Προς το περιεχόμενο

Uncharted 4: Το τέλος ενός κλέφτη Review (PS4)


Ocelote

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σωστά ξέχασα ότι μπορούμε να κρίνουμε όλους τους άλλους developers εκτός από τη ND. ;)

Δεν υποστηρίζω κανένα, δεν βγάζω λεφτά υποστηρίζοντας κάποιον.. Όλα τα παιχνίδια έχουν ελαττώματα, και το U4 δεν αποτελεί εξαίρεση.. πχ τα 60 που έγιναν 30. Αλλά το παιχνίδι είναι πολύ πραγματικά υπέροχο μπροστά σε άλλα. Γι' αυτό βλέπεις και το εξυμνούν όλοι. Η ND έχει δώσει σημασία στην λεπτομέρεια, μιλάμε για τελειομανείς..

Όλοι οι devs κρίνονται από το community. Δεν υπάρχουν εξαιρέσεις! Απλώς, ψάχνουμε να βρούμε καρφίτσα στ' άχυρα στο συγκεκριμένο παιχνίδι.. Είναι ό,τι πιο ολοκληρωμένο κυκλοφορεί μέχρι σήμερα στην αγορά!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 74
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παντως χωρις πλακα τετοια γραφικα δεν εχω δει ακομα σε pc με 4κ 32 ραμ i7 και vga των 500 ευρω.

Δηλαδη εαν μπορουσαν να αξιοποιηθούν τα hardware των pc τι θα εδειχναν.

Ειναι κριμα να υπαρχει τοσο καλο hardware και να μην υπαρχει το αναλογο software.

 

Moddαρισμενο Skyrim, το οποίο είναι παιχνίδι 5ετιας. Υπάρχουν mods που αλλάζουν σε απίστευτο βαθμό τα γραφικά, σε σημείο που μοιάζει σαν διαφορετικό game. Είδα το βίντεο και τα γραφικά ήταν καλά για κονσόλα, κατά τα άλλα τίποτα το φοβερό, με30fps παίζει. Φαίνεται ενδιαφέροναλλά δεν καταλαβαίνω γιατι τόση φασαρία, από όσο ξέρω το game ένα platformer που τελειώνει σε 15 ώρες είναι. Δεν το έχω δοκιμάσει οπότε δεν μπορώ να κρίνω, λογικά θα είναι πολύ καλο γιια να έχει τόσο φανατικό κοινό, μακάρι να έβγαινε και σε άλλες πλατφόρμες, όχι όμως σε 30fps, καλύτερα να μπορούσες να επιλέξεις εάν θες να μειώσεις τα γραφικά για να έχεις περισσότερα fps και το αντίστροφο.

 

*Κλασσικος ο τύπος πιο πάνω, έχει το μάτι που δεν βλέπει πανω απο 30fps και βλέπει αόρατους pcαδες που κραζουν ενώ δεν είπε κανείς τίποτα. Φαίνεται η "κριτική" και η "αποψη" μεταφράζεται σε "χολη" και "κραξιμο" τώρα πια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως χωρις πλακα τετοια γραφικα δεν εχω δει ακομα σε pc με 4κ 32 ραμ i7 και vga των 500 ευρω.

Δηλαδη εαν μπορουσαν να αξιοποιηθούν τα hardware των pc τι θα εδειχναν.

Ειναι κριμα να υπαρχει τοσο καλο hardware και να μην υπαρχει το αναλογο software.

Δεν έχεις άδικο.Eγώ μπορεί να μην έχω τόσο δυνατό pc όσο το δικό σου αλλά έχω ένα 6600Κ και μια 970 και δεν είμαι ευχαρηστημένος καθόλου.

Όταν η gpu μου κάνει όσο η κονσόλα τότε περιμένω πολλά παραπάνω από απλά περισσότερα fps.Δεν με νοιάζει αν πιάνει 150 fps παραπάνω όταν οπτικά είναι ίδια,με ελάχιστες περισσότερες λεπτομέρεις στο pc.(Βλέπρε πχ συγκρηση Tomb Raider pc/ps4)

Τα fps γίνοντε πρόβλημα όταν το ps4 έχει frame drops μόνο.

 

Eγώ πραγματικά το παρατάω το pc gaming,όπως είπα με gpu που κάνει όσο η κονσόλα περιμένω χαόδη διαφορά στα γραφικά και όχι ψύλλους στα άχυρα και όχι εμένα πιάνει 60 fps εσένα 30 κλπ.

