Προς το περιεχόμενο

Εγκατάσταση εκτυπωτή HP


panos300

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας έχω τα ubuntu 16.04 64bit και δε μου παίζει ο εκτυπωτής ενώ τον βρίσκει κανονικά και είναι και επιλεγμένος ως προεπιλογή και με πράσινo τσεκάρισμα σαν ενεργός δεν μου εκτυπώνει τη σελίδα. O εκτυπωτής μου είναι HP LASERJET P1005. Όποιος μπορεί ας βοηθήσει !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν και δεν γνωρίζω κατά πόσο οι laserjet εκτυπωτές της hp είναι συμβατοί αλλά έχεις εγκαταστήσει το hplip πρόγραμμα που είναι και το επίσημο πρόγραμμα διαχείρισης των hp εκτυπωτών σε linux?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν και δεν γνωρίζω κατά πόσο οι laserjet εκτυπωτές της hp είναι συμβατοί αλλά έχεις εγκαταστήσει το hplip πρόγραμμα που είναι και το επίσημο πρόγραμμα διαχείρισης των hp εκτυπωτών σε linux?

Oχι θα το εγκαταστησήσω και βλέπουμε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα !

 

Ο συγκεκριμένος εκτυπωτής της Hewlett Packard υποστηρίζεται πλήρως απ' το ubuntu, αρκεί να έχεις εγκαταστήσει το πρόγραμμα hplp και να είναι τουλάχιστον στην έκδοση 2.8.2 είτε σε νεότερη. Ο χρήστης check2fire έχει απόλυτο δίκιο.

Δοκίμασε δηλαδή κατ' αρχήν να κατεβάσεις την τελευταία έκδοση του προγράμματος hplip-ταδε-εκδοση.run

Μετα απλά ανοίγεις ένα τερματικό και δίνεις την εντολή :

 

gksudo ./hplip-ταδε-εκδοση.run

 

Θα ζητηθεί οπωσδήποτε το Password. Άμα τελειώσει η διαδικασία ομαλά, λογικά ο εκτυπωτής πρέπει να δουλεύει. Παρακαλώ ενημέρωσε το forum άμα έχεις και πάλι προβλήματα.

 

Φιλικά,

Ο Άσπρος Γάτος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το hplip υπάρχει και στο package manager της διανομής του δεν ξέρω ποια έκδοση είναι αλλά καλύτερα να το δοκιμάσει πρώτα από εκεί από το να το κατεβάζει manual.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...