Προς το περιεχόμενο

Αρχαριος, δημιουργία νέου χρήστη στα linux.


dr_papas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 33
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Λοιπόν παιδιά μετά από λίγη ώρα έχω μία απορία : α) Εχω ένα δίσκο σε ntfs ο οποίος περιέχει back up των αρχείων μου (μουσική φωτό έγγραφα) αν είναι δυνατόν και πώς να τον δω για να πάρω μερικά αρχεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πρέπει να εμφανίζονται στην εξερεύνηση αρχείων. Στην αριστερή πλευρά εμφανίζονται όλοι οι δίσκοι/διαμερίσματα που έχει το σύστημα. Τώρα πως τα ονομάζει δεν ξέρω επειδή εγώ έχω ετικέτες σε κάθε ένα και εμφανίζονται με ετικέτες. Πατώντας πάνω σε κάποιο πάντως θα προσαρτηστεί και θα μπορείς να πλοηγηθείς στα περιεχόμενά του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως να σου πω την αλήθεια τον έβλεπε τον δίσκο αλλά προφανώς από ότι κατάλαβα δεν ήταν mounted  η κάτι τέτοιο δεν μου έδειχνε δλδ τα αρχεία του τον έβγαλα πάντως μην κάνω καμία πατάτα γιατί έχω το back up μου μέσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη ελειπα ολο το απογευμα χτες, και ειδα το θεμα σου το βραδυ απο το κινητο πριν πεσω για υπνο, να προσθεσω κατι.

 

Δεν ηταν αναγκη να κατεβασεις το αλλο iso και να μπεις στη διαδικασια να βαλεις ολο το συστημα απο την αρχη. Απο την εγκατασταση που ειχες, μπορουσες να δωσεις ενα απλο

sudo apt-get install ubuntu-desktop
και να βαλει οτι χρειαζεται (γραφικο περιβαλλον, desktop enviroment, file manager, web browser και αλλα τετοια) και να το κανει ακριβως οπως το εχεις τωρα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eυχαριστώ για την πληροφορία, αλλά δεν το ήξερα. Δεν πειράζει όμως, θα διαβάσω και θα μάθω. Μου αρέσουν αρκετά και μάλλον θα μείνω. Σιγά Σιγά. Με το δίσκο τι θα κάνω όμως?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν χρειάζετε να κάνεις κάτι τους ntfs δίσκους απλά τους βλέπει το σύστημα τους διαβάζει κανονικά και κάνει εγγραφές χωρίς πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις δίκιο έναν εξωτερικό σκληρό τον είδε κατευθείαν και παίζει κανονικά. Οταν συνδέσω πάλι τον εσωτερικό θα ποστάρω φωτό να δούμε τι θα κάνουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως ο σκληρος που λες ειναι με windows 8 ή 10, εχει και το ιδιο το λειτουργικο πανω δηλαδη? Αν νια, πρεπει να κανεις "πληρη" τερματισμο των windows για να τον δει.

 

http://windowsten.info/tutorials/5767-how-to-fully-shut-down-windows-10

Εκει που λεει "Completely Disabling Hybrid Shutdown (or Fast Startup)"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι όχι τα windows 10 τα έχω σε ssd τον οποίο έχω αποσυνδέσει αυτός που λέω είναι δεύτερος μηχανικός για back up και σε τρίτο μηχανικό έβαλα τα linux αποκλειστικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρεται. Θέλω να σταματήσω το πληκτρολόγιο και το ποντίκι από το να ξυπνάνε τον υπολογιστή από αναστολή. Βρήκα αυτό στο net :

 

Just add the following to /etc/rc.local:
echo "EHC1" > /proc/acpi/wakeup
echo "EHC2" > /proc/acpi/wakeup
(add more if you have more than two USB2.0 host controllers)

If you have something plugged into a USB3.0 port, then add:
echo "XHC" > /proc/acpi/wakeup

 

Κάπου όμως μπερδεύομαι πως θα δώσω την εντολή σε αυτό το etc/rc.local που λέει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το rc.local είνα ιένα αρχείο που βρίσκεται στον κατάλογο /etc. Θα πρέπει λοιπόν να το ανοίξεις και να προσθέσεις αυτά που αναφέρεις.

Για να μπορείς όμως να το επεξεργαστείς πρέπει να έχεις δικαιώματα υπερχρήστη.

Θα πατήσεις λοιπόν το συνδυασμό πλήκτρων ALT+F2.

Στο παράθυρο διαλόγου που θ' ανοίξει θα γράψεις:

gksu gedit /etc/rc.local

και θα πατήσεις το enter. Θ' ανοίξει άλλο ένα παράθυρο που θα σου ζητάει τον κωδικό σου, ώστε να μπορέσεις ν' ανοίξεις το αρχείο με δικαιώματα υπερχρήστη.

Αφού το κάνεις κι αυτό, θ' ανοίξει ο επεξεργαστής κειμένου(gedit). Βάζεις αυτά που θέλεις και αποθηκεύεις το αρχείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γραψε σε ενα τερματικο τοτε

sudo gedit /etc/rc.local
και θα ανοιξει το ιδιο πραγμα. Οτι εχει μεσα στο rc.local δεν το σβηνεις, απλα γραφεις οτι θες στο τελος, πριν το "exit 0".
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...