Επίσης για όσο είμαι pc gamer πειρατεία και αν τους αρέσει.Ας φτιάχνουν τα παιχνίδια βάση του hardware που μερικοί απο μάς χρυσοπλήρωσαν αν θέλουν χρήμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τα καλύτερα παιχνίδια που έχω παίξει! Τα γραφικά πραγματικά next gen, demo σκηνές χωρίς cut, μπαίνεις κατευθείαν στο παιχνίδι και με τοπία που σου κόβουν την ανάσα! Τωρα ελπίζω για το Last of US 2!! Αξίζει τα λεφτά του!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχεις άδικο.Eγώ μπορεί να μην έχω τόσο δυνατό pc όσο το δικό σου αλλά έχω ένα 6600Κ και μια 970 και δεν είμαι ευχαρηστημένος καθόλου.

Όταν η gpu μου κάνει όσο η κονσόλα τότε περιμένω πολλά παραπάνω από απλά περισσότερα fps.Δεν με νοιάζει αν πιάνει 150 fps παραπάνω όταν οπτικά είναι ίδια,με ελάχιστες περισσότερες λεπτομέρεις στο pc.(Βλέπρε πχ συγκρηση Tomb Raider pc/ps4)

Τα fps γίνοντε πρόβλημα όταν το ps4 έχει frame drops μόνο.

 

Eγώ πραγματικά το παρατάω το pc gaming,όπως είπα με gpu που κάνει όσο η κονσόλα περιμένω χαόδη διαφορά στα γραφικά και όχι ψύλλους στα άχυρα και όχι εμένα πιάνει 60 fps εσένα 30 κλπ.

Επίσης για όσο είμαι pc gamer πειρατεία και αν τους αρέσει.Ας φτιάχνουν τα παιχνίδια βάση του hardware που μερικοί απο μάς χρυσοπλήρωσαν αν θέλουν χρήμα.

 

Δεν καταλαβαινω τον λογο που παραπονιεσαι...

Με μια GTX970 μπορεις να παιξεις τα παιχνιδια στο καλυτερο δυνατο τους, σε οσο καλυτερα γραφικα φτιαχτικαν να εχουν και σε 1080-1440p και 60+fps. Απο εκει και περα το τι γραφικα αποδίδει το καθε παιχνιδι εξαρτατε απο το παιδχνιδι. Το συγουρο ειναι οτι το αποτελεσμα θα ειναι καλυτερο απο ενα πιο αδύναμο συστημα οπως π.χ. ενα pc με gtx750 των 100 ευρω ή ενα PS4. 

Γι αυτο και την πληρωνεις 350 ευρω.

Αυτο βεβαια δεν ειναι η μονη λυση στο PC, αν δεν σε ενδιαφερουν ολα αυτα παιρνεις μια GTX950 με 150 ευρω και παιζεις τα παντα με πολυ καλα γραφικα και fps, καλυτερα απο οτι σε ενα PS4. Ή παιρνεις μια R7 360 με 100 ευρω που και με αυτη παιζεις σε αρκετα καλα γραφικα και fps, οχι κατωτερα απο ενα PS4. Οποιες και αν ειναι οι απαιτησεις σου υπαρχουν και οι αντίστοιχες λυσεις.

 

Για εμενα η διαφορα μεταξυ High settings 1080p 30fps που θα ειχεις σε μια gpu των 100 ευρω, με Ultra settings 1440p 60fps που θα παιζεις σε μια gpu των 300 ευρω αξιζει τη χρηματικη διαφορα. Γι αλλους ομως δεν αξιζει οποτε παιρνουν μια καρτα των 100 ευρω και απολαμβανουν ολα τους τα game που την αξιοποιουν και στο επαρκο της.

 

Οσο για την πειρατεία, απορώ τι παιχνιδια παιζεις οταν τα περισσοτερα απο τα καλυτερα φετινα και περσινα παιχνιδια δεν εχουν υπαρχουν σε πειρατικα αφου ειναι ειτε ασπαστα (devuno) ειτε ειναι online. Εχεις δωσει τοσα λεφτα για gaming PC και PS4 για να παιζεις τι δηλαδη...? Οταν τα AAA PC games εχουν  απο 5 εως 30 ευρω στο internet.   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν καταλαβαινω τον λογο που παραπονιεσαι...

