Προς το περιεχόμενο

H Canon παρουσίασε την PowerShot SX620 HS με οπτικό ζουμ 25x και wireless sharing


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτό που καθιστά την νέα PowerShot SX620 HS ελκυστική, είναι ότι πέρα από τον μεγάλο αισθητήρα και το οπτικό ζουμ 25x προσφέρει αρκετές δυνατότητες συνδεσιμότητας/ δικτύωσης για wireless sharing (π.χ με το PC σας).

Η PowerShot SX620 HS εξοπλίζεται με αισθητήρα CMOS 20,2 Megapixels καθώς και με τον επεξεργαστή εικόνας DIGIC 4+, για να προσφέρει υψηλής ποιότητας φωτογραφίες ακόμα και σε συνθήκες με χαμηλά επίπεδα φωτισμού.

 

Σε αυτό βοηθάει και το χαρακτηριστικό Intelligent Image Stabilizer που ενσωματώνει, ώστε οι φωτογραφίες να είναι shake-free σε οποιεσδήποτε συνθήκες. Επίσης υποστηρίζει οπτικό ζουμ 25x (25-625mm equivalent).

 

Η νέα point-and-shoot camera της Canon επιτρέπει την λήψη video ανάλυσης 1080p ωστόσο χάρη στο hybrid auto-mode, μπορεί πριν από κάθε λήψη φωτογραφίας να τραβάει video για 4 δευτερόλεπτα, και στο τέλος να συνδυάσει τα clips για να δημιουργήσει ένα video recap της ημέρας.

 

Για όσους δεν θέλουν να ασχολούνται με ρυθμίσεις, η κάμερα διαθέτει το Smart Auto mode, το οποίο αναλαμβάνει να κάνει όλες τις ρυθμίσεις βασιζόμενο σε προκαθορισμένες καταστάσεις ενώ επιπλέον προσφέρει και Auto Zoom, για να κρατάει πάντα τα αντικείμενα που επιθυμεί ο χρήστης σωστά εστιασμένα. Η νέα PowerShot SX620 HS της Canon θα κυκλοφορήσει σε μαύρο, ασημένιο και κόκκινο χρώμα με τιμή $279,99.

 

Link.png Site: SlashGear


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά δεν έχω καλές εμπειρίες από cannon.Είχα μία χάλασε(χωρίς δική μου ευθύνη εντός εγγύησης) και μου είπαν ότι θέλει αλλαγή ο φακός με κόστος 400 ευρώ όταν 450 είχα πάρει την κάμερα.Και ξαναπήρα μία panasonic lumix σαν αυτή που είχα και βρήκα την υγειά μου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι έχω να πω πολύ καλά λόγια για τις Canon αυτής της σειράς, καθώς στο φως της ημέρας έχουν πολύ ωραία χρώματα, το ζουμ είναι εξαιρετικό και οι τιμές λογικές.

Οι lumix αλλά και οι νέες sony είναι επίσης καλές σε αυτή την κατηγορία, αλλά γενικώς όλες έχουν θέματα όταν λείπει το φως, λόγω του μικρού αισθητήρα τους.

 

Γενικώς έχω καταλήξει ότι αν κάποιος έχει πολύ καλή γωτογραφική μηχανή στο κινητό του και δεν τον απασχολεί πολύ η δυνατότητα του ζουμ, δεν αξίζει να δώσει τα 250+ ευρώ που χρειάζεται μια τέτοια κάμερα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι έχω να πω πολύ καλά λόγια για τις Canon αυτής της σειράς, καθώς στο φως της ημέρας έχουν πολύ ωραία χρώματα, το ζουμ είναι εξαιρετικό και οι τιμές λογικές.

Οι lumix αλλά και οι νέες sony είναι επίσης καλές σε αυτή την κατηγορία, αλλά γενικώς όλες έχουν θέματα όταν λείπει το φως, λόγω του μικρού αισθητήρα τους.

 

Γενικώς έχω καταλήξει ότι αν κάποιος έχει πολύ καλή γωτογραφική μηχανή στο κινητό του και δεν τον απασχολεί πολύ η δυνατότητα του ζουμ, δεν αξίζει να δώσει τα 250+ ευρώ που χρειάζεται μια τέτοια κάμερα.

