Προς το περιεχόμενο

Τι να δω; Προτείνετε μου ταινίες


Sellers

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 λεπτά πριν, jimmys26 είπε

Ψάχνψ καλές ταινίες με plot twists όπως Identity  The Machinist ή και απο τα αγαπημένα μου Κορεάτικα.

δες αυτα 

https://www.imdb.com/title/tt0057012/?ref_=rt_li_tt

https://www.imdb.com/title/tt5362988/?ref_=rt_li_tt

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Υπάρχει κάποια καλή ταινία που να δείχνει την ανθρωπότητα όπως ήταν στην προϊστορική εποχή? Ή στην εποχή των παγετώνων ή τέλος πάντως σε κάποια αντίστοιχη πρώιμη περίοδο.

Ακόμα καλύτερα αν πραγματεύεται κάποιο οικουμενικό ζήτημα όπως η ανακάλυψη της φωτιάς, του τροχού, ή η ανάπτυξη κάποιας τεχνικής, κάποιου ενστίκτου κλπ.

Το καλύτερο παράδειγμα που μπόρεσα να βρω μέχρι τώρα είναι το Quest for fire αλλά η ταινία καθεαυτή παρότι to the point είναι εχμ, λίγο βαρετή σε πολλά σημεία.

Κάποια πρόταση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, cthulhucarbide είπε

Υπάρχει κάποια καλή ταινία που να δείχνει την ανθρωπότητα όπως ήταν στην προϊστορική εποχή? Ή στην εποχή των παγετώνων ή τέλος πάντως σε κάποια αντίστοιχη πρώιμη περίοδο.

Ακόμα καλύτερα αν πραγματεύεται κάποιο οικουμενικό ζήτημα όπως η ανακάλυψη της φωτιάς, του τροχού, ή η ανάπτυξη κάποιας τεχνικής, κάποιου ενστίκτου κλπ.

Το καλύτερο παράδειγμα που μπόρεσα να βρω μέχρι τώρα είναι το Quest for fire αλλά η ταινία καθεαυτή παρότι to the point είναι εχμ, λίγο βαρετή σε πολλά σημεία.

Κάποια πρόταση?

Να προτεινω μερικες

10,000 BC 2008

Iceman 1984

Alpha 2018

The Clan of the Cave Bear 1986

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, Arkin είπε

Να προτεινω μερικες

10,000 BC 2008

Iceman 1984

Alpha 2018

The Clan of the Cave Bear 1986

Ευχαριστώ για τις προτάσεις. Η αλήθεια είναι ότι τις έχω δει αυτές και δεν μπορώ να πω ότι είναι αυτό που ψάχνω, κυρίως σε μέτρα ποιότητας. Δυστυχώς οι περισσότερες είναι τουλάχιστον b-movies ή χαζά action με ισχνή κινηματογραφική αξία.

Έχω αρχίσει να το παίρνω απόφαση ότι δεν υπάρχει καλή ταινία για αυτή την εποχή.

Για να υπάρχει ένα μέτρο σύγκρισης πχ σε σχέση με τον Μεσαίωνα να αναφέρω τις ταινίες Marketa Lazarova (1967), Andrei Rublev (1966), Η Έβδομη Σφραγίδα (1957) κλπ.

Ταινιάρες. Αριστουργήματα του παγκόσμιου κινηματογράφου. Και θα βρούμε αντίστοιχες για κάθε εποχή. Αλλά κάτι που να τοποθετείται στην προϊστορία και να είναι (σχεδόν) τόσο καλό μάλλον δεν υπάρχει

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/2/2023 στις 11:11 ΜΜ, cthulhucarbide είπε

Ευχαριστώ για τις προτάσεις. Η αλήθεια είναι ότι τις έχω δει αυτές και δεν μπορώ να πω ότι είναι αυτό που ψάχνω, κυρίως σε μέτρα ποιότητας. Δυστυχώς οι περισσότερες είναι τουλάχιστον b-movies ή χαζά action με ισχνή κινηματογραφική αξία.

Έχω αρχίσει να το παίρνω απόφαση ότι δεν υπάρχει καλή ταινία για αυτή την εποχή.

Για να υπάρχει ένα μέτρο σύγκρισης πχ σε σχέση με τον Μεσαίωνα να αναφέρω τις ταινίες Marketa Lazarova (1967), Andrei Rublev (1966), Η Έβδομη Σφραγίδα (1957) κλπ.

