθηκαν, με τη Lenovo, το νέο ιδιοκτήτη της Motorola, να παρουσιάζει τα δύο νέα μοντέλα σε ειδική εκδήλωση στην Ινδία κάτω από το νέο brand "Lenovo Moto".

Με την επιβεβαίωση της πληροφορίας ότι φέτος το Moto G θα αποκτήσει και Plus μοντέλο, τα δύο νέα smartphones της Lenovo ακολουθούν την ίδια παράδοση με τους προκατόχους τους, φέρνοντας πολύ καλά τεχνικά χαρακτηριστικά, μεταλλικό περίβλημα για πρώτη φορά, διατηρώντας την τιμή σε χαμηλά επίπεδα.

 

Τα περισσότερα από τα τεχνικά χαρακτηριστικά των δύο συσκευών παραμένουν ίδια , με τη διαφορά της καλύτερης ανάλυσης της κύριας κάμερας που διαθέτει το Moto G4 Plus αλλά και την παρουσία αναγνώστη δακτυλικού αποτυπώματος. Σημαντική θεωρείται η αύξηση στις διαστάσεις της οθόνης σε σχέση με τα προηγούμενα μοντέλα.

 

Αναλυτικά τα τεχνικά χαρακτηριστικά και των δύο συσκευών

  • 5.5 ιντσών οθόνη με Full HD ανάλυση (1920x1080)
  • Υποστήριξη Dual-SIM
  • Snapdragon 617 octa-core CPU και Adreno 405 GPU
  • G4 Μνήμη: 2 GB RAM, 16 GB αποθηκευτικός χώρος
  • G4 Plus Μνήμη: 2 GB RAM, 16 GB αποθηκευτικός χώρος / 3 GB RAM, 32 GB αποθηκευτικός χώρος
  • Υποστήριξη για microSD κάρτες έως 128 GB
  • G4 Κάμερα: 13-megapixel f/2.2 στο πίσω μέρος και 5-megapixel εμπρόσθια κάμερα με ευρυγώνιο φακό
  • G4 Plus Κάμερα: 16-megapixel f/2.0 κύρια κάμερα και 5-megapixel εμπρόσθια κάμερα με ευρυγώνιο φακό
  • FM Ραδιοφωνικός δέκτης
  • 4G LTE, WiFi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.1, GPS
  • 3000mAh μπαταρία με υποστήριξη γρήγορης φόρτισης
  • Android 6.0.1 Marshmallow
Το Moto G4 Plus είναι το πρώτο από τα δύο νέα μοντέλα που θα κυκλοφορήσουν στην αγορά, αρχικά στην Ινδία και τη Βραζιλία, δύο από τις σημαντικές αγορές του Moto G. Τον επόμενο μήνα θα πρέπει να περιμένουμε την κυκλοφορία του Moto G4 ενώ για την ώρα δεν έχουν ανακοινωθεί οι τιμές που θα ισχύσουν στην Ευρώπη και τις Ηνωμένες Πολιτείες. Με βάση πάντως τις τιμές που ανακοινώθηκαν στην Ινδία, το Moto G4 κοστίζει κάτι περισσότερο από $200 ενώ το Moto G4 Plus πλησιάζει τα $230.

 

Link.png Site: Neowin

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

epic fail η επιλογη αναμεσα σε 5,5 και 5,5 ιντσες... 

 

το μοτο εκανε καριερα σαν μικρο τηλεφωνο. τωρα τι? ανταγωνιζεται τις εκατομυρια μιτσουκο που κυκλοφορουν. μπραβο λενοβο. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

epic fail η επιλογη αναμεσα σε 5,5 και 5,5 ιντσες... 

 

το μοτο εκανε καριερα σαν μικρο τηλεφωνο. τωρα τι? ανταγωνιζεται τις εκατομυρια μιτσουκο που κυκλοφορουν. μπραβο λενοβο. 

 

5" με τα bezels που είχε δεν το λες και μικρό... και αυτό φαίνεται να είναι λίγο πιο συμμαζεμένο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα μιλαμε για ενα νεο Moto X play αλλα με χειροτερη μπαταρια,χειροτερη καμερα πιο νεο επεξεργαστη και η plus εκδοση με παραπανω ram και χωρο. Αν ηταν 5αρι θα ηταν η απολυτη αγορα,αλλα δυστηχως αφου μπηκε η Lenovo απο πισω το εκανε και αυτο κινεζο στις 5.5ιντσες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5" με τα bezels που είχε δεν το λες και μικρό... και αυτό φαίνεται να είναι λίγο πιο συμμαζεμένο...