Με μια GTX970 μπορεις να παιξεις τα παιχνιδια στο καλυτερο δυνατο τους, σε οσο καλυτερα γραφικα φτιαχτικαν να εχουν και σε 1080-1440p και 60+fps. Απο εκει και περα το τι γραφικα αποδίδει το καθε παιχνιδι εξαρτατε απο το παιδχνιδι. Το συγουρο ειναι οτι το αποτελεσμα θα ειναι καλυτερο απο ενα πιο αδύναμο συστημα οπως π.χ. ενα pc με gtx750 των 100 ευρω ή ενα PS4. 

Γι αυτο και την πληρωνεις 350 ευρω.

Αυτο βεβαια δεν ειναι η μονη λυση στο PC, αν δεν σε ενδιαφερουν ολα αυτα παιρνεις μια GTX950 με 150 ευρω και παιζεις τα παντα με πολυ καλα γραφικα και fps, καλυτερα απο οτι σε ενα PS4. Ή παιρνεις μια R7 360 με 100 ευρω που και με αυτη παιζεις σε αρκετα καλα γραφικα και fps, οχι κατωτερα απο ενα PS4. Οποιες και αν ειναι οι απαιτησεις σου υπαρχουν και οι αντίστοιχες λυσεις.

 

Για εμενα η διαφορα μεταξυ High settings 1080p 30fps που θα ειχεις σε μια gpu των 100 ευρω, με Ultra settings 1440p 60fps που θα παιζεις σε μια gpu των 300 ευρω αξιζει τη χρηματικη διαφορα. Γι αλλους ομως δεν αξιζει οποτε παιρνουν μια καρτα των 100 ευρω και απολαμβανουν ολα τους τα game που την αξιοποιουν και στο επαρκο της.

 

Οσο για την πειρατεία, απορώ τι παιχνιδια παιζεις οταν τα περισσοτερα απο τα καλυτερα φετινα και περσινα παιχνιδια δεν εχουν υπαρχουν σε πειρατικα αφου ειναι ειτε ασπαστα (devuno) ειτε ειναι online. Εχεις δωσει τοσα λεφτα για gaming PC και PS4 για να παιζεις τι δηλαδη...? Οταν τα AAA PC games εχουν  απο 5 εως 30 ευρω στο internet.   

Απάντησες μόνος στα περισσότερα.Εξαρτάται το παιχνίδι και επειδή δεν μπορούμε να κάνουμε σύγκρηση σε ότι νά ναι παιχνίδια βλέπω τα cross platform.Η διαφορά είναι καλύτερη αλλά όχι 250 ευρώ καλύτερη.Το 250 το βγάζω απο το σύνολο της 970 αφαιρόντας στο περίπου το πόσο κοστίζει η gpu ps4(υπολογίζοντας πως αποδίδει μεταξύ 7850-7870) Το hardware έχει τη δύναμη αλλά να την κάνω τι όταν δεν γίνεται optimization.

Όρεξη να αρχίζω να βάζω custom textures(όπου είναι δυνατό) δεν έχω προσωπικά απο την ώρα που ο δημηουργός του βαριόταν ή επέλεξε να το βγάλει έτσι ώστε να τρέχει καλά και στην κονσόλα.

 

Μόνο που με την gpu δεν σου κάνουν δώρο το 1440p monitor που λές σαν να είναι δεδομένο.Θές άλλο ένα 300ρι+ για μόνιτορ.

 

Παιχνίδια που έχω παίξει στο διάστημα που έκανα το pc(λιγότερο απο χρόνο) Witcher 3 , Tomb Raider , Resident Evil Remastered , Dark Souls , Skyrim , GTA V , Dishonored , Fallout , Dying Light

Μερικά δεν είναι προφανός του 15-16 αλλά μερικά είναι.Όλα κετεβασμένα.Πές μου μερικά απο τα καλύτερα που λές που δεν υπάρχουν για κατέβασμα να δω και γω τι σόι παιχνίδια παίζεις εσύ.

Δεν έχω PS4 δεν ξέρω πως έφτασες στο συμπέρασμα αυτό.

Επεξ/σία από Albilosha
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιά ΕΑ... Στον χώρο του gaming Καμιά εταιρία δεν αρμέγει καλύτερα απο τη Sony.

 

Βλέπω σε 3 χρόνια στο PS4.5 Uncharted 4.5 Remastered.  :-D

  α ρε βλακα η Naughty Dog ειναι η εταιρια που σε εκανε ανθρωπο μη λες βλακειες ! Ξερεις πιος εκανε το crash bandicoot που επαιζες μικρος και το jack and dexter ?