Ναι αν θες απλά να τραβάς φωτογραφίες όπως οι περισσότεροι από μας τα κινητά είναι μια χαρά και δεν χρειάζεται να κουβαλάς και την κάμερα.Την λούμιξ την πήρα σε άλλες εποχές.Δίναμε έτσι ένα 400άρι για κάμερα.Τα σκέφτομαι τώρα και δεν τα πιστεύω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά δεν έχω καλές εμπειρίες από cannon.Είχα μία χάλασε(χωρίς δική μου ευθύνη εντός εγγύησης) και μου είπαν ότι θέλει αλλαγή ο φακός με κόστος 400 ευρώ όταν 450 είχα πάρει την κάμερα.Και ξαναπήρα μία panasonic lumix σαν αυτή που είχα και βρήκα την υγειά μου.

Και εγώ έχω μία Panasonic DMC-FX150 και είμαι πολύ ευχαριστημένος, χωρίς όμως να έχω ιδιαίτερες γνώσεις. Κάποιοι γνωστοί μου που έχουν DSLR από 450€ έως 1100€ φαίνεται χαοτική διαφορά!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλεον τα καλα κινητα τραβανε πολυ ωραιες καθημερινες φωτο ωστε για τον συνηθη χρηστη δεν αξιζει η αγορα τετοιων φγραφικων μηχανων.

Οταν ομως θελεις κατι αρκετα παραπανω ειτε σαν χομπι ειτε σαν δουλεια οι dslr η mirorless με εναλλαξιμους φακους ειναι μονοδρομος και η φωτογραφικη διαφορα χαωδης απο οποιοδηποτε κινητο. Τωρα κατι συγκρισεις κινητο ταδε vs dslr που παιζουν στο youtube ειναι απλα για γελια και για views.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουν κ οι combact το δικό τους μεριδιο αγοράς . για φωτογραφιες την μέρα σούπερ είναι, για διακοπές επίσης μία χαρά αν χρειαστείς το ζουμ . επειδή όμως δεν τυπωνουμε πλέον φωτο αλλά τις ανεβασουμε κατευθείαν στα social media για καθημερινή κάμερα προτιμώ το κινητό :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθημερινες φωτογραφιες με πλουσιο φως που δεν προοριζονται για μεγαλο print και χωρις κινηση ειναι μια χαρα τα κινητα.

Αν ομως θες ζουμ ή χαμηλο φωτισμο με κινηση ή φλας θες φωτογραφικη... και στις διακοπες/τουρισμο ειναι πολυ πιθανο να χρειαζεσαι ζουμ. Οποτε μια χαρα ειναι η μηχανουλα με το 25αρη ζουμ της και το φλας της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ομως θες ζουμ ή χαμηλο φωτισμο με κινηση ή φλας θες φωτογραφικη... και στις διακοπες/τουρισμο ειναι πολυ πιθανο να χρειαζεσαι ζουμ. Οποτε μια χαρα ειναι η μηχανουλα με το 25αρη ζουμ της και το φλας της.

 

Σχεδόν. Δοκίμασε σε χαμηλό φωτισμό να βγάλεις φωτογραφία στο χ25 στο χέρι (χωρίς τρίποδο) και με το διάφραγμά σου στο 6.6. Για να μην ταλαιπωρηθείς να το δοκιμάσεις, στο λέω από πριν είναι αδύνατο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθημερινες φωτογραφιες με πλουσιο φως που δεν προοριζονται για μεγαλο print και χωρις κινηση ειναι μια χαρα τα κινητα.

 

Αν ομως θες ζουμ ή χαμηλο φωτισμο με κινηση ή φλας θες φωτογραφικη... και στις διακοπες/τουρισμο ειναι πολυ πιθανο να χρειαζεσαι ζουμ. Οποτε μια χαρα ειναι η μηχανουλα με το 25αρη ζουμ της και το φλας της.

 

Σχετικά με το μεγάλο print και τα κινητά νομίζω η ανάλυση 7136x5360 pixels του lumia 1020 (κι όχι μόνο) αρκεί για γιγαντοαφίσες! ;)

 

Όσο για τη δεύτερη παράγραφο και τις συνθήκες που περιγράφεις δεν αρκεί αυτή η μηχανούλα όπως σωστά λες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...