Ταινιάρες. Αριστουργήματα του παγκόσμιου κινηματογράφου. Και θα βρούμε αντίστοιχες για κάθε εποχή. Αλλά κάτι που να τοποθετείται στην προϊστορία και να είναι (σχεδόν) τόσο καλό μάλλον δεν υπάρχει

https://www.imdb.com/title/tt10332508/

:P 

  • Like 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για πείτε καμία καλή high fantasy ή dark fantasy. Στυλ Berserk, Lord of the Rings, Conan. 

 

Edit: Ευχαριστώ για τις προτάσεις. Όχι σειρές παιδιά. Και γενικά ψιλοκαλές ταινιούλες (ας είναι και anime), να βλέπονται ή έστω να άρεσαν σε εσάς.

Επεξ/σία από SalemsLot
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, SalemsLot είπε

Για πείτε καμία καλή high fantasy ή dark fantasy. Στυλ Berserk, Lord of the Rings, Conan. 

Ταινίες να θέλεις...

https://www.imdb.com/list/ls066698442/

π.χ. σαν συνέχεια του lotr δες τα hobbit, το Dragonheart (το 1ο) μου άρεσε, καλό και το in the name of the king 1, το green knight, το wheel of time, το cursed, η τριλογία της Narnia, αφού λες για το conan δες και το red sonia, η ταινία stardust, το carnival row, την σειρά Witcher, την σειρά shadow and bone, η σειρά his dark materials, το shannara chronicles πολύ καλό, legend of the seeker αρκετά καλό αν δεν έχεις διαβάσει τα βιβλία, οι σειρές house of dragons και rings of power, το pans labyrinth, το labyrinth (david bowie), το παλιό willow και το καινούργιο, το Mythica saga έχει αξιόλογες ταινίες κτλ.

Επίσης, αν και δεν εμπίπτουν τόσο στην κατηγορία (είναι low fantasy) δες κάποια από τα beowolf, το reign of fire, την σειρά the nevers και το discovery of witches. Προτείνω και το sandman.

Επεξ/σία από micos000
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@micos000 Ευχαριστώ, έδωσες υλικό για μελέτη. Το Dragonheart κωμωδία και τα Narnia για ύπνο, τα έκλεισα δεν μου άρεσαν. Ναι φυσικά και low fantasy παράλειψη μου. 

Γενικά προτιμώ αυτά που παίρνουν τον ευατό τους στα σοβαρά και έχουν mature περιεχόμενο. Το Berserk, οι 300, τα Conan, είναι ιδανικά σαν κατεύθυνση για τις προτάσεις σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@SalemsLot Dragonslayer (1981) θυμάμαι ήταν καλούτσικο.  Από anime το Bastard!! (αλλά είναι σειρά) και το Ninja scroll. Μπορεί να τα χεις δεί βέβαια.

Επεξ/σία από Millennium
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Millennium είπε

Από anime το Bastard!! (αλλά είναι σειρά) και το Ninja scroll. Μπορεί να τα χεις δεί βέβαια.

Δεν τα έχω δει, φαίνονται πολύ ωραία, ευχαριστώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/2/2023 στις 11:11 ΜΜ, cthulhucarbide είπε

Ευχαριστώ για τις προτάσεις. Η αλήθεια είναι ότι τις έχω δει αυτές και δεν μπορώ να πω ότι είναι αυτό που ψάχνω, κυρίως σε μέτρα ποιότητας.

Ταινιάρες. Αριστουργήματα του παγκόσμιου κινηματογράφου. Και θα βρούμε αντίστοιχες για κάθε εποχή. Αλλά κάτι που να τοποθετείται στην προϊστορία και να είναι (σχεδόν) τόσο καλό μάλλον δεν υπάρχει

σε αυτή την εποχή αν πούμε ότι έχουμε να κάνουμε με κοινωνίες κυνηγών και τροφοσυλεκτες τοτε εμεσα οτι περιγράφει την ζωή τους σε ενδιαφέρει

The Mission (1986) - IMDb

Aguirre, the Wrath of God (1972) - IMDb

σε αλλο πλαισιο αλλα ποιοτικες ταινιες 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...