Προς το περιεχόμενο

Μετάβαση από Windows 10 σε Linux


panakart

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδη δεν μπορω να βρω το θεμα για το flash, ποσταρω εδω την μεγαλη ανακαλυψη που εκανα :P

 

Πριν καμια ωρα, εκει που εψαχνα το aur, επεσα πανω σε αυτο

https://aur.archlinux.org/packages/adobe-flashplugin/

 

Κατεβασα το .tar.gz απο εκει, το αποσυμπιεσα καπου και αρχισα να το ψαχνω. Το πακετο περιεχει 32αρι pepper flash, στην τελευταια εκδοση (22.x)! Το πακετο για ubuntu ονομαζεται adobe-flashplugin, βρισκεται στο partner repo και περναει και τα 2, npapi και ppapi.

 

Απο το φακελο i386

$ file *.so
libflashplayer.so:    ELF 32-bit LSB shared object, Intel 80386, version 1 (SYSV), dynamically linked, stripped
libpepflashplayer.so: ELF 32-bit LSB shared object, Intel 80386, version 1 (SYSV), dynamically linked, BuildID[sha1]=748ac5fd60b8666ec825e4fb1e208721780b52d8, stripped

& strings *.so | grep LNX
LNX 11,2,202,626
LNX 22,0,0,192
Το output της strings δειχνει τις εκδοσεις για το npapi και το ppapi flash αντιστοιχα.

 

Ομοιως απο τον amd64, αν και δεν εχει ιδιαιτερη σημασια.

$ file *.so
libflashplayer.so:    ELF 64-bit LSB shared object, x86-64, version 1 (SYSV), dynamically linked, stripped
libpepflashplayer.so: ELF 64-bit LSB shared object, x86-64, version 1 (SYSV), dynamically linked, BuildID[sha1]=58f012178bfbefe5e0d0c6f2aed338b308709241, stripped

$ strings *.so | grep LNX
LNX 11,2,202,626
LNX 22,0,0,192
Πως εγινε αυτο? Χωρις 32αρη chrome που το βρηκανε? Θα κανω μια 32αρα εγκατασταση αργοτερα στο vmware να το τσεκαρω. Επεξ/σία από jim_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 35
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

Σε ένα ακόμη πιο αδύναμο μηχάνημα (Πεντιουμ Μ 1,6 Ghz ,768ΜΒ ram) έχω περάσει WattOS  R9 (άλλο lubuntoειδές) και δουλευει μια χαρά .... το λιώνει η κόρη μου στο youtube , και στο Popcorn-Time

 

Δε σου σκίζει τον επεξεργαστή ο browser; χρησιμοποιείς κάποιο player;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση τα 64 bit δεν θα ειναι βαρια με ram 2gb ναι σωστα η μητρικη μου ειναι socket g41 . 

 

πολυ ωραιο το osarena μολις μπηκα στο λινκ που μου εβαλες και θελω να το κατεβασω επειδη εχω ραμ 2gb να κατεβασω 32bit ή 64 , σκεφτομαι την υποστηριξη ή να μην μπορω να κατεβασω το flash player ή και να εχω προβλημα με την εγκατασταση , τι να κατεβασω τελικα ; ειναι ελαφρια η διανομη; φαινεται φοβερη και με πολυ καλυτερο μαρκετ και με γραφικα σαν το κλασικο ubuntu που εμενα στο δικο μου υπολογιστη πηγαινε αργα. 

Αν ο επεξεργαστής σου υποστηριζεί 64bit βάλε την 64. Η διανομή είναι ελαφριά μιας και ουσιαστικά είναι το xfce που είναι ελαφρύ γραφικό περιβάλλον, με αρκετές εικαστικές τροποποιήσεις από το δημιουργό της όμως. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατι βρωμικο μυριζομαι...

Στην πρωτη εικονα φαινεται οτι ο chromium εχει το flash στην εκδοση 11.2.otinanai, πραγμα που σιγουρα δεν ισχυει. Στην δευτερη λεει οτι εχει κανονικα το 22.x και αναγνωριζεται σαν google chrome. Και στην τριτη, το κουτακι που υποτιθεται λεει την εκδοση, εμφανιζεται εντελως λευκο (εκει που εχω σημειωσει με κυκλο).

 

Δοκιμασα σελιδα που θελει flash (zoo.gr) και παιζει κανονικα. Λεει μαλιστα οτι εχει και την 22.x οταν κανω δεξι κλικ.

post-124002-0-82892800-1467195997_thumb.jpg

post-124002-0-70417600-1467196008_thumb.jpg

post-124002-0-95192500-1467196065_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε σου σκίζει τον επεξεργαστή ο browser; χρησιμοποιείς κάποιο player;

 

Η CPU δουλεύει στο 85-90 % και από θερμοκρασία τώρα που είναι καλοκαίρι φτάνει  μέχρι τους 60-63 βαθμούς .

 

Σαφώς δεν έχει ποτέ  πάνω από 2-3  καρτέλες ανοικτές, και πάντα μια μόνο εφαρμογή για βίντεο ανοικτή.

 

Σε εφαρμογές γραφείου(φύλλα υπολογισμών και επεξεργασία κειμένου) δεν εχω αντιμετωπίσει κανένα προβλημα όσα παράθυρα και να έχω ανοικτά ,

Σε απλό σερφάρισμα στο ιντερνετ όλα βαίνουν καλώς ....βέβαια σελίδες με πολλά μπλιμπλίκια θέλουν 2-3 sec παραπάνω για να φορτοθούν αλλά δεν με ενοχλεί ιδιαίτερα .

 

Όλη μέρα ,που λέει ο λόγος , η μικρή βλέπει πέπα γουρουνάκι και Μπεν και Χολυ , στο Youtube καθώς και παιδικές ταινίες στο Popcorn

 

Δε χρησιμοποιώ κάποιον player τύπου SMtube κλπ , μέσω browser βλεπω τα βιντεάκια

 

HP NC6000 , Pentium M725, 768 MB Ram,  WattOS R9

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η CPU δουλεύει στο 85-90 % και από θερμοκρασία τώρα που είναι καλοκαίρι φτάνει  μέχρι τους 60-63 βαθμούς .

 

Σαφώς δεν έχει ποτέ  πάνω από 2-3  καρτέλες ανοικτές, και πάντα μια μόνο εφαρμογή για βίντεο ανοικτή.

 

Σε εφαρμογές γραφείου(φύλλα υπολογισμών και επεξεργασία κειμένου) δεν εχω αντιμετωπίσει κανένα προβλημα όσα παράθυρα και να έχω ανοικτά ,

Σε απλό σερφάρισμα στο ιντερνετ όλα βαίνουν καλώς ....βέβαια σελίδες με πολλά μπλιμπλίκια θέλουν 2-3 sec παραπάνω για να φορτοθούν αλλά δεν με ενοχλεί ιδιαίτερα .

 

Όλη μέρα ,που λέει ο λόγος , η μικρή βλέπει πέπα γουρουνάκι και Μπεν και Χολυ , στο Youtube καθώς και παιδικές ταινίες στο Popcorn

 

Δε χρησιμοποιώ κάποιον player τύπου SMtube κλπ , μέσω browser βλεπω τα βιντεάκια

 

HP NC6000 , Pentium M725, 768 MB Ram,  WattOS R9

 

Φορητός :-( εγώ σε έναν σταθερό έχω Pentium D με μια σάπια GeForce 210 για να βλέπει η μικρή πέπα το γουρουνάκι σε 720p. Μέχρι τώρα δεν άκουσα παράπονα :-P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...