αντι να συμαζεψουν το 5αρι λοιπον εβγαλαν 5,5. Το x play κανει τωρα 255€ και εχει καλυτερη καμερα και πολύ μεγαλυτερη μπαταρια. ειναι πιο χοντρο και δεν εχει δαχτ. αποτυπωμα. φοβερη αναβαθμιση....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά τα τρία πρώτα σχόλια που δεν έχουν πιάσει το νόημα, ας καταθέσω κι εγώ το σχόλιο μου:

 

1. Τα Moto G δεν έκαναν καριέρα ως μικρά τηλέφωνα. Έκαναν καριέρα γιατί ήταν vfm σε τιμή και απόδοση.

 

2. Από τις πιο απροβλημάτιστες σειρές η σειρά Moto. Το ότι η Motorola έχει εξαγοραστεί από την Lenovo δεν λέει τίποτα. 

 

3. Οι τιμές για αρχικές είναι καλές και όταν θα τις βρίσκουμε στο skroutz κάτω από 200 ευρώ θα είναι καλό vfm.

 

4. Η μπαταρία 3000mha για full-hd δεν είναι μέτρια. Είναι αρκετά καλή για συσκευές που θα κυκλοφορήσουν ΜΕ εγγύηση στην Ελλάδα. Φυσικά αν είχε μεγαλύτερη δεν θα χάλαγε κανέναν.

 

Πλέον έχουμε 2gb ram με μια rom που είναι κοντά στο pure android και δεν θα μπαίνουμε στο δίλημμα του 1gb ram. 5,5 ίντσες οθόνη! Επιτέλους θα υπάρχει επιλογή για μεγάλες ίντσες από επώνυμη εταιρία με εγγύηση στην Ευρώπη λες και όσοι πληρώνουν λιγότερα από 200 ευρώ δεν σερφάρουν. Επίσης βλέπουμε βελτιωμένες κάμερες στις συσκευές για μια αξιοπρεπή overall χρήση. Με το καλό να έρθουν και Ευρώπη λοιπόν. 

  • Like 18
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Ολα εξαρτωνται απο την ποιοτητα και την τιμη στην Ελλαδα.

 

Δεν ξερω ποιος εχει φτιαξει το Moto G3 που εχω, αλλα στα 130 ευρω που το πηρα ειναι εξαιρετικο και με εξαιρετικη καμερα (στο φως).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εχει γινει καλη δουλεια στην μπαταρια ισως ειναι καλη εναλλακτικη σε σχεση με το Nexus 5x,δεδομενου οτι η plus εκδοση εχει 3gb ram και 32gb χωρο πραγμα πολυ θετικο.

 

Δεν ειμαι υπερ των 5.5ιντσων(αν και τουλαχιστον ειναι full hd αναλυση και οχι η σκετη HD),αλλα το 3gb ram μοντελο αν οντως ειναι με το κλασσικο stock android αλα Motorola ισως το τιμησω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το g4 plus αξίζει αν κινηθεί σε χαμηλά επίπεδα και όχι αν πληρώνουμε +100 ευρώ για 1gb ram παραπάνω, πάντως και εγώ θέλω τις 5 ίντσες καλύτερα ,θεωρώ ότι είναι ότι πιο user friendly και στα επώνυμα κινητά θεωρώ ότι το a5 2016και το nexus 5x από τα καινούργια παίζουν μπάλα μόνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το g4 plus αξίζει αν κινηθεί σε χαμηλά επίπεδα και όχι αν πληρώνουμε +100 ευρώ για 1gb ram παραπάνω, πάντως και εγώ θέλω τις 5 ίντσες καλύτερα ,θεωρώ ότι είναι ότι πιο user friendly και στα επώνυμα κινητά θεωρώ ότι το a5 2016και το nexus 5x από τα καινούργια παίζουν μπάλα μόνα

Α5 2016???Στα 290 περιπου ευρω που ξεκιναει η τιμη του,ουτε για αστειο αυτο που λες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλές συσκευές τα προιγούμενα.Τα δύο που έχουν περάσει απο τα χέρια μου ήταν τέρατα αντοχής,ποτέ άλλο κινητό που είχα δεν έχει φάει τόσα χτυπήματα και έχει ζήσει απλά με γρατζουνιές.

Ελπίζω και αυτό να είναι γερό,το hardware φαίνεται καλό και καλύπτει τους περισσότερους χρήστες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...