Ακομη και σε ενα απο τα πιο εικονικα ratchet and clank βοηθησε την insomnia ! 

 

Θα ειναι το τελευταιο γιατι ειναι μαγκες και στο εχουν αποδειξει πολλες φορες μεχρι τωρα.

 

Θα δουμε και αλλα πραγματα οπως το The Last of us αλλα nathan drake αυτο ηταν! 

 

τεσσερα υπεροχα παιχνιδια και το τελευταιο το a thiefs end που ειναι και το κυκνιο ασμα τους για τη σειρα αυτη !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"αρμεγω την αγελαδα" σου λεει τιποτα? :D

Α ρε βλακα η Naughty Dog ειναι η εταιρια που σε εκανε ανθρωπο μη λες βλακειες ! Ξερεις πιος εκανε το crash bandicoot που επαιζες μικρος και το jack and dexter ?

Ακομη και σε ενα απο τα πιο εικονικα ratchet and clank βοηθησε την insomnia ! 

 

Θα ειναι το τελευταιο γιατι ειναι μαγκες και στο εχουν αποδειξει πολλες φορες μεχρι τωρα.

 

Θα δουμε και αλλα πραγματα οπως το The Last of us αλλα nathan drake αυτο ηταν! 

 

 

τεσσερα υπεροχα παιχνιδια και το τελευταιο το a thiefs end που ειναι και το κυκνιο ασμα τους για τη σειρα αυτη !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα μπορουσε αυτη η σειρα της Naughty Dog να κλεισει καλυτερα, τρομερα ατμοσφαιρικο το παιχνιδι, απιστευτες τοποθεσιες, τρελο Voice acting οπως παντα, ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ animation. Αν και τα 70€ πονανε! Πιστευω αξιζει καθε ευρω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Special Edition αξίζει την διαφορά με το απλό παιχνίδι και θα έχει αργότερα μεταπώληση.

 

Σε ψηφιακό αξίζει μόνο η Deluxe Edition που δίνει το triple pack expansion αλλά δεν μπορείς να το πουλήσεις.

 

Ποιά 70€;Απο 58€ ξεκινάει στο Σκρούτζ η απλή έκδοση και στις αγγελίες απο 45€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα μπορουσε αυτη η σειρα της Naughty Dog να κλεισει καλυτερα, τρομερα ατμοσφαιρικο το παιχνιδι, απιστευτες τοποθεσιες, τρελο Voice acting οπως παντα, ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ animation. Αν και τα 70€ πονανε! Πιστευω αξιζει καθε ευρω!

 

Συμφωνώ με όλα, αλλά 70 ευρώ παιχνίδι των 15 ωρών gameplay σε campaign και με αδιάφορο multiplayer δεν τα αξίζει σε καμιά περίπτωση. Όταν πέσει στα 30 ευρω (ή μεταχειρισμενο) τότε ναι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με όλα, αλλά 70 ευρώ παιχνίδι των 15 ωρών gameplay σε campaign και με αδιάφορο multiplayer δεν τα αξίζει σε καμιά περίπτωση. Όταν πέσει στα 30 ευρω (ή μεταχειρισμενο) τότε ναι.

 

 

Αδιάφορο για εσένα πες καλύτερα για να είσαι αντικειμενικός.Εγώ βλέπω κατι διαφορετικό.Πήξαμε στα Battlefield και στα COD.

 

Για να έχει παραπάνω ώρες gameplay πρέπει να είναι κανα open world που τα γραφικά δεν θα έχουν καμία σχέση με το Uncharted.Περίσσεψαν μερικές εκατοντάδες MB απο το cd και το patch 5 Gb το έβαλαν extra ως update γιατί δεν χωρούσε στο cd.

 

Και άλλα παιχνίδια με το καλημέρα βγήκαν στα 70€ αλλά καμία σχέση με το Uncharted.Οπότε αν δεν σε ενδιαφέρει το multiplayer το παίρνεις και σε 1 χρόνο που λέει ο λόγος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι η Naughty προσέφερε το καλύτερο τέλος σε μια σειρά και έτσι όπως της άξιζε. Ότι και να πω για το παιχνίδι θα είναι πραγματικά λίγο. Αγόρασα το PS4 με σκοπό μόνο αυτό το game και ναι αξίζει το κάθε λεπτό που δαπάνησα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...